Etiket arşivi: rım

RIM’den Karşı Hamle-BBM 7

Blackberry akıllı telefonlarının üreticisi, Research In Motion (RIM) şirketi akıllı telefon piyasasında yer edinmek için yeni ve yaratıcı çalışmalara başlamış gibi görünüyor.

RIM, BlackBerry telefon markası ile uzun süredir piyasa içerisinde iyi yer edinmişti. Ancak akıllı telefon piyasasında Apple ve Samsung gibi rakipleri ile fazla baş edemiyordu. Bu rakipleriyle baş edebilmek için yeni hamleler yapmaya başladı. Akıllı telefonlarında donanımsal ve yazılımsal değişiklikler yapan şirket, en son akıllı telefon piyasasında oldukça popüler iletişim uygulaması WhapsApps’a karşı BBM 7 yazılımını geliştirdi.

Geliştirilen yeni işletim sistemi ile birlikte güncellenen BlackBerry Messenger 7 (BBM 7) uygulaması BBM Voice özelliği ile sesli görüşme ayrıcalığı tanıyor. Kullanıcılar bu uygulama ile ücretsiz bir şekilde yazışırken aynı zamanda sesli görüşmede yapabilecekler.

Güncelleştirilen yazılımda BBM Voice özelliği sadece Wi-Fi bağlantısı ile kullanılabilecek. Bu şartı yerine getiren kullanıcılar BBM listelerindeki diğer kullanıcılar ile ücretsiz bir şekilde sesli görüşme sağlayabilecek.

Mobil internet bağlantısı ile kullanıcılar arası sesli ve görüşme sağlayan WhapsApps ve Viber gibi uygulamalara rakip olacak olan BBM 7 bu haliyle popüler bir uygulama olma potansiyelini taşıyor.

 

BlackBerry Kalesi Kanada’yı da Teslim Etti

Sıkıntılı dönemler yaşayan ve satışlarında büyük bir düşüş gören BlackBerry firması en son kendi anavatanı olan Kanada Kalesini de iPhone modellerine teslim etti.

Research in Motion (RIM) firması tarafından Akıllı Telefon pazarında bir dönemler büyük bir fırtına estiren ancak sonrasında hızla büyüyen sektörde geride kalan BlackBerry markası son olarak liderliği kimseye bırakmadığı kendi ülkesinde de 2. Sıraya düşmeyi başardı.

Firma geçtiğimiz aylarda kötü gidişe dur demek için yönetimde sil baştan düzenlemeler yapmış bazı modellerin piyasaya çıkışını iptal etmişlerdi. Sebep ise az modeller fazla tüketiciye ulaşmak idi.

Ancak peş peşe yaşanan yönetim krizleri, Android ve Apple tarafından devamlı geliştirilen işletim sistemleri sonrasında BlackBerry yola biraz zorlanarak devam etmeye başladı.

Şu sıralar sadece belki bir kesim tarafından bazı internet ayrıcalıkları için tercih edilen firma bir dönem özellikle iş dünyasına sunduğu telefonlarını artık çok fazla pazarlayamıyor. Çünkü yeni telefonlar BlackBerry ihtiyaçlarını ortadan kaldırmış oluyor.

Kanada satış rakamlarına göre bu sene ülke sınırları içerisinde 2,85 Milyon adet iPhone satılırken BlackBerry 2,08 Milyon adette kalmış durumda. Böylelikle RIM uzun bir süreden sonra kendi evinde, kendi kalesinde satış birinciliğini başkasına devretmek zorunda kalmış oldu.

BlackBerry bu durum sonrasında dünya pazarında da kaybettiği güç sebebiyle oldukça zor günlere girecek gibi görünüyor. Bu da firmanın ilerleyen dönemlerde sıkıntılar yaşaması ve kapanma gibi bir durum ile karşı karşıya kalması anlamına gelebilir.