Etiket arşivi: windows

Windows’ un Hızına Yetişilmiyor

Dünyanın en çok kullanılan işletim sistemlerinin üreticisi Windows’ un hızına gerçekten yetişmek mümkün değil. Bizler daha Windows 8’ in hazırlıklarını yaparken gelen haberle Windows Blue’ nun haberini alıyoruz.

Peki nedir bu Windows Blue? Windows Blue, Windows 8’ den sonra çıkacak olan işletim sistemidir. Windows Blue’ nun ne zaman çıkacağı tam olarak bilinmemekle beraber önümüzdeki yıl çıkması bekleniyor.

Bu işletim sisteminin ne gibi özellikler içerdiğiniz bizlerde bilmiyoruz. Bazı tahminler yapılıyor ancak bu tahminlerin doğruluk oranı tartışılır. Konu hakkında ulaşabildiğim tek bilgi Windows Blue’ nun Windows 9 olmadığı. Yani Windows’ un dokuzuncu sürümü başka bir isimle gelecek. Bu sadece Windows 8 üzerine gelecek olan bir güncelleme. Ancak farklı bir isimle gelecek olan bir güncelleme olması bile herkesi heyecanlandırmaya yetti. Windows Blue hakkında en çok merak edilen şey özellikleri olsa gerek. Ancak güncellemenin özellikleri hakkında resmi bir açıklama beklemek en sağlıklısı olacaktır.

 

Windows 8 Şekillenmeye Başladı Sürüm İsimleri Belirlendi

Windows XP ve Windows 7 üzerinde Starter, Home, Premium, Professional ve Ultimate gibi isimler ile pazara sunulan İşletim Sistemi özellikleri Windows 8 ile daha az sayıda olacak gibi görünüyor.

Firma tarafından 4 başlık altında toplanması kararlaştırılan yeni işletim sisteminde 3 adet X86 tabanlı 1 adette ARM tabanlı İşletim Sistemi Seviyesi olacak.

Windows 8 Run Time (RT) ismi verilecek olan ARM tabanlı işletim sistemi tüm bilgisayarlarda dahili olarak bulunacak ve sadece alınan bilgisayarın içinden çıkacak. Dışarıdan satın alınıp kurulamayacak. Temel anlamda birçok işlevi bulunan bu sistem bir işletim sisteminden daha çok onun altyapısını oluşturmuş olacak.

X86 tabanlı olarak pazara sunulacak 3 model ise Windows 8 Home Premium, Windows 8 Professionel, Windows 8 Enterprise isimleri ile kullanıcılara sunulacak.

Windows 8 Home Premium yazılımı Windows 8’in temel versiyonu olacak. Windows 7 Starter, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Premium gibi eski işletim sistemlerinden bu işletim sistemine yükseltme almak mümkün olacak. Bu versiyon üzerinden yeni görev yöneticisi, yenilenen Windows Explorer ve geliştirilmiş çoklu monitör gibi birçok özelliğe sahip olunacak. Ancak tabi ki çeşitli kısıtlamalar ve bazı özelliklerin kullanılamaması gibi bir durumda ortaya çıkacak.

Windows 8 Professional ve bir anlamda Windows 7 Professional ve Ultimate sürümlerine bağlantılı olacak. Bu iki sürümden yükseltme alabilecek olan yeni işletim sisteminde PC Yönetimi ve Domain Bağlantıları gibi birçok ek teknoloji gelecek. Şifrelenmiş Sanallaştırma Teknolojisi de bu seride yer alacak.

Windows 8 Enterprise ise bir anlamda altta kalan tüm işletim sistemlerinin özelliklerine sahip oluyor. Bunun yanında bu sürümde IT Tabanlı çalışmalar yapan şirketlere özel yenilikler ve düzenlemeler yer alıyor. Yani bu üst sürüm bir anlamda firmaların ve IT Çalışması yapan kullanıcıların tercih edebileceği üst bir kullanım deneyimi sunuyor.

Kullanıcıların genellikle Windows 8 Home Premium serisine sahip bilgisayarları kullanmasın şu aşamada kesin gibi görünüyor.

Henüz Windows 8 için bir fiyat aralığı çıkarılmadı. Ancak belli bir dönem sonunda satılan cihazlara Windows 8 güncellemesi gelmesi gibi bazı ek duyurular ile zaman içerisinde bir fiyat skalası sunacaktır firma.

Pazara halkın kullanımı için 2 ürün sunacak olmasından dolayı çok fazla kafa karışması olmadan kullanıcılarda istedikleri sürümleri satın alıp kullanabilirler artık.

Bakalım Microsoft firması Windows 8 serisi için nasıl bir çalışma yapacak.

