Etiket arşivi: samsung

Toshiba Satellite C855-18G vs Samsung NP350V5C-S09TR

Günümüzün en çok kullanılan teknolojik cihazlarından bir tanesidir bilgisayarlar. İlkokul çağında çocuklardan tutunda üniversite öğrencisine artık herkesin iyi kötü bir bilgisayarı bulunmakta. Bundan 10 yıl önce bilgisayar kullanımı lüks bir kullanım olup kullanıcı sayısı çok azdı. Günümüzde ise 7’den 70’e herkes bir bilgisayara sahip. Teknoloji ile beraber son yıllarda harika özelliklerde yanımızda taşıyabileceğimiz makineler piyasaya sunuldu. Oldukça kullanışlı ve hafif tasarlanan Dizüstü Bilgisayarlara rağbet her geçen gün daha da artmakta.

Toshiba Satellite C855-18G:

Intel Core İ5 yeni nesil işlemciye sahip olan Toshiba Satellite C855-18G modeli 5,5 saat pil ömrüyle kullanıcıların karşısına çıkmakta. 8 GB Ram kapasitesi ile rakiplerini kıskandıracağa benziyor. Hafif taşınabilir yapısıyla ve göze hitap eden tasarımıyla, kart okuyucu ve bluetooth özellikleri ile dışarıdan harici bir cihaza gerek kalmadan kullanıcının ihtiyaçlarını karşılamakta.

Samsung NP350V5C-S09TR:

2.5 GHZ işlemci hızıyla üretilen  Samsung NP350V5C-S09TR modeli standartların üstünde ekran kartı hafızası ile yeni nesil makinelere meydan okumakta. Core i5 işlemcisi, 8 GB Ram hafızası ile performansı yüksek

tutmayı amaçlamış. 6 hücreli 5.5 saat dayanabilen bir pil yapısına sahip. Zarif yapısı ve asil görünümüyle rakipleri arasında dikkat çekeceğe benziyor.

Toshiba Satellite C855-18G    —    Samsung NP350V5C-S09TR

Performans bakımından diğer modeli geride bırakan  Samsung NP350V5C-S09TR modeli HDMI girişi ,bluetooth gibi artı özellikleriyle de dikkat çekmekte. Öte yandan göze hitap eden tasarımı kart okuyucu ve hafif yapısıyla öne çıkmakta. Her iki modelde de kart okuyucu, kablosuz iletişim, kolay kullanım özellikleri bulunmaktadır.

Teknoloji Harikası Çamaşır Makineleri

Temizlik insan vücudu ve sağlığı için her zaman önemli bir faktördür . Günlük hayatta en çok temas ettiğimiz eşyanın giysilerimiz olması sebebiyle temizliği oldukça önem arz etmektedir. Teknolojinin hayatımıza getirdiği yeniliklerden bir tanesi de gelişmiş teknolojik çamaşır makineleridir. Teknoloji Harikası Çamaşır Makineleri yazısına devam et

Mahkeme, Apple’a Yüklenmeye Devam Ediyor

Apple ile sürekli olarak patent davaları yaşayan Samsung firması lehine bir karar alındı. ABD’ de bulunan bir mahkeme Apple ve HTC’ nin son günlerde duyurduğu anlaşmanın detaylarını Samsung firmasına bildirmesi kararını aldı.

Samsung firması geçtiğimiz aylarda Apple ile girdiği patent davası sonucunda 1 milyar dolar tazminat ödemek zorunda kalmıştı. Bunun üzerine mahkemeye başvuran Samsung firması, Apple ve HTC arasında imzalanan ve iki firma arasındaki tüm patent anlaşmazlıklarına son veren anlaşmanın detaylarının kendisine iletilmesini istedi. Bu anlaşmada geçen maddelerden bir kısmının Samsung firmasını da ilgilendirdiğini idda etmişti.

Apple firması HTC ile imzaladığı anlaşma sonrasında aralarında uzun süredir devam eden patent davalarına son verdi. Bu şekilde 10 civarı ülkede sürdürdüğü patent davalarından kurtulma şansı yakalayan Apple firması bu şekilde Samsung firması ile olan davalarına çok daha fazla yoğunlaşabilecek.

