Etiket arşivi: patent davası

Mahkeme, Apple’a Yüklenmeye Devam Ediyor

Apple ile sürekli olarak patent davaları yaşayan Samsung firması lehine bir karar alındı. ABD’ de bulunan bir mahkeme Apple ve HTC’ nin son günlerde duyurduğu anlaşmanın detaylarını Samsung firmasına bildirmesi kararını aldı.

Samsung firması geçtiğimiz aylarda Apple ile girdiği patent davası sonucunda 1 milyar dolar tazminat ödemek zorunda kalmıştı. Bunun üzerine mahkemeye başvuran Samsung firması, Apple ve HTC arasında imzalanan ve iki firma arasındaki tüm patent anlaşmazlıklarına son veren anlaşmanın detaylarının kendisine iletilmesini istedi. Bu anlaşmada geçen maddelerden bir kısmının Samsung firmasını da ilgilendirdiğini idda etmişti.

Apple firması HTC ile imzaladığı anlaşma sonrasında aralarında uzun süredir devam eden patent davalarına son verdi. Bu şekilde 10 civarı ülkede sürdürdüğü patent davalarından kurtulma şansı yakalayan Apple firması bu şekilde Samsung firması ile olan davalarına çok daha fazla yoğunlaşabilecek.

 

Samsung Galaxy SIII’e Şikâyet Yağmuru

En son ABD ülkesinde açılan patent davasını kaybeden Samsung 1 milyar dolar tazminat ödemeye mecbur bırakılmıştı. Samsung’ un en son kozu olarak gösterilen ve iPhone 4S’e rakip olarak piyasaya sürülen Samsung Galaxy SIII ise Türk kullanıcılar tarafından şikâyet yağmuruna tutuluyor.

Samsung şirketinin başı patent davalarıyla belada. Şirkete açılan patent davalarının sonucu olarak çıkış ülkesi olan Güney Kore’de bile birçok ürününe satış yasağı getirilmişti. En son olarak ABD’de kaybettiği patent davasının ardından en iyi kozu olan Samsung Galaxy SIII’ ün piyasa değeri %8 oranında bir azalma gösterdi ve şirket toplamda 12 milyar dolar zarar etti.

iPhone 4S’e rakip olarak piyasaya sürülen bu telefon ilk çıktığı andan itibaren satış rekorları kırmaya başladı. Ancak ürün hakkında Türk kullanıcılardan artarak devam eden şikâyetler alınıyor. Bu şikâyetler arasında en çok dayanıksız telefon camları, ekranın renk atması ve ses kesintileri yer alıyor. Aynı zamanda telefonun çekim kalitesinden veryansın eden kullanıcıların sayısı da azımsanacak derecede değil.

Samsung şuan için hem patent davaları ile uğraşmak zorunda hem de kullanıcıların sorunlarıyla. Aynı zamanda bu sorunlara bağlı olarak şirketin büyük zararlara girmesi de problemin ne kadar büyük olduğunu göstermekte. Bakalım Samsung bu sorunların üstesinden nasıl gelecek.

Windows 7 İşletim Sistemine Yasak Gelebilir

Motorola tarafından açılan bir dava sonucunda haklarının kendisinde olduğunu iddia ettiği H.264 Video Standardına ve 802.11 Wi-Fi Standardına ilişkin karar Almanya Mahkemesinden çıkmak üzere. Mahkeme eğer Motorola firmasını haklı bulursa Windows 7 başta olmak üzere birçok programa yasak gelebilir.

Geçtiğimiz günlerde Microsoft firmasının Motorola’ya 300 Milyon Dolarlık bir teklif götürdüğü ve teklifte Windows 7 için görüşmelerin olduğu biliniyordu. Microsoft’un bu teklifi yapmasında amaç ise muhtemel bir yasaklama öncesinde Motorola ile konuyu görüşmek ve satışların yasaklanmasının önüne geçmekti.

Ancak Motorola firması bu konuda kesinlikte taviz vermeyeceklerini açıkladı ve 300 Milyon Dolarlık teklifi geri çevirdi.

Bu durumda Microsoft için yapılacak tek şey beklemek gibi görünüyor.

Çünkü mahkeme eğer Motorola firmasının haklı olduğu yönünde bir karar verirse Almanya sınırları içerisinde Windows / İşletim Sisteminin dağıtılmasına yasak getirilebilir.

Motorola firmasının Google tarafından devir alınmasından sonra Motorola kendisine ait olan Patentlerin de peşine düşmeye başladı. Yakın dönemde birçok firma ile de bu tarz mahkemeleri görüşülecek olan Motorola bir anlamda pazarda kendisine ait olan şeylerin peşine düşmüş durumda.

Birçok firma ve yazılım tarafından kullanılan Video ve Wi-Fi yazılımları içinde yakın dönemde pazarda büyük bir karmaşa yaşanabilir.

Microsoft için Alman Pazarından çıkış demek ise büyük bir zarar ve prestij kaybı anlamına gelecektir. Bu sebeple firmanın yoğun bir şekilde Motorola ile görüşmelere devam ettiğini söyleyebiliriz.