 

Windows İçin Instagram Uygulaması Geliyor

Önce Apple İOS İşletim Sistemi için çıkan sonrasında ise Android İşletim Sistemine geçen Instagram Uygulaması Instagrille ismi ile Windows İşletim Sisteminde kullanılabilir hale geldi. MAC için ise biraz daha beklemek gerekecek gibi görünüyor.

Mobil alanda tartışmasız olarak fotoğraf düzenleme noktasında bir numara olan ve hem İOS hem de Android işletim sistemlerinde milyonlarca kişi tarafından indirilerek rekorlar kıran Instagram sanırım yeni rekorların peşine düşme kararı almış durumda.

Instagrille ismi verilen yeni bir yazılım sayesinde bilgisayar sahibi olan herkesin uygulamaya erişmesi artık mümkün hale geldi.  Yakın dönemde MAC uyumlu hale de gelmesi beklenen yazılım bir anlamda cep telefonları ile bilgisayar arasında ki bağlantısını da tamamlamış oldu.

Şu aşamada Dosya Upload izni olmayan yazılım ile resimlerinizi incelemeniz, başka paylaşılan resimleri inceleyebilmeniz, follow veya unfolloıw işlemlerini yapmanız, resimleri sosyal medyada paylaşmanız gibi işlemleri yazılım üzerinden kolaylıkla yapabiliyorsunuz.

Bir anlamda Instagram Uygulamasını daha fazla interaktif bir hale getirmeyi amaçlayan firmanın ilerleyen dönemde daha gelişmiş özelliklere sahip, istediğiniz gibi resimlerle oynama imkânı sunan bir yazlım üretmesi ise hiç de sürpriz olmayacaktır.

Bakalım Windows İşletim Sistemi ve MAC uyumlu olması planlanan bu yazılım mobil pazardaki kadar ilgi görebilecek mi?

 

WP Marketplace Türkiye Sayfası Açıldı

Windows İşletim Sistemine sahip cihazlar için uygulama barındıran market sayfası Windows Phone Marketplace sayfası bugünden itibaren Türkçe olarak da yayın hayatına başladı.

Daha önce açılan ve uygulama yüklemesi yapılmaya başlanılan market alanı birçok dil için kapalı tutuluyordu. Yeni gelen Windows Phone Tango güncellemesi ile Türkiye ile birlikte birkaç ülke içinde sayfalar açılmaya başlanmış oldu.

Türkiye, Bulgaristan, Kosta Rika, Hırvatistan, Estonya, İzlanda, Litvanya, Letonya, Romanya, Slovakya, Slovenya, ve Venezuella gibi ülkeler bugünden itibaren Windows Phone Markerplace sayfasını kendi öz dillerinde kullanmaya başlayabilecekler. Bahreyn, Irak, Suudi Arabistan, Katar, Kazakistan, İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler ise yeni gelecek olan güncellemeyi beklemek durumunda kalacaklar.

Firmanın Market sayfasını Türkçe hale getirmesi ile birkaç gün içerisinde Windows Phone işletim sistemine sahip telefonların Türkiye satışlarına da başlanacaktır.

Market uygulaması aktif olan ve kullanıcılara özelleştirme imkânı sunan Windows Phone işletim sistemine sahip yeni modeller bu sayede ülkemizdeki pazara biraz daha rekabet katacak gibi görünüyor.

Windows için önemli pazarlardan birisi olan ve hem nüfus hem de telefon değişim oranı ile satışlarda önemli bir kesimi teşkil edecek olan ülkemizde ise şu aralar Android İşletim Sistemi büyük bir saltanat kurmuş durumda.

Windows İşletim Sistemine sahip yeni cihazların gelmesi hem pazar rekabeti hem seçenek sayısı hem de fiyatlarda bir indirim olarak kullanıcıya yansıyacaktır.

Buda bir anlamda bir avantaj olacaktır.

 

Windows Mobile Uygulamada Sınıfta Kaldı

Windows Mobile İşletim Sistemi ile gelmesi beklenilen Nokia Akıllı cep telefonları şimdiden oldukça büyük bir sorun ile karşı karşıyalar.

Oldukça zorlu ve rekabetin üst düzeyde yaşandığı bir pazara giriş yapmak üzere bulunan yeni nesil Windows Mobile İşletim Sistemi henüz bünyesinde sadece 65.000 adetlik uygulama toplayarak rakipleri karşısında oldukça gerilerde kalmış durumda.

