Etiket arşivi: sony

Google Etkinlik Haberini Duyurdu: Yeni Nexus Geliyor

Ekim ayı teknoloji konusunda oldukça verimli geçiyor. Ekim ayında bir çok akıllı telefonun tanıtımı zaten yapıldı. Aynı zamanda önümüzdeki günlerde iPad Mini, Windows 8 ve Windows Phone 8 işletim sistemlerinin tanıtılacağı söylendi. Tabi bu yarışa Google katılmazsa olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Google’ da yeni bir etkinliği duyurdu.

Etkinlik hakkında henüz tam olarak bir bilgi verildiği söylenemez. Ancak büyük ihtimalle LG tarafından üretilen Nexus cihazın tanıtılması bekleniyor. Bazı söylentilere göre ise bu etkinlikte LG’ nin yanında Sony firması da yeni Nexus telefonunu tanıtacak.

Tanıtılması beklenen LG Nexus telefonun Optimus G ile büyük benzerlikler taşıyacağı bekleniyor. Ancak tasarım ve yazılım açısından bazı farklılıkların olacağı söylentiler arasında.

 LG’ nin yeni telefonu çok büyük ihtimalle bu etkinlikte tanıtılacak. Ancak Sony’ nin çıkarmayı planladığı Nexus telefonun bu etkinlikte tanıtılacak olması sadece bir söylenti.

Sony PS Vita Satışları Ne Durumda?

Sony’nin yeni göz ağrısı PS Vita’nın satış bilgileri açıklandı. Bakalım Sony’nin üstün performans beklediği bu cihazın satış rakamları ne durumda.

Sony firması geçtiğimiz aylarda piyasaya sürdüğü yeni oyun konsolu PS Vita cihazı için çok ümitliydi. Sony’nin düşüncesine göre bu cihaz oyun konsolları arasında patlama yaratabilirdi. Ancak şimdiye kadar yapılan satışlar bekleneni pek karşılayamadı sanırım.

PS Vita’nın en son satış rakamları paylaşıldı. Bu grafiklere göre yeni oyun konsolu PS Vita, 30 Hazirandan itibaren 2.2 milyon gibi bir satış rakamına ulaştı. Sony’nin büyük satışlar beklediği bu cihaz tam patlama yapabileceği zamanlarda iki ay gibi bir sürede 400 binlik bir satış çıkardı. Bu rakam Sony’nin pekte hoşuna gitmedi. Aslında bu satış rakamını kimse beğenmedi. Zira Sony bundan daha iyisini yapabilirdi.

Cihazın bu şekilde beklenilenin altında satış yapmasının sebebinin pazarlama stratejisinden kaynakladığı düşünülüyor. Pazarlama stratejisinde özellikle gençleri ihmal ettiği düşünülen firmanın bu sorunu hallettiğinde daha çok satış yapabileceği iddia ediliyor.

 

Apple Mobil Cihazlarını Oyun Üssüne Çevirecek

Apple tarafından yapılan yenilikler giderek kullanıcıları kendisine daha fazla bağlamaya başlayacak gibi görünüyor. Çünkü AnandTech firması tarafından yapılan açıklamaya göre yeni dönemde Apple firması çıkaracağı donanımlar ile iPad ve iPhone gibi cihazlarını bir oyun üssüne çevirmeyi hedefleyecek.

Android 3.0 sürümü ile mobil ürünlerde kablolu ve kablosuz ürünlere destek sağlamaya başlayan Google firmasının bir anlamda karşısına dikilmeye hazırlanan Apple firması çıkaracağı yazılım ve donanımlar sayesinde kullanıcılarına istedikleri an bir oyun canavarına dönüştürebilecekleri cihazları sunmaya başlamış olacaklar.

Mobil firmaların oyun sektörüne yönlenmesi bazı firmaları ise oldukça derinden etkiledi. Örnek olarak oyun dünyasının devlerinden birisi olan Nintendo firması satışlarını yarı yarıya kaybetti. Aynı şekilde birçok felaket atlatan Sony firması da bir miktar satış kaybı yaşamaya başladı.