 

Apple ve Samsung Çekişmesi Yasal Olarak Devam Ediyor

 Teknoloji piyasasında sürekli olarak rekabet içerisinde bulunan Apple ve Samsung arasındaki çekişme yasal olarak da devam ediyor.

Yüksek mahkeme tarafından son olarak verilen kararda Apple’ın web sitesinde yayınladığı özür metnini düzeltmesi hükmünü vermişti. Son verilen hüküm ise Samsung’un mahkeme masraflarının karşılanması yönünde verildi.

İngiltere’ de devam eden bu yasal süreç Samsung Galaxy Tab’ın iPad’den kopya çektiği iddası ile başlamıştı. Mahkeme bu davaya red kararı vermiş ve davayı Samsung kazanmıştı. Bunun üzerine mahkeme Apple’ın konuyla ilgili bir özür metnini resmi web sitesinde yayınlamasını istemiş ancak Apple’ın yayınladığı özür metni mahkemenin pek hoşuna gitmemişti. Zira bu metin özür dilemekten çok karşı firmayı iğneleyeci içerikten oluşuyordu. Mahkemenin bu durumu düzeltmesini istemesinden sonra yeni karar olarak Apple’ın Samsung firmasının mahkeme masraflarını karşılamasını da istedi.

İngiltere de bulunan yüksek mahkemenin bu konuda hiç tolerans göstermeyeceği anlaşılmış oldu. Apple bu konuda ısrarcı davranırsa çok daha fazla zarar görebilir diye düşünüyorum.

Samsung Galaxy Note 2 Duyuruldu

Samsung firmasının bir telefondan çok tablet bilgisayar gibi görünen telefonu Galaxy Note’ un bir üst modeli internette yüzeysel olarak tanıtıldı. Samsung Galaxy Note 2 için detaylı bilgiler ise IFA’da verilecek.

Galaxy Note serisinin ilk modeli tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Gerek donanımsal olarak gerek estetik bakımından çok iyi olan telefonun bazı kişiler için avantaj bazıları içinse dezavantaj olan özelliği ise boyutuydu. İşte serinin ikinci telefonunda bu boyut daha çok arttırılarak artık cebe sığmayacak bir şekil almış.

Serinin ikinci telefonu işletim sistemi olarak Android 4.1 Jelly Bean kullanacak. Ekran ise 5.5 inç ve 1280×720 pixel çözünürlükte olacak. 1.4 GHz dört çekirdekli Exynos işlemciye sahip olan telefonda aynı zamanda 8 megapiksel kamerada bulunacak.

Depolama alanı olarak 16 ve 32 GB şeklinde iki formatta kullanıcılara sunulacak olan telefon 2 GB RAM kapasitesine sahip olacaktır. Telefon daha detaylı olarak Berlin’ de yapılacak olan IFA’da tanıtılacak.

 

Samsung Galaxy SIII’e Şikâyet Yağmuru

En son ABD ülkesinde açılan patent davasını kaybeden Samsung 1 milyar dolar tazminat ödemeye mecbur bırakılmıştı. Samsung’ un en son kozu olarak gösterilen ve iPhone 4S’e rakip olarak piyasaya sürülen Samsung Galaxy SIII ise Türk kullanıcılar tarafından şikâyet yağmuruna tutuluyor.

Samsung şirketinin başı patent davalarıyla belada. Şirkete açılan patent davalarının sonucu olarak çıkış ülkesi olan Güney Kore’de bile birçok ürününe satış yasağı getirilmişti. En son olarak ABD’de kaybettiği patent davasının ardından en iyi kozu olan Samsung Galaxy SIII’ ün piyasa değeri %8 oranında bir azalma gösterdi ve şirket toplamda 12 milyar dolar zarar etti.

iPhone 4S’e rakip olarak piyasaya sürülen bu telefon ilk çıktığı andan itibaren satış rekorları kırmaya başladı. Ancak ürün hakkında Türk kullanıcılardan artarak devam eden şikâyetler alınıyor. Bu şikâyetler arasında en çok dayanıksız telefon camları, ekranın renk atması ve ses kesintileri yer alıyor. Aynı zamanda telefonun çekim kalitesinden veryansın eden kullanıcıların sayısı da azımsanacak derecede değil.

