Etiket arşivi: uygulaması

Facebook “Finds Friends Nearby” Uygulaması

 

Facebook son zamanlarda yaptığı uygulamalar ve değişiklikler ile gözleri üstüne çekmeye devam etmekte. En son çıkan uygulama ile çevrenizdeki arkadaşlarınızı bulabiliyorsunuz.

Sosyal medyada en önemli unsur arkadaş çevrenizdir. Sosyal medyanın amacı arkadaş çevreniz ile paylaşım halinde olmaktır. İşte Finds Friends Nearby uygulaması ile çevrenizdeki kişilerin Facebook hesaplarını bulabiliyor ve bunlara arkadaşlık isteği gönderebiliyorsunuz.

 Peki bu sistem nasıl işliyor?

Facebook’ un geçen satın aldığı Glancee hizmetine benzer bir uygulama olan Finds Friends Nearby uygulamasına bu bağlantıdan mobil olarak girdiğinizde sizden konumunuzu kullanmak için izin istiyor. Bu izni onaylarsanız GPS özelliği sayesinde çevrenizdeki kişileri bulabiliyorsunuz ve bu kişilerden istediğinize arkadaşlık isteği gönderebiliyorsunuz. Tabi çevrenizdeki kişilerde aynı şekilde mobil olarak bu servise bağlanmış ve bulunduğu konumun kullanılmasına izin vermiş olması gerekiyor.

 

AppStore’ da Ücretsiz Bahane Bulma Uygulaması

Hemen hemen her gün App Store’ a uygulamalar eklenmeye devam ediliyor. Apple cihazlarına sahip olan kişilerin çeşitli alanlarda yardımcı olması veya eğlenmesi için geliştirilen uygulamalar ücretli veya ücretsiz bir biçimde App Store’ da yayınlanıyor. İşte bu uygulama kafilesine Turkcell tarafından bir yenisi daha eklendi , “Bahane Bul”.

 

İşe veya okula geç kaldığınız da, yapmanız gereken bir şeyi yapmadığınızda bu işten sıyrılmak için aklınıza bir bahane gelmiyorsa danışabileceğiniz en iyi ilham kaynağı olmak amaçlı geliştirilmiş bir uygulamadan bahsediyoruz. Herkes bu türden bir durumla karşılaşmıştır elbet. Böyle bir durumda insanın aklına bazen bahaneler gelmiyor. İşte bu durumda yardımınıza Bahane Bul uygulaması yetişiyor.

Uygulamada bahaneler “ Maaşına zam istiyorsun, sabah işe geç kaldın…” gibi başlıklar şeklinde verilmiş. Bu başlıklara tıkladığınızda karşınıza bahaneler geliyor. Eğer bahaneyi beğenmediyseniz telefonu sallayarak başka bir bahaneye geçebiliyorsunuz.

Uygulamanın kullanımı tamamen ücretsiz ancak bir özelliği kullanmak için bir şart koşulmuş. Uygulamada size önerilen bahaneleri tek bir tuşla istediğiniz kişiye gönderebilmek için Turkcell GSM operatörünü kullanıyor olmalısınız. Turkcell kullanıcısı değilseniz uygulamayı yine ücretsiz olarak indirip kullanabiliyorsunuz ancak önerilen bahaneleri mesaj kısmına girip kendiniz yazmanız gerekmekte. Aslına bakarsanız bu şekilde biraz da uyarlama yaparak daha güzel ve duruma uygun bahaneler üretmek mümkün. J

Eğer çok iyi bahaneler buluyorsanız ve bunları ihtiyacı olanlarla paylaşmak istiyorsanız Bahane Bul uygulaması sizin aranızda aracı olabiliyor. Uygulama sayesinde en fazla 360 karakterden oluşan bahanenizi başka kişilerle paylaşabiliyorsunuz.

Bu eğlenceli uygulamanın App Store sayfasına ulaşmak için tıklayınız.

Fizy Uygulaması App Store’ da

Fizy’ yi aramızda hala bilmeyen varsa kısaca açıklayalım. Fizy, internet üzerinden anlık olarak müzik dinleyebileceğiniz bir web sitesidir. Dünya çağında çok yaygın olarak kullanılan bir sitenin iOS uygulama geliştirmesi pekte şaşkınlık vermedi bana doğrusu. Hatta bana kalırsa Fizy bu uygulamayı piyasaya sürmekte biraz geç bile kaldı.

iOS işletim sistemine sahip bir cihazınızda App Store’ dan indirebileceğiniz uygulama ile müziklerinizi internet üzerinden istediğiniz yerde dinleyebileceksiniz.

