Etiket arşivi: özellikleri

Samsung Galaxy SIII Mini Yakında Satışta

Samsung’ un akıllı telefon piyasasında oldukça tutulan Galaxy serisine bir yenisi daha ekleniyor. Zarif tasarımı ve güçlü özellikleri ile Samsung Galaxy SIII Mini geçtiğimiz günlerde tanıtıldı.

Samsung Galaxy SIII’ ün güçlü özelliklerini 4.0 inç ekrana sığdıran Samsung’un bu telefondan beklentileri oldukça yüksek.

Kompakt tasarımı sayesinde kullanıcılara kolaylık sağlayan Galaxy SIII Mini aynı zamanda sahip olduğu AMOLED ekran ile kullanıcılara yüksek çözünürlük zevkini yaratıyor. Telefonun tasarımından tutunda zil sesleri ve duvar kağıtlarına kadar her kısmında ustaca yerleştirilmiş bir doğallık seziliyor.

Samsung telefonlarından tanıdığımız başarılı bir sistem, S Voice SIII Minide de bulunacak. Bu sayede kullanıcılar ses komutları ile tuş kilidini açabilecek, istediği müziği üstün ses kalitesi ile dinleyebilecek. S Voice özelliği sayesinde ses komutları vererek telefonu yönetmek mümkün kılınıyor.

Telefonda yer alacak olan yeni özellikler birçok akıllı telefon kullanıcısını cezbedecek nitelikte. Galaxy SIII Mini de yer alacak olan hareket sensörü sayesinde mesaj okurken telefonu kulağınıza götürdüğünüzde sensörler bunu algılayacak ve mesaj gönderen kişiyi arayacak. Telefonda bulunan bir diğer ilgi çekici ve yeni özellik ise Buddy Photo özelliği. Bu özellik sayesinde telefonun hafızasında bulunan fotoğraflar, bu fotoğraflarda yer alan kişiler ike paylaşılabiliyor.

Samsung Galaxy SIII’ün 4.0 inç ekrana sahip olan kompakt telefonu, işletim sistemi olarak Android Jelly Bean kullanacak. Şimdilik çakır mavisi ve mermer beyazı şeklinde iki renk seçeneği ile satışa sunulacak olan Samsung Galaxy SIII’ün, Kasım ayı sonlarına doğru Türkiye’ de satışa sunulması bekleniyor.

Samsung Galaxy Note 2 Duyuruldu

Samsung firmasının bir telefondan çok tablet bilgisayar gibi görünen telefonu Galaxy Note’ un bir üst modeli internette yüzeysel olarak tanıtıldı. Samsung Galaxy Note 2 için detaylı bilgiler ise IFA’da verilecek.

Galaxy Note serisinin ilk modeli tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Gerek donanımsal olarak gerek estetik bakımından çok iyi olan telefonun bazı kişiler için avantaj bazıları içinse dezavantaj olan özelliği ise boyutuydu. İşte serinin ikinci telefonunda bu boyut daha çok arttırılarak artık cebe sığmayacak bir şekil almış.

Serinin ikinci telefonu işletim sistemi olarak Android 4.1 Jelly Bean kullanacak. Ekran ise 5.5 inç ve 1280×720 pixel çözünürlükte olacak. 1.4 GHz dört çekirdekli Exynos işlemciye sahip olan telefonda aynı zamanda 8 megapiksel kamerada bulunacak.

Depolama alanı olarak 16 ve 32 GB şeklinde iki formatta kullanıcılara sunulacak olan telefon 2 GB RAM kapasitesine sahip olacaktır. Telefon daha detaylı olarak Berlin’ de yapılacak olan IFA’da tanıtılacak.

 

Nintendo Wii U Hakkında Detaylar

Bundan önce Nintendo’ nun yeni oyun konsolu modeli Wii U hakkında pek bilgimiz bulunmuyordu. Ancak artık detaylar hakkında bilgi edinmek o kadar zor olmasa gerek. İnternet üzerinden prototipin detaylı resimleri ve test videoları sıkça yayınlanmakta.

Nintendo Wii ilk çıktığında diğer oyun konsollarına nazaran daha az tutuldu. Ancak yeni modeller ile bu başarısızlığın önüne geçilecekmiş gibi görünüyor.