Birçok oyunun taşınabilir platformlara gelmesi ile oyun dünyasında bir durgunluk başlamadı değil. Özellikle oyun konsolları artık satışta biraz da doymanın verdiği yavaşlama dönemine girmeye başladılar.

Aynı süreç içerisinde Android ve İOS İşletim Sistemleri tarafından atılan oyun sistemlerine yönelik atakların oyun üreticisi firmalar tarafından da değerlendirilmesi bir anlamda telefon ve tablet bilgisayarlarında bir oyun alanına dönmesine sebep oldu.

Belki bir PES 2012 oynamak henüz mümkün olmasa da birçok yarın oyunu ve başka tarzdaki oyunlar günümüzde taşınabilir ürünlerden de rahatlıkla oynanabilir hale geldi.

 

Sony Güncelleme İçin Frene Bastı

Sony firması geçtiğimiz aylarda Android 4.0 güncellemesi için Nisan ayını göstermişti. Ancak son açıklama birçok model için güncellemelerin Mayıs Haziran ayına sarkacağı yönünde oldu.

Ray, Neo ve ve Arc S dışındaki Sony Ericsson Xperia modellerine güncellemeler Nisan ayından sonra gelmeye başlayacak. Ve tahmini olarak güncellemelerin tam olarak gelmesi 2012 senesinin ortasını bulacak.

Üstte ismini verdiğimiz 3 model için ise yakında bir güncelleme gelecek gibi görünüyor. Denemeleri yapılan bu güncellemelerin Nisan ayında çıkacağı belirtildi. Ancak bölgesel düzenlemeler dikkate alınınca bu üç ürün içinde Mayıs ayını baz alabiliriz.

Kısacası Sony firması bir anlamda Güncelleme noktasında patlamış durumda. Ne zaman tam olarak ürünlerin güncellemesi yapılır bilemiyoruz ancak gecikmelerin müşterileri için pekiyi olmadığını açıkça söyleyebiliriz.

Birçok müşteri sırf erkenden Android 4.0 Ice Cream Sandwich güncellemesi alacak diye Sony modellerine yöneldiği bir dönemde gelen bu açıklama satışlar için pek de olumlu olmayabilir.

 

 

PlayStation 4’ün Yeni Adı Orbis mi Olacak?

Sony tarafından önümüzdeki sene için yeni bir oyun konsolu çıkarma çalışmaları devam ediyor. Bu konuda birçok haber ortaya atılsa da son dönemde ortalarda gezen yeni isim ve yeni özellikler biraz daha gerçekçi gibi görünüyor.

Firma tarafından 2013 sene başında ya da 2013 senesi tatil döneminde piyasaya sürülmesi planlanan Sony Play Station 4 modeline firma tarafından Orbis kod adı verildiği iddiası ortaya atıldı. İddiaları ortaya atan Kotaku daha önce PS Vita ve Play Station 3 içinde çeşitli bilgiler vermiş ve bu bilgilerde büyük ölçüde doğruluk yakalamıştı.

Firma içindeki pazarlama uzmanlarına göre her modeline 1-2-3-4 gibi isimler verilmesinin biraz sıkıntılı olduğu düşüncesi yeni çıkacak olan modele yeni bir isim verilmesi konusunda firma patronlarını da ikna etmişe benziyor.

Vita isminin “Yaşam” anlamına gelmesi, “Orbis” isminin ise Döngü anlamına gelmesi de firmanın yeni modelinin Orbis ismi ile çıkaracağı ve “Yaşam Döngüsü” üzerine gideceği yönündeki iddiaları güçlendiriyor.

Firmanın çıkaracağı yeni ürünlerde AMD logosuna sahip işlemcileri görmemiz büyük bir sürpriz olmayacaktır. Birkaç ay öncesinde yapılan bir açıklama ile AMD İşlemcilerinin gelecek Sony modelleri için işlemciler üreteceğini öğrenmiştik zaten.