Uygulamayı incelediğimizde çok basit ve güzel bir yapıda olduğunu görüyoruz. Siyah bir arka plan, Fizy logosu ve arama kutumuz ilk olarak bizi karşılayanlardan. Arama kutusunu kullanarak istediğiniz müziğe ulaşmanız sadece saniyelerinizi alacaktır. Ayrıca uygulamanın üst kısmında yer alan “Medya Kontrol Butonu” ile müziklerinizi kolayca kontrol edebilir ve müzik değiştirmenizi sağlıyor.

Uygulamanın en çok hoşuma giden tarafı ise uygulamaya online olarak üye olabiliyor ve kendi tarzınızda ki müzikleri içeren bir playlist hazırlayabiliyorsunuz. Bu şekilde oluşturduğunuz playlist ile nereye giderseniz gidin hangi cihazı kullanırsanız kullanın sadece siteye yapacağınız kullanıcı girişi ile kendi favori müziklerinize ulaşabiliyorsunuz.

App Store’ dan ücretsiz olarak indirebileceğiniz uygulamaya yine App Store’ da yapacağınız “Fizy” araması ile ulaşabilirsiniz.

 

Konuş Yazdır Android Uygulaması

Andorid işletim sistemi kullanan telefonlarda kullanabileceğiniz uygulama, sesinizi algılıyor ve bunu telefon ortamına yazı şeklinde aktarmanızı sağlıyor. Uygulamanın en dikkat çekici özelliği ise bir Türk geliştirici tarafından yazılmış olması.

 Zeynep İnanoğlu‘ nun geliştirdiği uygulama Google Translate yardımı ile çalışmakta. Uygulama ile sesli  notlar ekleyerek bunları saklayabiliyor veya Twitter sosyal platformunda paylaşabiliyorsunuz.
Ayrıca ajanda özelliği ile de notlarınızı hatırlamakta zorluk çekmiyorsunuz.
 Google’ ın Android platformu Play Store’ da uygulamayı kullanan bir çok kişi uygulamayı değerlendirmiş ve yorum yapmışlar. Buda uygulamanın gelişmesi açısından büyük bir olanak sağlıyor.
 Tahminimize göre diğer sürümlerde kullanıcı yorumları dikkate alınarak çok daha iyi bir uygulama ile karşılaşabiliriz. Daha yeni bir uygulama olmasına karşın benzer uygulamalara göre yorumlar güzel. Şuan için uygulamayı 130 kişi değerlendirmiş ve 5 üzerinden 4 puan almış durumda. İşlevselliği arttırıldığı takdirde kullanıcı sayısı da artacaktır.
 Konuş Yazdır uygulamasını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

iPhone Kullanıcılarına Türk Navigasyon Sistemi

Apple kullanıcılarının bir çoğu navigasyon sistemlerini kullanıyor. Türk iPhone kullanıcıları için yeni bir uygulama daha boy gösterdi.

 NavTürk’ ün geliştirdiği Live Navigation uygulaması, navigasyon sisteminden vazgeçemeyen Türk kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlıyor. Büyük şehirlerde yaşayan iPhone kullanıcıları veya seyahet eden kullanıcılar için Live Navigation iyi bir seçenek olacak nitelikte.
 AppStore’ da en çok tercih edilen uygulamalar arasında ilk sırada yer alan uygulamada 81 ilin tamamı 600 ilçeyle sokak detaylarına inecek kadar ayrıntılı bir şekilde işlenmiş durumda. Ayrıca uygulamada kayıtlı bir şekilde bulunan 300 bin önemli nokta ile gideceğiniz yere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
 NavTürk tarafından sürekli olarak geliştirilen radar ve EDS özellikleri ile kullanıcıları hız durumuna göre uyarabilen Live Navigation, aynı zamanda kullanıcıların bulundukları yeri mail, SMS veya sosyal medyalarda  paylaşabilmelerini sağlıyor. Bazı uygualamalar gibi her güncellemede ek ücret istemeyen, güncellemeleri ücretsiz olarak kullanıcılarına sunan uygulama bu özelliği ile tercih sebebi oluyor. Ayrıca bir çok navigasyon uygulamasında olduğu gibi sesli uyarıların kalitesizliği bu uygualamada yok. Ses uyarılar Türkçe’ ye göre yapılandırıldığı için uygulamanın sesinden sıkılma gibi bir durum söz konusu olmuyor. Çoğu navigasyon sisteminde dokunma hassasiyeti berbat durumda ve harita yakınlaştırıldığı takdirde düşük çözünürlüğe sahip bir görüntü sunuyor ancak Live Navigationda dokunuş hassasiyeti gayet güzel ve görüntü kaliteside hiç fena sayılmaz.