Nintendo eski prototipin üzerinde bazı estetik ve işlevsel değişiklikler yapıyor. Bunlar içinde en çok değişiklik kumanda da yapılmış gibi görünüyor. Nintendo Wii U’ nun yeni kumandasında TV kontrol butonları mevcut. Kumandanın bu işlevi ile artık ekstra bir TV kumandasına ihtiyaç duymuyorsunuz.

Nintendo Wii U modelinde yepyeni bir sosyal ağ özelliği bulunuyor. Nintento, MiiVerse sosyal ağ özelliği sayesinde Apple ve Sony ile rekabetini arttırmayı planlıyor. Bu sosyal ağ hakkında şuan için tam olarak bir bilgiye ulaşamamış olsam da fikir yürütmek zor olmuyor. Zira oyun konsolu için yapılandırılmış bir sosyal ağda yine oyun ön planda olacaktır. Yani online oyun ve alınan başarılar, kaydedilen videolar, fotoğraflar vb. içerikli bir sosyal ağ hala geliştiriliyor. Aşağıdaki fotoğrafta da görüldüğü üzere kullanıcıya nasıl bir duygu içerisinde olduğunu yani “Modunu” soruyor. Bu özellikte MiiVerse’ ye ait diye tahmin ediyorum.

Yeni tasarım ve işlevsel özellikleri ile oyun konsolu piyasasında daha çok yer edinmek isteyen Nintendo bakalım bu amacında başarılı olabilecek mi?

 

Google, Tablet Piyasasına Giriyor

İnternet devi Google, rakiplerini devirmek için tablet piyasasına giriyor.

Google geçtiğimiz aylarda Android’ i satın alarak akıllı telefon piyasasında kendisinden oldukça söz ettirmişti. Şüphesiz bu piyasada Google’ a tek rakip olabilecek firma Apple olacaktır. Apple şu dönemde akıllı telefon ve tablet bilgisayar piyasasının lideri olarak görülmekte.

Google, Apple’ ın bu liderliği elinden almak için tablet bilgisayar piyasasına gireceği duyumlarını çok önceleri almıştık. Ancak bu duyumların doğru olup olmadığı hakkında herhangi bir bilgi alamıyorduk. Ancak geçtiğimiz günlerde Asus firmasının yaptığı bir açıklamada Google tabletlerinden bahsetmesi bu duyumların doğru olduğunu kanıtlar nitelikteydi.

Google çok yakında tablet bilgisayar piyasasına girecek. Tabletin Google servisleri ile etkileşimli olarak satılacağı konuşuluyor. Google’ ın kendi servisleri ile etkileşimli bir tablet bilgisayar çıkarması satışlarını olumlu yönde etkileyecektir.

Google tablet bilgisayarın satış fiyatınında oldukça düşük olacağı söylentileri var. Ayrıca tablet bilgisayarın çeşitli format ve özelliklerde çıkacağı konusu tartışılıyor. Ancak tablet bilgisayarın şu durumda 150-200$ arasında bir fiyat ile satışa çıkacağı düşünülüyor. Tabi kalitesinden emin olduğumuz bir ürünün bu kadar ucuz olması satışların patlama yapacağı dönemi akıllara getiriyor. 🙂 Daha şimdiden tablet bilgisayarın müşteri kitlesi hazır gibi görünüyor.

Foursquare artık Türkçe

 

Foursquare web sitesinde ve iPhone uygulamasında artık Türkçe dil seçeneği mevcut.

Farklı bir yapıya sahip olan Foursquare, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye de de sevilen bir site. Bu site bugüne kadar Türkçe dil seçeneği bulundurmuyordu. Ama artık Foursquare’ yi Türkçe olarak gezebileceksiniz. Yalnız bir detaya dikkatleri çekmeden edemeyeceğim. Foursquare’ de artık kalıplaşmış olan Mayor, check-in gibi kelimeler Türkçe’ ye çevrilmemiş. Bunları orjinal dil olarak olduğu gibi kalmış.

Uygulamanın iPhone uygulaması ise Türkçe dil seçeneği haricinde görünüm olarakta değişikliğe uğramış. Artık iPhone’ da Foursquare daha estetik duruyor.

Foursquare’ ye birde yeni özellik eklendi. Bu özellik ise aynen Facebook’ da olduğu gibi “Like” yani beğenme özelliği. Artık arkadaşlarınızın bulunduğu yerleri kalp butonuna tıklayarak beğenebilirsiniz.

Yeni Akıllı Televizyon LG G2 Google

Akıllı televizyon piyasasında liderliğini korumak adına sürekli yenilikler yapan LG firmasından yepyeni bir akıllı televizyon LG G2 Google’ ın tanıtımı yapıldı.