Bu durum üzerine ortaya atılan iddia ise Orbis modelinin AMD tarafından üretilen 64 Bitlik bir işlemci üzerinde şekilleneceği ve bir bilgisayardan daha hızlı, özellikli ve aktif bir ürün ortaya konulacağı yönünde.

Firma tarafından piyasaya sürülecek olan PlayStation 4 modelinin PS3 ve PS2 oyunları ile uyumlu olmayacağı ve Kırılma gibi bir olayın ise imkansıza yakın olacağı da gelen haberler arasında. Buradan haraket ettiğimizde ise yeni oyun alan ancak cihazlarını değiştirmek isteyen kullanıcılar için Orbis modeli biraz maliyetli olacak gibi görünüyor.

Microsoft firması gibi Sony firmasının da Oyun Uyumluluk Sorununa bir çözüm bulmak amacıyla çeşitli yollara başvurması bekleniyor.

Bakalım 2013 senesi içince bizlerin karşısına çıkması beklenen Sony PS4 ya da Orbis modeli nasıl bir ürün olacak.

 

 

Sony Yeni Tabletini Hazırlamaya Başladı

Yabancı merkezli bir web sayfası tarafından geçtiğimiz günlerde ortaya atılan bir iddia biraz daha gerçeğe dönüşmeye başladı gidi.

Sony firması Tablet bilgisayar pazarına biraz geç girmiş ve 2 model üreterek durma moduna geçmişti. Ancak gelecek ürünleri ile piyasada kendisine bir yer açacak gibi görünüyor.

2012 yılı içerisinde pazara sunmaya hazırlandığı yeni tablet bigisayarı birçok cihazın yanında daha üst seviyede kalacak gibi görünüyor.

Piyasaya sızan haberlere göre Sony firması 1.4 Ghz lik bir hıza sahip Tegra 3 işlemcili yeni cihazı için çalışmalara başladı. Android 4.0 ile gelmesi planlanan yeni cihazın birkaç ay içerisinde hazır olması ve 2012 senesinin son çeyreğine girilmeden pazara sunulması da beklentiler arasında yer alıyor.

1280*752 HD ekrana sahip olması planlanan cihaz V150 kod adıyla anılmaya başlandı. Ancak gerçekte cihazın isminin ne olacağı konusunda ne yazık ki net bir bilgi sunulmamış durumda.

Yeni cihazın pazara erken bir tarihte sunulması ise rekabetin oldukça üst boyutlara taşınmasına sebep olacaktır.

 

Sony Ses Kayıt Cihazını İyice İnceltti

Sony firması kendi rekorunu kırarak sadece 6,4 mm kalınlığında ve 50 gram ağırlığında ICD-TX50 model ses kayıt cihazını tanıttı.

Firma tarafından 4 GB hafıza seçeneği ile gelen cihaz kullanım olarak inceliği ve hafifliği sayesinde oldukça başarılı bir noktaya taşıyor kendisini.

Kolay okunabilir OLED ekranı sayesinde hem parlak bir görüntü veren hem de gözü yormadan kullanılmasını sağlayan cihazın siyah renk olarak üretilmiş olması ve cepte hiç belli olmaması takım elbise ile yaşayanların oldukça hoşuna gidecek gibi görünüyor.

Dileğinize göre MicroSD bellek kartları kullanılarak hafızasını arttırabileceğiniz bu cihazın en büyük artılarından birisi ise şarj süresi.

MP3 çalarlarından sunduğu bir özellik olan 3 dakikalık şarj ile 90 dakika müzik dinleme imkanının bir benzerini ses kayıt cihazına entegre eden firma 3 dakikalık şarj ise 1 saate yakın bir ses kaydı yapabilmenize imkan tanıyor. Ayrıca piyasadaki birçok ses kayıt cihazına fark atan birde kayıt süresi var. Ortalama olarak tam dolu bir batarya ile 24 saatlik ses kaydı yapabilmeniz mümkün.

