Etiket arşivi: windows 8

Windows 8 Satış Rekorları Kırıyor

Teknoloji alanında yaptığı gelişmeler ile tanıdığımız Microsoft şirketinin yeni işletim sistemi Windows 8 satış rekorları kırıyor.

Daha yeni çıkmış olmasına karşın 40 milyon gibi bir rakamda satış yapmış olması başarılı bir proje olduğunun kanıtı olarak gösterilebilir. Kısa sürede bu şekilde bir lisans satışı gerçekleştirilen Windows 8, en çok kullanılan işletim sistemi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Windows 8’in bu kadar kısa sürede rekor sayılabilecek bir rakama ulaşmasının altında önemli sebepler yatıyor. Bunların başında yeni işletim sisteminin yenilikçi bir görüntüye ve yazılıma sahip olması geliyor. Önceki Windows sürümlerinden farklı olarak birçok yeni özellik barındırması kullanıcıların dikkatini çekiyor. Aynı zamanda sadece bilgisayarlarda değil birçok cihazda kullanılması da bu rekora sebep olarak gösterilebilir. Masaüstü, dizüstü, mobil ve tablet gibi geniş bir kullanım yelpazesine sahip olması da önemli bir özellik olarak gösterilebilir. Ayrıca Microsoft şirketinin eski sürümlerden çok uygun bir fiyata lisans yükseltme yapması da satışları olumlu yönde etkilemiş gibi görünüyor.

Günümüzün popüler cihazlarının neredeyse hepsinde kullanılabilen işletim sisteminin şuan için geleceği parlak duruyor. Microsoft, umarım ulaştığı bu başarısını devam ettirirken kendini geliştirmekten de geri durmaz.

Windows 8’e Alışma Süreci

Teknoloji her geçen güç gelişirken buna ayak uydurmak için alıştığımız sistemlerin yerine yeni ve alışmakta güçlük çektiğimiz sistemler geliyor. Bunlardan biride yeni çıkan işletim sistemi Windows 8 oluyor.

Microsoft yeni işletim sisteminde gittiği köklü değişiklikler sebebiyle birçok kullanıcının tepkisini üzerine çekmişti. Kullanıcılar işletim sistemini aktif olarak kullanamadığından şikâyetçiydi. Microsoft bu duruma karşılık geçtiğimiz günlerde bir açıklamada bulundu. Yabancı bir teknoloji sitesine açıklamada bulunan Windows 8 proje şefi kullanıcıların yeni bir işletim sistemine geçtiklerinde alışması sürecinin 2 gün ile 2 hafta arasında olabileceğini söyledi. Aynı zamanda Windows 8 sisteminde dokunmatik özelliğinde var olduğunu düşündüğümüzde bu süreç 6 haftaya kadar uzayabiliyor. Proje şefine göre en geç 6 haftalık bir kullanım sonrasında bu alışma sürecinin aşıldığı ve işletim sisteminin aktif olarak kullanılabildiği söyleniyor.

Firma tarafından yapılan bu açıklamalara karşı uzman kişilerden farklı görüşlerin gelmesi de gecikmedi. Uzmanlar, Windows 8 işletim sisteminin kullanım sırasında karışıklığa sebep olduğu görüşündeler. Sistem kullanıcıları alışma sürecini iki hafta gibi bir sürede atlatabilir ancak tam olarak sistemi her şeyiyle kullanmak için bu sürecin çok daha uzun olabileceği görüşündeler. Uzmanlar, kullanıcıların şuan için Windows 7 sisteminde ulaştıkları kullanıma Windows 8’de ulaşamayacağı görüşündeler.

 

Windows 8 için Özel Klavye mi geliyor?

Microsoft firması Windows 8 için bir çok hazırlık yapmakta. Bu hazırlıklar ve gelişimler yazılımsal olarak devam ettiği kadar donanımsal olarak da devam etmekte. Donanımsal olarak karşımıza çıkan ilk gelişme Windows 8 için çıkarılan klavye.

Winmag sitesinin geçenlerde yayınladığı resimlerde “Wedge Mobile Keyboard” ürünü görebiliyoruz. Buda bize Windows 8 için tasarlanmış olan bir klavyenin varlığından söz ettiriyor. Ayrıca yayınlanmış olan resimde dikkatleri çeken bir başka unsur ise Windows logosunun değişikliği. Evet, bu resimlerde klasik Windows logosu tasarımının değiştiği fark ediliyor. Yani Microsoft tasarım çalışmalarına da devam ediyor ve bu sürecin bir nevi beta süreci olduğunu düşünüyorum. Yani bu şekil ürünler piyasaya sürüldükçe gelen tepkiler ve eleştirilere göre gelişmeler devam edecek gibi görülüyor.

