Etiket arşivi: saklıyor

Facebook Artık Resimleri Silecek

Sosyal medya platformları arasında ilk sırada gelen Facebook sitesinin geçtiğimiz aylarda fotoğraflarımızı ve resimlerimizi biz silsek bile sunucularında barındırdığı iddiası ortaya atılmıştı. Bu durum Facebook kullanıcılarını gerçekten çok rahatsız etmişti. Kendi fotoğraf ve resimlerini birileri neden depolamak istesin ki? Bu sorunun cevabı Facebook beklendi ancak bir cevap maalesef alınamadı.

Facebook sosyal ağ olarak tanındığı ilk günden itibaren fotoğrafları sunucusunda barındırıyordu. İlk başlarda kullanıcı fotoğrafı silme komutunu verdiğinde profilinde görünmüyordu ancak fotoğrafın URL adresini gidilerek fotoğrafa ulaşılabiliyordu. Sonrasında ise fotoğraf veya resimin URL adresinden de ulaşım kısıtlandı ancak depolama devam etti.

Bu depolama işlemi bu zamana kadar devam etti ancak bu işlem Facebook gibi büyük bir şirket için bile ağır bir yüktü. Zira bu fotoğraf ve resimlerin kapladığı yeri düşünürsek binlerce sunucunun bu dosyalar için kullanıldığı ve bu sunucuların soğutma ve barındırma gibi unsurları düşünüldüğünde bir sürü gereksiz harcama ortaya çıkıyor.

Bu ağır yükün altından kurtulmak için Facebook artık silinen fotoğraf ve resimleri depolama işinde geri adım atacak gibi görünüyor. Zaten kullanıcılarının da pek hoşuna gitmeyen bir durumu devam ettirmesi pek güzel bir durum değildi. Sırf bu yüzden bile Facebook binlerce üye kaybetti diyebiliriz. Konuyla ilgili ilerleyen dönemlerde gelişmeleri takip edeceğiz.