Ayrıca sadece ses kaydı yapmanın dışınsa müzikte dinleme imkanına sahip olacaksınız bu cihaz ile. MP3 formatlı müzik dosyalarını kulaklığınızı bağlayarak dinleyebileceğiniz cihaz size yine 24 saate yakın bir sürede müzik dinleme imkanı sunuyor olacak.

Sony firması tarafından üretilen ve desteklenen cihaz ayrıca beraberinde dosyalarınızı transfer etmeyi, düzenlemeyi ve yönetmeyi kolaylaştıran ve sadece PC’lere özel olarak sunulan Sound Organiser yazılımı ile birlikte son tüketiciye sunuluyor. Aynı zamanda, kayıtlarınızı hiçbir ekstra bir işleme gerek duymadanyazıya dökebileceğiniz  Dragon Naturally Speaking ses tanıma yazılımının son sürümü ile de tam olarak uyumlu bir şekilde elinize geçmiş olacak.

 

Sony Xperia Pepper Yavaş Yavaş Yüzünü Gösteriyor

Sony firması tarafından tanıtımı yapılan yeni amiral gemisi Sony Xperia S serisinden sonra bir alt modeli olan Sony Xperia Pepper modelinin de sesleri duyulmaya başladı.

Tasarım olarak Xperia S serisine bir hayli benzerlik taşıyan yeni modelde 1 GHz’lik Çift Çekirdekli bir işlemci kullanılacağı ve Sony Ericsson serisinden Ray modeline halef olarak piyasaya sürüleceği bilgisi gelen haberler arasında.

Üründe büyük ihtimalle Android 2.3 kullanacak olan firma eğer o döneme kadar Android 4ç0 tam olarak yayına girerse cihazı 4 sürümü ile de piyasaya sürebilir.

Ekran boyutu olarak 3.7 inçlik bir ekranla birlikte piyasaya sürülmesi beklenen telefonun daha çok küçük ama dokunmatik telefon kullanmak isteyenler tarafından tercih edileceği şimdiden görülebilir bir gerçek.

Cihazın kaç liradan satışa çıkacağı, ne zaman ve nerelerde ilk olarak satılmaya başlanacağı ise şu an için muamma bir durum.

 

Sony 4 Çekirdek İçin Bekleyecek

Sony firması Ericsson firmasını satın aldıktan sonraki ilk senesinde yine bekleme kararı aldı. Dört Çekirdekli işlemcilerin telefonlarda kullanılması konusunda firma 2013 senesine kadar bekleme ve ona göre bir strateji uygulama kararı aldı.

Ancak bu karar bir noktada Sony kullanıcı için büyük bir darbe olacağa benziyor.

Şubat ayında yapılan MWC fuarında yüzünü gösteren LG ve HTC markalı 4 çekirdekli ürünlerin birkaç ay içerisinde satışa sunulacağını, Samsung ve iPhone tarafından da birkaç ay içerisinde yeni modellerin duyurulacağını dikkate aldığımızda 4 çekirdekli telefonlar için 2013 senesi epey uzak gibi görünüyor.

Sony firması yeni işlemcilerin batarya harcama noktasında hangi durumda olduklarını bilmedikleri için yeni cihaz üretmeden önce yeterli bir düzeye gelmesini bekleyeceklerini ve kullanıcıya iyi ancak kısa sürede biten bir bataryaya sahip ürün yerine birbiri ile senkronize olan bir cihaz sunacaklarını belirtiyor. Bu sebeple de en yakın süreyi 2013 senesi olarak gösteriyor.

Ancak o döneme kadar firmaların hemen hemen hepsi yeni ürünlerini piyasaya sürmüş olacaklar ve piyasada ki büyük payı kapmış olacaklar. Bu bir anlamda Sony firması için pazar kaybı anlamına geliyor. Çünkü kendisi 4 çekirdekli ürünlere başlayacağı zamanlarda başka ekstra ürünlerin ve işlemcilerin piyasaya sürülmesi muhtemel.

Dileriz ki Sony geçtiğimiz yıllarda yaşadığı Geç Kalma olayını bu sefer yaşamaz.