Samsung şuan için hem patent davaları ile uğraşmak zorunda hem de kullanıcıların sorunlarıyla. Aynı zamanda bu sorunlara bağlı olarak şirketin büyük zararlara girmesi de problemin ne kadar büyük olduğunu göstermekte. Bakalım Samsung bu sorunların üstesinden nasıl gelecek.

Amerika’ da Galaxy Tab Yasağı

Günümüz teknolojilerinin en çok geliştirilen ve güncel olarak satılan cihazları akıllı telefonlar ve tablet bilgisayar firmaları arasında çekişme bir türlü bitmek bilmiyor. Bu çekişme hem cihazların özellikleri ve formatlarıyla hemde hukuksal boyutta devam ediyor.

Bahsedilen hukuksal çekişmenin en son yaşandığı yer olan Amerika’ da hala sular durulmuş değiş. Apple firması, Samsung Galaxy Tab’ ın kendi tablet bilgisayarı iPad’ e çok benzediğini idda ederek Samsung firmasına dava açtı. Mahkemenin bu kararı uygun bulması, Amerika’ da Samsung Galaxy Tab satışlarını durdurdu. Bu satışların durdurulması Apple’ ın açtığı patent davasından kaynaklanıyor.

Samsung ve Apple firmaları arasında yaşanan bu ve buna benzer çekişmeler sadece Amerika’ da değil başka bir çok ülkede devam ediyor. Ancak Amerika’ da yaşanan bu olay Samsung’ un sinirlenmesine yol açmış gibi görünüyor. Bu karar sonucunda Samsung firmasının temyize gitmesi bekleniyor.

 

Samsung Çikolata Patlaması Reklam Filmi

Samsung’ un yeni çıkarmış olduğu kablosuz ses sistemi tanıtımında İngiliz Rock yıldızı George Craig çikolata patlaması yaşıyor. 

Samsung yeni çıkarmış olduğu Audio Dock isimli kablosuz ses sistemini tanıtmak amacıyla geçenlerde çalışmalara başlamıştı. Samsung2 un başarılı sayılabilecek bu Dock üniteli ürününü tanıtmak amacıyla YouTube kanalında yayınladığı kısa tanıtım filmi ise asıl dikkatleri çeken şey oldu.

Tanıtım filmi “Çikolata Diyarı” olarak bilinen Belçika’ da çekiliyor. Tabi ki bunun bir sebebi var. Samsung çikolata renkleri kullandığı bu ses sistemini tanıtmak içinde çikolata kullanımını uygun gördü. Tanıtım filmi çekimleri sırasında toplamda 150 Litre çikolata kullanıldı. Çekim sırasında herhangi bir problem yaşamamak için patlama uzmanlarına danışıldı. Ayrıca olası bir aksiliği engellemek amacıyla patlama sahnesi çekimden önce 10 kez test edildi ve uzmanlar tarafından onaylandı.

Ardından çekimlere başlandı. Bir İngiliz Rock grubu olan “One Night Only” grubunun solisti olan George Craig çikolata renkleri ile bezenmiş olan ses sistemini denemek istiyor ve bakın bakalım başına neler geliyor ? 🙂

Samsung’ un bu eğlenceli tanıtım filmini izlemek için buraya tıklayın.

Ucuz Tabletler Geliyor

Amazon firması tarafından pazara sunulan ve 200 Dolar seviyesinde bir fiyata satılan Amazon Kindle Fire modelinin yakaladığı başarı sonrasında Samsung ve Xtex firmaları 7 inçlik modellere yönelmeye başladılar.

Giriş seviyesinde yer alan, uygun maliyetler ile üretilen, ekstra özellikleri olmayan tablet bilgisayarlar özellikle 1000 Dolar seviyesinde satılan cihazlar yerine kullanıcılara daha uygun maliyetlerde ürünler alma imkânı tanıması sebebiyle oldukça tutulan bir çalışma olmuştu.