BlackBerry firmasının uygulama sayısını geçmeyi başaran ancak sektörde şuan Nokia firmasını en fazla zorlayacak iki rakip olan Android İşletim Sistemi ve İOS İşletim Sistemi tarafından sunulan uygulama sayılarına yaklaşmayı bile başaramayan Windows Mobile gelecek dönemde uygulama noktasında kullanıcılarına sıkıntı yaşatabilir gibi görünüyor.

Android ve İOS’un 500.000 seviyesindeki sınırı çoktan geçmiş olmaları, Windows Mobile sürümünün ise henüz 65.000 seviyelerinde olması aradaki farkın ne denli büyük olduğunu gösterir nitelikte.

Ayrıca yapılan anket çalışmalarına göre birçok uygulama geliştirmesi yapan firma şimdiden Windows Mobile için uygulama yapmama kararı aldıklarını belli ettiler.

Anket çalışmasına göre Apple için %89, Android için ise %79 çıkan sonuçlara göre Windows Mobile için %37 lik bir kesim yeni yazlım üretmeyi planladığınız açıkladı.

Tabi ki gelecek günlerde ilk modellerin piyasaya çıkması ve sonrasında Nokia başta olmak üzere Windows Mobile yüklü olarak gelen cihaz sayısının artması ile daha fazla uygulama piyasada kendisine yer edinecektir.

Ancak bu gelişme bile Windows Mobile İşletim Sisteminin şu aşamada en büyük rakipleri karşısında yine de uygulama yönünden zayıf kalmasını engelleyemeyecek gibi görünüyor.

Bakalım Microsoft firması bu konuda nasıl bir önlem alacak ve satışları arttırmak ve kullanıcıları çok daha fazla seçenek sunmak için nasıl aksiyonlar yaratacak.

Bunu da zaman gösterecek.

 

Windows 9 Sonbaharda Bilgisayarlarda Olacak

Microsoft kanadından yapılan herhangi bir resmi açıklama olmasa da firma içinden meydana gelen sızıntılara göre yeni yapısı ve görselliği ile piyasayı oldukça etkileyecek Windows 8 2012 yılının sonbahar aylarında satışa sunulacak.

Metro ara yüzü ismi ile ilk olarak tanıtılan ve halen deneme sürümleri yayınlanan Microsoft Windows 8 aslında bütün platformlar için ortaya çıkarılan bir işletim sistemi olmasından dolayı oldukça önemli bir konumda. Tablet Bilgisayarlar, Masa Üstü Bilgisayarlar, Netbook ve Notebook gibi Taşınabilir Bilgisayarlar ve Akıllı Telefonlar üzerinde eş zamanlı süreçlerde göreceğimiz Windows 8 bir anlamda tüm pazara hitap eden bir işletim sistemi ailesi olarak geliyor.

Ortaya atılan iddialardan bir tanesi ise Windows 8 işletim sisteminin öncelikle Intel altyapısına sahip cihazlara ulaşacağı, ARM tabanlı cihazlara ise daha sonra yerleşeceği bilgisi çevrildi. Yani piyasanın hâkimi olan Intel İşlemci bu alanda da bir başarı ve bir anlamda öncelik kazanmış oldu.

Dediğimiz gibi henüz net bir açıklama yapılmadı ancak Microsoft bu konuda çok fazla geride kalmak istemiyor anlaşılan. Nisan ayı içerisinde iş ortakları ile bir görüşme yapmayı planlayan Microsoft yetkilileri bu toplantı ile Microsoft Windows 8 İşletim Sisteminin nasıl bir satış ve tanıtım yolu seçeceğine karar vermeyi planlıyorlar.

Kısacası 2012 senesi sona ermeden bilgisayarlarda ve raflarda Windows 8 işletim sisteminin bulunduğu logolar görmeye başlayacağız. Ancak gelecek yeni ara yüze alışmamız ise biraz zaman alacak gibi görünüyor.

 

 

HTC ve Samsung’dan Windows Mobile 8’e Destek

MWC fuarında Nokia dışında uluslararası dağıtıma çıkacak başka bir firma ile yüzünü gösterme başarısı gösteremeyen Microsoft Windows Phone için HTC ve Samsung firmalarında destek açıklaması geldi.

Yakın dönemde sadece Android ve Bada işletim sistemlerini kullanan Samsung firması ve Android yazılımına canı gönülden bağlanan HTC firması yakın dönemde Windows Phone 8 (Apolllo) yazılımına sahip modeller üreteceklerini duyurdular.

Bu durum şuan piyasaya hâkim olan İOS ve Android için açıkçası çok fazla bir sorun olarak ortaya çıkacak gibi görünmüyor. Çünkü henüz ne Nokia firması tam anlamıyla Windows işletim sistemine sahip ürünleri piyasaya sürmeye başladı, nede diğer firmalar Android den vazgeçmeye başladılar.