Klavyeyi tasarım olarak inceleyecek olursak ince ve küçük bir tasarıma sahip olduğunu göreceğiz. Buda özellikle mobil kullanımlarda çok işe yarayacaktır. Resimlerde bu özelliği haricinde herhangi bir bilgiye maalesef ulaşamıyoruz.

Çeşitli sitelerde tanıtım resimlerinin yayınlandığı klavyenin, Windows 8 ile birlikte satışa sunulacağı bekleniyor.

Windows 8 Şekillenmeye Başladı Sürüm İsimleri Belirlendi

Windows XP ve Windows 7 üzerinde Starter, Home, Premium, Professional ve Ultimate gibi isimler ile pazara sunulan İşletim Sistemi özellikleri Windows 8 ile daha az sayıda olacak gibi görünüyor.

Firma tarafından 4 başlık altında toplanması kararlaştırılan yeni işletim sisteminde 3 adet X86 tabanlı 1 adette ARM tabanlı İşletim Sistemi Seviyesi olacak.

Windows 8 Run Time (RT) ismi verilecek olan ARM tabanlı işletim sistemi tüm bilgisayarlarda dahili olarak bulunacak ve sadece alınan bilgisayarın içinden çıkacak. Dışarıdan satın alınıp kurulamayacak. Temel anlamda birçok işlevi bulunan bu sistem bir işletim sisteminden daha çok onun altyapısını oluşturmuş olacak.

X86 tabanlı olarak pazara sunulacak 3 model ise Windows 8 Home Premium, Windows 8 Professionel, Windows 8 Enterprise isimleri ile kullanıcılara sunulacak.

Windows 8 Home Premium yazılımı Windows 8’in temel versiyonu olacak. Windows 7 Starter, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Premium gibi eski işletim sistemlerinden bu işletim sistemine yükseltme almak mümkün olacak. Bu versiyon üzerinden yeni görev yöneticisi, yenilenen Windows Explorer ve geliştirilmiş çoklu monitör gibi birçok özelliğe sahip olunacak. Ancak tabi ki çeşitli kısıtlamalar ve bazı özelliklerin kullanılamaması gibi bir durumda ortaya çıkacak.

Windows 8 Professional ve bir anlamda Windows 7 Professional ve Ultimate sürümlerine bağlantılı olacak. Bu iki sürümden yükseltme alabilecek olan yeni işletim sisteminde PC Yönetimi ve Domain Bağlantıları gibi birçok ek teknoloji gelecek. Şifrelenmiş Sanallaştırma Teknolojisi de bu seride yer alacak.

Windows 8 Enterprise ise bir anlamda altta kalan tüm işletim sistemlerinin özelliklerine sahip oluyor. Bunun yanında bu sürümde IT Tabanlı çalışmalar yapan şirketlere özel yenilikler ve düzenlemeler yer alıyor. Yani bu üst sürüm bir anlamda firmaların ve IT Çalışması yapan kullanıcıların tercih edebileceği üst bir kullanım deneyimi sunuyor.

Kullanıcıların genellikle Windows 8 Home Premium serisine sahip bilgisayarları kullanmasın şu aşamada kesin gibi görünüyor.

Henüz Windows 8 için bir fiyat aralığı çıkarılmadı. Ancak belli bir dönem sonunda satılan cihazlara Windows 8 güncellemesi gelmesi gibi bazı ek duyurular ile zaman içerisinde bir fiyat skalası sunacaktır firma.

Pazara halkın kullanımı için 2 ürün sunacak olmasından dolayı çok fazla kafa karışması olmadan kullanıcılarda istedikleri sürümleri satın alıp kullanabilirler artık.

Bakalım Microsoft firması Windows 8 serisi için nasıl bir çalışma yapacak.

 

Windows 8 Retina Display Teknolojisini Destekleyecek

İlk olarak Apple firması tarafından Yeni iPad modelinde kullanılmaya başlanılan Yüksek Çözünürlülükteki Ekran anlamına gelen Retina Display teknolojisini yeni çıkacak olan Windows 8 İşletim Sisteminin destekleyeceği Microsoft tarafından duyuruldu.

İnç başına düşen piksek sayısının arttırılması ise daha pürüzsüz ve kayıpsız bir görüntü elde edilebile, 300 PPI (İnsan gözünün algılayamadı değer) üzeri kalitede yayın yapan Retina Display’ler yakında hayatımızda daha fazla yer almaya başlayacaklar gibi görünüyor.

Piksel sayılarının artması ile hem işletim sistemine hem de işlemciye düşen güç tüketimi ve daha fazla iş yapma zorunluluğu bir anlamda firmalarında bu teknolojiye geçmesinin önündeki en büyük engellerden bir tanesi.

