Etiket arşivi: tv

Yeni Akıllı Televizyon LG G2 Google

Akıllı televizyon piyasasında liderliğini korumak adına sürekli yenilikler yapan LG firmasından yepyeni bir akıllı televizyon LG G2 Google’ ın tanıtımı yapıldı.

New York şehrinde yapılan bir seminer ile tanıtılan yeni nesil Google akıllı TV cihazlarda amaçlanan öncelikli kriter interneti rahatça gezebilmek. Bu amaç için televizyon eski ara yüzünden sıyrılıp daha esnek ve kullanışlı bir hal almış durumda. Ayrıca donanımsal olarak güçlendirilen yeni nesil TV yapılan seminerde dikkatli üzerine çekti.

G2 Google ile kullanıcılara sunulan en büyük özellik çoklu kullanım özelliği olsa gerek. Donanımsal açıdan güçlendirilen televizyonlarda aynı anda hem televizyon izleyip hem de internette gezinti yapabileceksiniz.

Seminerde televizyonun kumandası da dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Televizyonun internet üzerinden kolayca gezinti sağlamak için Q klavyeye sahip bir kumandası bulunuyor. Bunun haricinde reklamlarda gördüğümüz kadarıyla el hareketleri ve ses komutlarıyla da televizyonu yönetmek mümkün olacak gibi.

Böyle bir televizyon yapıp 3D desteği koymamak olmazdı değil mi? 3D’ nin keyfini süreceğiniz bu televizyonu satın alan herkese LG tarafından 6 adet 3D gözlük hediye edilecek.

Seminerde ürünün fiyatına da yer verildi. Televizyonun 47 inçlik modeli 1.700$, 55 inçlik modeli ise 2.300$ gibi bir fiyat ile önümüzdeki ay satışa sunulacak.  Ürünün C|Net tarafından yapılan inceleme videosunu buradan izleyebilirsiniz.

 

Yeni Apple TV Tanıtıldı

Apple firması geçen günlerde yeni iPad modelini tanıtımını yaptığı sırada hiç beklenmedik bir ürünün de tanıtımını yaptı. Beklentiler büyük bir yatırımla televizyon şeklinde bir Apple TV’ nin çıkacağı yönünde olsada firma, eski Apple TV’ nin bir nevi güncel ve 1020p destekli versiyonu tanıtıldı.

 Dış görünüm açısından yine aynı tarzda satılmaya devam edilecek olan Apple TV, daha önceki sürümünde 1080p desteklemiyordu. Ancak yeni Apple TV  720p olan piksel desteğini 1080p’ ye yükseltti. Arayüzünde de belli değişiklikler yapan Apple TV 1080p desteği sayesinde film kataloğunuda genişletti.  Çeşitli görüntü kalitesinde ki filmler iTunes üzerinden satın alabileceğiniz gibi Netflix ve Vimeo siteleri üzerindende de 1080p HD görüntü keyfi yaşayabileceksiniz.
 Apple’ ın yine son zamanlarda çıkardığı bulut teknoloji iCloud da yeni Apple TV’ ye eklenen yenilikler arasında bulunuyor. Bu özelliğin eklenmesi ile birlikte Apple TV kullanıcıları iTunes Match hizmetinden de yararlanabilecekler. Türkiye kullanıcıları iTunes Match özelliğinden yararlanamyacak olsada iTunes Match destekli ülkeler bu özelliği çok sevecek gibi görünüyor. Ancak Türkiye kullanıcıları iCloud sayesidne bilgisayardan alınan fotoğraf veya filmleri bilgisayar açık olmasa bile Apple TV ile izleyebilecekler.
 AirPlay özelliğinde de bir kaç değişiklikler olmuş. AirPlay Mirroring sayesinde iPhone 4S ve iPad 2 kullanıcıları tüm ekranı cihaz ile aynı zamanda Apple TV’ ye aktarabilecekler. Bu özellik zaten önceki verisyonda da bulunuyordu ancak 1080p destekli bir şekilde yeni iPad ile tam ekran bir şekilde görüntü aktarımı gerçekleştirilebieleceği söz konusu.
 Yeni özellikler ile satışa çıkarılacak olan Appe TV Amerikada 99 dolar, Avrupa da ise 99 Euro fiyatında olacak. Maalesef ülkemizde iTunes ve bazı hizmetler desteklenmediği için satış yapılmayacak. Fakat yurt dışına uygun bir iTunes hesabıyla ülkemizde kullanımı sağlanabilecek. Bunun dışında AirPlay Mirroring, Youtubei Vimeo ve iClouding vb. özellikleri ülkemizde kullanılabilecek.
 Ayrıca ikinci nesil Apple TV’ ye sahip olanlar versiyonu 5.0′ a yükselten güncellemeyi ücretsiz olarak yapabiliyorlar. Ankca 1080p desteği 16 Mart’ da çıkacak olan yeni nesil Apple TV ile sağlanacak gibi görünüyor.

Google TV Artık Yayında

Google geçtiğimiz haftada ABD’ de bulunan Kansas City’ ye video hizmetinde bulunmak için başvuruda bulundu.

 Wall Street Journal’ un yaptığı habere göre Google video ve canlı TV hizmeti sunacak. Google TV şuan bazı kanallar ile anlaşma içerisinde.
 Yayınlanan habere göre Google’ ın hizmeti vereceği hizmeti seçmesindeki etken Kansas City’ de bulunan hızlı giver optik bağlantı.(FIOS)
 Google bu şekilde yeni bir gelir elde edecek ve internet alt yapısını gelişmesi sonucunda ilerde film ve TV şovlarınıda hizmete dahil edebilir.
 Google’ ın bu yıl yaz ayında fiber optik bağlantı verilmesi bekleniyordu. Fiber optik tabanlı video servisi için Disney, Time Warner ve Discovery ile iletişim halinde olduğu sanılıyor.
 Peki Nedir Bu Google TV ?
 Televizyon sektörüne yepyeni bir tarz kazandıran Google yıllardır kara kutu formatında olan televizyonlarımızı bu şekilden çıkarıp televizyona internet bağlantısı sağlıyor. Yani televizyonumuz bir nevi akıllı televizyon konumuna geliyor. Bu uygulama istediğiniz yayını internet üzerinden izlemenizi sağlıyor. Yabancı ülkelerde bu uygulama gün geçtikçe yaygınalaşıyor. İnsanlar televizyonda kaçırdığı diziyi veya filmi internetten indirerek izleme şansı buluyor. Ülkemizde buna örnek olarak TiviBu uygulamasını verebiliriz. Tabi TiviBu şimdilik sadece bilgisayar üzerinden hizmet verebiliyor.