Etiket arşivi: surface

Microsoft, Surface Sebebiyle Davalık Oldu

Teknoloji devi Microsoft, yeni çıkardığı tablet bilgisayarı Surface yüzünden davalık oldu. Davanın sebebi ise yeterli bilgi verilmeyen ürün reklamı yapmak.

ABD’ de yaşayan bir müşteri Surface tableti satın aldıktan sonra reklamda 32 GB olarak yer alan dahili hafızanın aslında 16 GB olduğunu farketti. Bunun üzerine Microsoft’u müşteriyi yanıltıcı reklam yayınlama suçundan davaya sürükledi.

Microsoft’ un tablet bilgisayar piyasasında büyük iddaları bulunan ürünü Surface’in aslında kullanılabilir 32 GB dahili hafızası olmadığı ortaya çıktı. Müşterinin bu durumu mahkemeye taşıması ile birlikte haber medyada büyük yankı uyandırdı. Çünkü gerçektende 32 GB olan ürünün 16 GB, 64 GB olan ürünün ise kullanıbilir hafızasının 46 GB olduğu ortaya çıktı. Bu durumun sebebi ise Surface tabletin satış yapılırken ofis programları gibi standart Windows programlarının yüklü olarak gelmesi. Bu programların kapladığı yer sayesinde reklamlarda belirtilen alanın tamamı kullanılamıyor.

ABD medyasında büyük ses getiren bu olayın sonuca bağlanması merakla bekleniyor. Mahkeme kararlarının ne zaman açıklanacağı ise henüz bilinmiyor.

Surface Tablet xBox Controller Destekliyor

Son zamanlarda çok konuşulan Windows 8 işletim sistemi ile birlikte piyasaya sürülecek olan Surface, meraklıları tarafından sabırsızlıkla bekleniyor.

Merakla beklenen Surface tabletin yeni bir özelliği daha desteklediği açıklandı. Bu özellik oyuncuları sevindirecek cinsten bir özellik. 5 milyona yakın üretilmesi beklenen Surface tabletin xBox Controller desteklediği açıklandı. Surface ekibinden bir çalışanın xBox Controller denemelerinin başarılı olduğunu ancak Kinect’ in daha denenmediğini söyledi. Yani bu özellik ile Surface tablette oyun oynamak çok daha zevkli hale gelebilir. Kinect desteği ile ise Surface tableti küçük bir oyun konsolu haline getirebilmek mümkün olacaktır.

Microsoft Surface Tanıtım Videosu Yayınlandı

Microsoft surface tablet için ilk reklam filmi yayınlandı. Televizyon reklamı olarak kullanılacak olan tanıtım videosundan sosyal medyada  da yararlanılmak istendiği gözlemleniyor.

26 Ekim tarihinde resmi olarak piyasaya sürülen tabletin TV ve sosyal medyada yayınlanmak üzere hazırlanan reklam filmine “The Surface Movement” ismi verildi. Reklam filminde cihazın tasarımını özellikle dikkat çekildi. Aynı zamanda cihazın sahip olduğu manyetik özelliğine ve kolay bir şekilde kullanılabilen klavyesine dikkat çekiliyor.

Reklam filmi oyuncuların dans ve akrobasi hareketleriyle süslenirken aynı zamanda Surface tabletin özellikleri de çok güzel bir şekilde anlatılmış oluyor. “The Surface Movement” adlı tanıtım filmini bu bağlantıdan seyredebilirsiniz.

iPad’ e Rakip Tablet Surface

Yakın zamanda piyasaya çıkan Microsoft’ un tableti Surface, tablet piyasasında liderliği elinde bulunduran iPad’ e rakip olacak gibi görünüyor.

Surface’ bir tabletten beklenenleri karşılar nitelikte. Microsoft, Surface’ i iki tip olarak tasarlamış. Birinci tipte Windows RT kullanılırken ikinci tip ise Windows 8 Pro kullanılmış.

Birinci modelimiz yani Windows RT kullanılan tablet Tegra 3 ARM tabanlı hazırlanmış. Bu model sadece Windows 8 Metro uygulamalarını çalıştırabilir nitelikte. Ancak yinede işe yarar bir tablet olduğunu söylemem gerekiyor.

İkinci modelimiz yani Windows 8 Pro sistemini kullanan tablet neredeyse bir bilgisayardan farksız. Ancak bir fark aranması gerekiyorsa tek farkın tablet şeklinde tasarlanmış olması diyebiliriz. Surface Pro olarak adlandırılan bu model Intel Core i5 işlemci ile güçlendirilmiş. Bu modele bilgisayardan farksız dememizin bir sebebi var tabiki. Surface Pro geniş bir ekrana sahip ve bu tablete klavye ve fare bağlanabiliyor. Klavye ve fare bağlandığında ise normal bir dizüstü bilgisayardan hiçbir farkı kalmıyor.