Etiket arşivi: tanıtıldı

Yeni Apple TV Tanıtıldı

Apple firması geçen günlerde yeni iPad modelini tanıtımını yaptığı sırada hiç beklenmedik bir ürünün de tanıtımını yaptı. Beklentiler büyük bir yatırımla televizyon şeklinde bir Apple TV’ nin çıkacağı yönünde olsada firma, eski Apple TV’ nin bir nevi güncel ve 1020p destekli versiyonu tanıtıldı.

 Dış görünüm açısından yine aynı tarzda satılmaya devam edilecek olan Apple TV, daha önceki sürümünde 1080p desteklemiyordu. Ancak yeni Apple TV  720p olan piksel desteğini 1080p’ ye yükseltti. Arayüzünde de belli değişiklikler yapan Apple TV 1080p desteği sayesinde film kataloğunuda genişletti.  Çeşitli görüntü kalitesinde ki filmler iTunes üzerinden satın alabileceğiniz gibi Netflix ve Vimeo siteleri üzerindende de 1080p HD görüntü keyfi yaşayabileceksiniz.
 Apple’ ın yine son zamanlarda çıkardığı bulut teknoloji iCloud da yeni Apple TV’ ye eklenen yenilikler arasında bulunuyor. Bu özelliğin eklenmesi ile birlikte Apple TV kullanıcıları iTunes Match hizmetinden de yararlanabilecekler. Türkiye kullanıcıları iTunes Match özelliğinden yararlanamyacak olsada iTunes Match destekli ülkeler bu özelliği çok sevecek gibi görünüyor. Ancak Türkiye kullanıcıları iCloud sayesidne bilgisayardan alınan fotoğraf veya filmleri bilgisayar açık olmasa bile Apple TV ile izleyebilecekler.
 AirPlay özelliğinde de bir kaç değişiklikler olmuş. AirPlay Mirroring sayesinde iPhone 4S ve iPad 2 kullanıcıları tüm ekranı cihaz ile aynı zamanda Apple TV’ ye aktarabilecekler. Bu özellik zaten önceki verisyonda da bulunuyordu ancak 1080p destekli bir şekilde yeni iPad ile tam ekran bir şekilde görüntü aktarımı gerçekleştirilebieleceği söz konusu.
 Yeni özellikler ile satışa çıkarılacak olan Appe TV Amerikada 99 dolar, Avrupa da ise 99 Euro fiyatında olacak. Maalesef ülkemizde iTunes ve bazı hizmetler desteklenmediği için satış yapılmayacak. Fakat yurt dışına uygun bir iTunes hesabıyla ülkemizde kullanımı sağlanabilecek. Bunun dışında AirPlay Mirroring, Youtubei Vimeo ve iClouding vb. özellikleri ülkemizde kullanılabilecek.
 Ayrıca ikinci nesil Apple TV’ ye sahip olanlar versiyonu 5.0′ a yükselten güncellemeyi ücretsiz olarak yapabiliyorlar. Ankca 1080p desteği 16 Mart’ da çıkacak olan yeni nesil Apple TV ile sağlanacak gibi görünüyor.