Farklı Çinli firmalar tarafından pazara sunulan cihazların yanında Amazon tarafından pazara sunulan Amazon Kindle Fire modelinin de yakaladığı başarı diğer firmalarında bu alana yönelmesine sebep oldu.

İlk olarak Google firması tarafından pazara sunulacak olan NeXus isimli Tablet Bilgisayarın 200 Dolar seviyesinden çıkacağı ve kullanıcılara minimum maliyet ile satılacağı açıklaması yapılmıştı.

Şimdi de Samsung firması Samsung Mini Galaxy Tab adındaki bir cihazını pazara sunmaya hazırlanıyor. Ayrıca Xtex firması da 7 inçlik tablet bilgisayarları üreterek pazarda orta seviyeli kullanıcıya ulaşmayı arzuluyor.

Fiyat yönünden Amerika Birleşik Devletlerinde 150 Dolar ile 200 Dolar seviyesi arasından satışa sunulacak olan ürünler Amazon Kindle Fire gibi ülkemize gelme ihtimali çok düşük ürünler olarak ele alınabilir. Zaten aşırı vergilendirme neticesinde ülkeye giriş yapan ürünlerin fiyatları 500 TL sınırını aşacaktır. Ancak Samsung firmasının yeni modelini Türkiye pazarına sunması şaşırtıcı olmayacaktır.

1.5 GHz lik işlemciler ve 1 GB lık ramler ile gelmesi planlanan cihazlarda genellikle tercih Android 4.0 olacak gibi görünüyor.

Bakalım firmalar uygun maliyetler ile daha fazla kullanıcının kullanabileceği ucuz ürünleri ne kadar bir zamanda pazara sunabilecekler.

 

 

 

Apple & Samsung Savaşı Bitiyor mu?

Apple ile Samsung firmaları son 2-3 sene içerisinde özellikle çeşitli patentlerinin ihlalleri ile ilgili olarak birçok noktada karşı karşıya gelmiş, birbirlerini bazı ülkelerdeki satışlarını durdurma ya da kısıtlama gibi kararlar aldırmışlardı.

Öyle ki artık iki firmanın peş peşe açılan davalarından bunalan Adalet Sistemi için Yargıç Lucy KOH bir uzlaşma önerisinde bulundu ve iki firmanın CEO bazında bir görüşme yaparak bu davalara bir son vermesini önerdi.

Amerika’da açılan bu tarz mahkemelerin çoğalması ve birçoğunun içerisinde Apple ve Samsung firmalarının bulunması sistem üzerinde aşırı bir yoğunluğa sebep olmaya başladı. Bu durum elbette ki birçok konuda sistemin yavaşlamasına ve bazı davaların oldukça uzun süre başlanamamasına sebep oluyor.

Artık bu durumdan sıkılan Yargıçlarda çareyi bu şekilde bir uzlaşma çağrısında yapmakta buldular.

Yargıç tarafından yapılan bu çağrıya APPLE CEO’su Tim COOK ve Samsung CEO’su Gree-Sung CHOİ tarafından olumlu cevap verilmiş durumda. İki CEO San Francisco Eyaletinde bulunan Amerika Sulh Mahkemesinde Yargıç Joseph S. SPERO tarafından yönetilecek bir duruşmada karşı karşıya gelecekler.

Bu görüşmeye iki tarafından üst düzey yöneticileri de katılacak ve aralarında devam eden davaların düşmesi, iki firmanın bir ortak nokta bulması için görüşmeler yapılacak.

İki firma ne kadar anlaşabilirler, hangi davalar geri çekilir bilemiyoruz ancak pazarda Samsung & Apple çekişmesi olmazsa biraz da ortamdaki haber zenginliği azalacaktır diye düşünüyorum.

Tabi ki bu görüşmeden olumlu bir yanıt çıkması ve firmaların aylarca birbirlerine dava açmaması ihtimali çok az olsa da var.

Bakalım 90 gün içerisinde kararlaştırılan bir tarihte buluşacak olan iki firma nasıl bir kararla ayrılacaklar Mahkeme Salonundan.