Etiket arşivi: rekabet

Twitter ve Instagram Arasındaki Gerginlik

İnternet ortamında en çok kullanılan platformların başında sosyal medya siteleri geliyor. Gün geçtikçe çoğalan sosyal medya platformları ise bu durumda kızışan rekabetten kârlı çıkmaya çalışıyor.

Son zamanlarda benim en çok dikkat ettiğim olay Instagram ve Twitter arasında gerçekleşen gerginlik. Tabi buna Facebook ve Twitter arasındaki gerginlikte diyebiliriz. Zaten olaylar tamda burada başlıyor. J Facebook şirketi büyük bir hamle yaparak mobil internette bir fenomen olan Instagram uygulamasını satın alıyor. Yalnız Instagram satın alındıktan sonra yapılan değişiklikler kullanıcıları pek hoşnut etmedi. Özellikle Instagram uygulamasının mobilden çıkması ve aynı zamanda webe geçmesi üzerine çoğu kullanıcı uygulamayı aktif olarak kullanmayı bıraktılar.

Bir süre sonra Twitter bir hamle yaparak kullanıcılar tarafından tercih edilen 3. parti yazılımlara kısıtlama getirdi. Instagram bu durumdan çoğu uygulama kadar zarar görmedi ancak yine de rahatsızlığını dile getirmekten çekinmedi.

Twitter’ın kısıtlamasının hemen ardından Instagram’dan da bir kısıtlamanın gelmesi fazla uzun sürmedi. Yapılan kısıtlamaya göre Instagram uygulamasına yüklenen fotoğraflar artık Twitter’da görüntülenemeyecekti. Fotoğraflara ulaşmak için bağlantıya tıklayıp Instagram’a yönlendiriliyoruz. Instagram bu kısıtlamasının amacının kullanıcı kitlesinin kendisine yönlendirmek olduğunu açıkladı. Amaç olarak haklı olan Instagram yine kullanıcılarının yüzünü güldüremedi.

Instagram’ın bu açıklamasından hemen ardından Twitter hızlı bir hamle gerçekleştirerek sadece bir gün içerisinde Photo Fitler hakkında duyuruda bulundu. Photo Filters uygulaması tamamen Instagram’ı manipüle etmekti. Ancak bunun dezavantajları oldu. En basitinden Twitter hiç bilmediği bir piyasaya çok hızlı bir şekilde giriş yapmak zorunda kaldı.

İnternet aleminde bu tür rekabet ortamları kullanıcılarının işine yarar ancak Twitter ve Instagram arasında gerçekleşen bu agresiflik kullanıcıları pek hoşnut etmedi. Bakalım bu rekabet ortamı daha nelere sebep olacak?