Etiket arşivi: twitter

Twitter ve Instagram Arasındaki Gerginlik

İnternet ortamında en çok kullanılan platformların başında sosyal medya siteleri geliyor. Gün geçtikçe çoğalan sosyal medya platformları ise bu durumda kızışan rekabetten kârlı çıkmaya çalışıyor.

Son zamanlarda benim en çok dikkat ettiğim olay Instagram ve Twitter arasında gerçekleşen gerginlik. Tabi buna Facebook ve Twitter arasındaki gerginlikte diyebiliriz. Zaten olaylar tamda burada başlıyor. J Facebook şirketi büyük bir hamle yaparak mobil internette bir fenomen olan Instagram uygulamasını satın alıyor. Yalnız Instagram satın alındıktan sonra yapılan değişiklikler kullanıcıları pek hoşnut etmedi. Özellikle Instagram uygulamasının mobilden çıkması ve aynı zamanda webe geçmesi üzerine çoğu kullanıcı uygulamayı aktif olarak kullanmayı bıraktılar.

Bir süre sonra Twitter bir hamle yaparak kullanıcılar tarafından tercih edilen 3. parti yazılımlara kısıtlama getirdi. Instagram bu durumdan çoğu uygulama kadar zarar görmedi ancak yine de rahatsızlığını dile getirmekten çekinmedi.

Twitter’ın kısıtlamasının hemen ardından Instagram’dan da bir kısıtlamanın gelmesi fazla uzun sürmedi. Yapılan kısıtlamaya göre Instagram uygulamasına yüklenen fotoğraflar artık Twitter’da görüntülenemeyecekti. Fotoğraflara ulaşmak için bağlantıya tıklayıp Instagram’a yönlendiriliyoruz. Instagram bu kısıtlamasının amacının kullanıcı kitlesinin kendisine yönlendirmek olduğunu açıkladı. Amaç olarak haklı olan Instagram yine kullanıcılarının yüzünü güldüremedi.

Instagram’ın bu açıklamasından hemen ardından Twitter hızlı bir hamle gerçekleştirerek sadece bir gün içerisinde Photo Fitler hakkında duyuruda bulundu. Photo Filters uygulaması tamamen Instagram’ı manipüle etmekti. Ancak bunun dezavantajları oldu. En basitinden Twitter hiç bilmediği bir piyasaya çok hızlı bir şekilde giriş yapmak zorunda kaldı.

İnternet aleminde bu tür rekabet ortamları kullanıcılarının işine yarar ancak Twitter ve Instagram arasında gerçekleşen bu agresiflik kullanıcıları pek hoşnut etmedi. Bakalım bu rekabet ortamı daha nelere sebep olacak?

 

Twitter’ a Bir Süre Erişim Sağlanamadı

Günümüzün en gözde sosyal platformlarından biri olan Twitter dün gece bir süre çevrım dışı kaldı.

Bu tür problemleri daha çok Twitter’ ın yeni yeni tanındığı zamanlarda görüyorduk. Popüler olmaya başlandığında aşırı kullanıcı akınına uğrayan Twitter, dün gece ki gibi sorunlar yaşayabiliyordu. Ancak uzun zamandır bu tür problemler ile karşı karşıya kalmamıştık.

Twitter’ a erişimin sağlanamadığı dakikalarda akla ilk gelen şey bir güvenlik tehdidi olabileceğiydi. Henüz bununla ilgili bir açıklama yapılmış değil zaten.

Twitter’ a erişim sağlanamadığı dakikalarda aynı sorun mobil uygulamalarda da yaşandı. Buda sorunun genel olarak tüm Twitter’ ı kapsadığını bizlere gösterdi.

Sorun çok geçmeden gerekli müdahale yapıldı ve çözümlendi. Twitter bu sorundan sonra tekrar yayına alındı ancak yayına alındıktan sonra yaklaşık 30 dakika gibi bir süre sistemde aşırı bir yavaşlık söz konusu oldu. Şuan ise sorun hallolmuş gibi görünüyor.

 

Twitter’ da Euro 2012 Heyecanı

Bu sene herkes güzel bir futbol şöleni seyretti. Sonuç olarak ise Ukrayna ve Polonya’nın ev sahipliği yaptığı bu büyük rekabet ortamında galip gelen takım İspanya milli takımı oldu.

Dün akşam oynanan final maçında İtalya milli takımını 4-0 gibi farklı bir skorla yenen İspanya milli takımı emeklerinin karşılığı olan Euro 2012 kupasını kaldırdı. Tabi haliyle bu şampiyonluğun gündemde büyük her edindiğini tahmin edebiliyoruz. Özellikle sosyal medyanın önde gelen platformu Twitter’ da, Euro 2012 çok konuşuldu.

Euro 2012 boyunca Twitter görevlileri de takipteydi ve sonunda bizlere istatistiksel bilgiler sunabiliyorlar. Şampiyonluk maçı olan İspanya-İtalya maçı sırasında saniyede ortalama olarak 15.358 tweet atıldı. Bu maç esnasında birde rekor kırıldı. Spor konusunda yazılan tweetler kategorisinde muazzam bir rekor kırıldı.

Twitter’ın yayınladığı grafiksel istatistiğe bakarak ülkeler arası tweet gönderimini gözlemleyebilirsiniz. Grafiğe göre bu tweet trafiğine en çok katkıyı İtalya ve İspanya ülkeleri yapmış. Tabi doğal olarak final maçında bu oran bir hayli fazlalaşmış. Ayrıca açıklanan bilgiye göre kullanıcıların en çok tweet attığı zaman aralığı maç esnasında ve golden sonra olarak belirlenmiş.

Bu istatistiklere detaylı bir şekilde ulaşmak için ise #Euro2012 hastagı için oluşturulmuş olan mikro siteye bakabilirsiniz.

Twitter Trend Topic Değişiyor

 Twitter sosyal medya arasında büyük bir yere sahip. Bu platform üzerinden belirli bir bölgeye ait gündemi takip etmeye yarayan “Trend Topic” uygulaması bir süredir yürürlükteydi. Bu trend uygulaması bugüne kadar şehir veya ülke sınırlandırılması halinde veriliyordu. Twitter’ ın yeni sisteminde ise trendler kişi odaklı belirlenecek.

Twitter kullanıcılarının belli bölgelerde ilgisini çekebilecek konuları takip etmesi amacıyla uygulamaya getirilen “Trend Topic” çoğu zaman gereksiz başlıklarla dolup taşıyordu. Dolayısıyla kişiler ilgisini çekebileceği başlıklara ulaşamıyordu.

Twitter yapacağı yeni güncelleme ile kişilerin çevrelerin ve takip ettiklerini baz alarak kullanıcılara ilgileri dahilinde başlıklar sunacak. Böylece kullanıcılar sayfalar dolusu gereksiz başlıktan kurtulabilecekler.

Bu güncellemeye “Toilered Trens” ismini veren Twitter, bu özelliği bugünden itibaren kullanıcılara aktif halde sunacak. Tabi bu kişisel trendleri dahada genişletmek isterseniz 150 bölgeden seçim yapabiliyorsunuz.