Daha fazla yönetilmesi gereken piksel sayısı olunca şarj süreleri de kısalmaya başlıyor. Bu sebeple ilk bu tarz ürünü çıkaran Apple yeni, iPad modelinde her zamankinden 2 katı daha güçlü özelliklerde bir pil kullanmış durumda. Ancak batarya kullanım oranında geçmişe göre bir değişiklik olmadı. Yani Retina Display teknolojisi günümüzde kullanılan ekranlardan 2 kat daha fazla enerji harcıyor.

Mobil pazarda oldukça geride kalan ve bu sebeple her türlü donanımı destekleyerek pazara büyük bir giriş yapmak isteyen Microsoft yeniş ürünü Microsoft Windows 8 ürününde birçok farklı özelliği bir arada barındırmaya ve desteklemeye çalışıyor.

Metro ara yüzü üzerinden 3 farklı çözünürlülük oranı belirleyen ve ekrana göre kendisinin yeni konumunu bulmasını sağlayan sistem üzerinde çalışan firma Goldilocks Zone adını verdiği sistem ile ekrana göre en iyi dokunmatik özelliklerin aktif olması için çalışmalar yapılıyor.

Henüz birçok yönüyle geliştirilme aşamasında olan Windows 8 ve Metro Ara Yüzü 2012 senesinin sonuna doğru pazardaki yerini alacak gibi görünüyor. O zamana kadar gere yan firmaların ürettikleri ürün ve yazılımlar, gerekse Microsoft tarafından üretilen ürün ve yazılımlar ile Metro Ara Yüzü ve Windows 8 oldukça fazla eklenti ve değişim ile hayatımıza giriş yapabilir.

İnşallah Microsoft bu sefer ürettiği bu işletim sistemi ile yıllar önce bize değişim adıyla sunduğu Windows Vista ara yüzünde yaşanan sıkıntıların bir benzerini yaşatmadan direkt olarak kararlı sürümü uygulamaya başlayabilir.

Aksi bir durumda bu kadar yoğun bir beklenti sonrasında yaşanacak sıkıntılar hem Windows İşletim Sisteminin Mobil alandaki geleceği için hem de sabırsızlıkla beklemede olan firma ve kullanıcılar için hiç iyi sonuçlar doğurmayacaktır.

 

Windows 9 Sonbaharda Bilgisayarlarda Olacak

Microsoft kanadından yapılan herhangi bir resmi açıklama olmasa da firma içinden meydana gelen sızıntılara göre yeni yapısı ve görselliği ile piyasayı oldukça etkileyecek Windows 8 2012 yılının sonbahar aylarında satışa sunulacak.

Metro ara yüzü ismi ile ilk olarak tanıtılan ve halen deneme sürümleri yayınlanan Microsoft Windows 8 aslında bütün platformlar için ortaya çıkarılan bir işletim sistemi olmasından dolayı oldukça önemli bir konumda. Tablet Bilgisayarlar, Masa Üstü Bilgisayarlar, Netbook ve Notebook gibi Taşınabilir Bilgisayarlar ve Akıllı Telefonlar üzerinde eş zamanlı süreçlerde göreceğimiz Windows 8 bir anlamda tüm pazara hitap eden bir işletim sistemi ailesi olarak geliyor.

Ortaya atılan iddialardan bir tanesi ise Windows 8 işletim sisteminin öncelikle Intel altyapısına sahip cihazlara ulaşacağı, ARM tabanlı cihazlara ise daha sonra yerleşeceği bilgisi çevrildi. Yani piyasanın hâkimi olan Intel İşlemci bu alanda da bir başarı ve bir anlamda öncelik kazanmış oldu.

Dediğimiz gibi henüz net bir açıklama yapılmadı ancak Microsoft bu konuda çok fazla geride kalmak istemiyor anlaşılan. Nisan ayı içerisinde iş ortakları ile bir görüşme yapmayı planlayan Microsoft yetkilileri bu toplantı ile Microsoft Windows 8 İşletim Sisteminin nasıl bir satış ve tanıtım yolu seçeceğine karar vermeyi planlıyorlar.

Kısacası 2012 senesi sona ermeden bilgisayarlarda ve raflarda Windows 8 işletim sisteminin bulunduğu logolar görmeye başlayacağız. Ancak gelecek yeni ara yüze alışmamız ise biraz zaman alacak gibi görünüyor.

 

 

Nokia’dan Windows 8 Yüklü Tablet Atağı

Ortaya atılan iddialara göre Nokia firması uzunca süredir adı üzerinde dolaşan Tablet iddialarına en sonunda Windows 8 ile donatılmış bir ürün ile karşılık vermeye hazırlanıyor.

Digitimes isimli bir haber sitesi tarafından ortaya atılan iddialara göre Nokia 2012 yılının son aylarında üzerinde Windows 8 işletim sistemi bulunan ARM bazlı çift çekirdekli bir işlemciye sahip 10 İnçlik bir tablet bilgisayar çıkarmaya hazırlanıyor.

Henüz ortaya atılan iddia ile ilgili olarak resmi bir açıklama yok. Ancak bu güne kadar Digitimes firması tarafından ortaya atılan birçok iddia kısa süre içerisinde gerçeğe dönüştü. Yani bu iddianın da gerçek olma olasılığı oldukça yüksek.

Bakalım Samsung, Apple, HTC, Sony, Acer, Asus, Exper gibi birçok firma tarafından rekabetin iyice kızdırıldığı bir piyasa da Nokia nasıl bir yer alacak, nasıl bir noktada kendisine kullanıcı bulacak.

 

 

 

Merakla Beklenen Windows 8 Yayınlandı

Microsoft’ un yeni bir işletim sistemi çıkaracağı haberini verdiği günden beri merakla beklenen Windows 8 hakkında bir çok haber yazıldı çizildi.

 2011 yılının son aylarında Windows 8′ in geliştirici sürümü yayınlanmıştı. Bu sürümden sonra herkesin rahatlıkla kullanabileceği önizleme sürümünü bekleyenler bugün meraklarını giderdi.
 Barcelona’ da düzenlenecek olan 2012 Mobil Dünya Kongre’ inde Windows 8′ in deneme sürümünün tanıtılacağı bekleniyordu ve öylede oldu.
 Windows 8 Tüketici beta sürümünü 32-bit ve 64-bit olarak aşağıda verdiğimiz bağlantılardan indirebilirsiniz.
Windows 8 Tüketici Beta 64-bit(x64) İngilizce Sürümünü BURADAN indirebilirsiniz.
Windows 8 Tüketici Beta 32-bit (x86) İngilizce Sürümünü BURADAN indirebilirsiniz.
 Ürün anahtarı: DNJXJ-7XBW8-2378T-X22TX-BKG7J
 Yayınlanan beta sürümlerinin şuan için Türkçe seçeneği mevcut değil.  Ayrıca daha fazla bilgi almak için veya herhangi bir sorun için Microsoft’ un bu adresinden yardım alabilirsiniz.

Windows 8 ile daha Sıcak Mavi Ekran

Her bilgisayar kullanıcısı en az bir kere karşılaşmıştır mavi ekran (blue screen) hatası ile. Bilgisayarın karşılaştığı bir problemi çözememesi durumunda hali hazırda çalışan tüm uygulamaların kapatılması ve bilgisayarın yeni başlatılması durumunda karmaşık kod sistemi ile mavi bir ekran karşılardı bizleri. Gerek oynadığımız oyunlar, oluşturduğumuz yazı dizileri vb. kaydedilmeden kapanır bizi  zahmete sokardı.

 Microsoft, Windows 8 ile mavi kod hatası için o karmaşık kod dizinini değilde daha sıcak bir arayüz ile kullanıcıları karşılamayı tercih etmiş. Windows 8′ de kullanılan mavi ekranda somurtan smiley ve ufak bir açıklama karşılıyor bizi. Mavi ekranda yapılan açıklama ise şu şekilde, “Bilgisayarınız üstesinden gelemeyeceği bir problem ile karşılaşt, bilgsayarınızı yeniden başlatmanız gerekiyor.”
Microsoft her ne kadar mavi ekrannın o sıkıcı ve sinir bozucu kod yığını yapısını kaldırmış olsada hala sinir bozucu bir hata olarak işletim sistemimizde yer alıyor. Umarım karşılaşmazsınız.

Windows 8 Uygulama Mağazası Geliyor

Teknoloji dünyasının merakla beklediği Windows 8’in kendisiyle birlikte pek çok yeniliği getireceği biliniyor. Farklı platform destekleri, yeni arayüz gibi yeniliklerden birisi olan uygulama mağazası  olarak Şubat ayı sonunda Beta olarak   kullanıma sunulacak.

Şubat ayı sonunda Beta olarak kullanıma sunulacak olan Windows 8 Uygulama Mağazası’nın ön izlemesinde şu an için Windows işletim sistemlerine dair istatistikler yer alıyor. Google’ın Chrome Web Store üzerindeki satışlardan yüzde 5, Apple App Store satışlarından yüzde 30 pay alırken Microsoft’un Windows 8 Uygulama Mağazasındaki satışlardan yüzde 30 pay alacağı belirtiliyor. Fakat 25 bin dolar ve üzerinde satış rakamına ulaşan uygulamalar için bu rakam yüzde 20 olarak uygulanacak olması Microsoft’un geliştiriciler için cazip bir partner alternatifi olacağının işaretlerini veriyor.

Microsoft tarafından kullanıma sunulacak olan uygulama mağazasından lisanslama, satın alma işlemleri yapılabilecek. Masaüstü uygulamalarının indirilemediği mağazada geliştiriciler kullanıcılara indirme linki hariç şekilde fırsatlar sağlayabilecek.