New York şehrinde yapılan bir seminer ile tanıtılan yeni nesil Google akıllı TV cihazlarda amaçlanan öncelikli kriter interneti rahatça gezebilmek. Bu amaç için televizyon eski ara yüzünden sıyrılıp daha esnek ve kullanışlı bir hal almış durumda. Ayrıca donanımsal olarak güçlendirilen yeni nesil TV yapılan seminerde dikkatli üzerine çekti.

G2 Google ile kullanıcılara sunulan en büyük özellik çoklu kullanım özelliği olsa gerek. Donanımsal açıdan güçlendirilen televizyonlarda aynı anda hem televizyon izleyip hem de internette gezinti yapabileceksiniz.

Seminerde televizyonun kumandası da dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Televizyonun internet üzerinden kolayca gezinti sağlamak için Q klavyeye sahip bir kumandası bulunuyor. Bunun haricinde reklamlarda gördüğümüz kadarıyla el hareketleri ve ses komutlarıyla da televizyonu yönetmek mümkün olacak gibi.

Böyle bir televizyon yapıp 3D desteği koymamak olmazdı değil mi? 3D’ nin keyfini süreceğiniz bu televizyonu satın alan herkese LG tarafından 6 adet 3D gözlük hediye edilecek.

Seminerde ürünün fiyatına da yer verildi. Televizyonun 47 inçlik modeli 1.700$, 55 inçlik modeli ise 2.300$ gibi bir fiyat ile önümüzdeki ay satışa sunulacak.  Ürünün C|Net tarafından yapılan inceleme videosunu buradan izleyebilirsiniz.

 

HTC One V Raflarda

HTC One V Amerika’ da çeşitli şebeke hizmet sağlayıcılar tarafından bu yaz itibariyle satışa sunulacak. Amerika cihazın çıkışını bekleye dursun, cihaz ülkemiz raflarında boy göstermeye başladı bile.

HTC firması tarafından Şubat ayında tanıtımı yapılan cihazın tam olarak hangi tarihte satışa sunulacağı belli değildi. Şuan için ise Türkiye’ de bulunan şebeke sağlayıcılarının çoğu telefonu satış portföyüne almak için sıraya girmiş bulunmakta.

One serisi içerisinde en çok tercih edilmesi muhtemelen olan cihaz One V olsa gerek. Zira cihaz özellikler bakımından One X ve One S’ e göre daha kullanılası durumda. Diğer iki cihaza göre tek dezavantaj sayılabilecek özelliği görünüşünün biraz kaba olması söylenebilir.

HTC One V’ in özelliklerine gelecek olursak, diğer iki cihazdan daha yavaş bir işletim sistemine sahip olması en başta söylenir sanırım. Cihazımız tek çekirdekli 1 GHz işlemciye sahip. 5 megapixel kameraya sahip olan cihazımızda ortalama bir fotoğraf kalitesi yakalamak mümkün. Ekran boyuru 3.7 inç olarak tasarlanan cihazın çözünürlüğü ise 800×480 değerlerine sahip. Cihazımız işletim sistemi olarak ise Android 4.0 sistemini kullanmakta.

HTC firması daha tam olarak bir fiyat açıklaması yapmış değil. Ancak cihazın fiyatı bazı kaynaklarda 800 ila 1000 TL arasında olacağı söyleniyor.

 

Yeni Apple TV Tanıtıldı

Apple firması geçen günlerde yeni iPad modelini tanıtımını yaptığı sırada hiç beklenmedik bir ürünün de tanıtımını yaptı. Beklentiler büyük bir yatırımla televizyon şeklinde bir Apple TV’ nin çıkacağı yönünde olsada firma, eski Apple TV’ nin bir nevi güncel ve 1020p destekli versiyonu tanıtıldı.

 Dış görünüm açısından yine aynı tarzda satılmaya devam edilecek olan Apple TV, daha önceki sürümünde 1080p desteklemiyordu. Ancak yeni Apple TV  720p olan piksel desteğini 1080p’ ye yükseltti. Arayüzünde de belli değişiklikler yapan Apple TV 1080p desteği sayesinde film kataloğunuda genişletti.  Çeşitli görüntü kalitesinde ki filmler iTunes üzerinden satın alabileceğiniz gibi Netflix ve Vimeo siteleri üzerindende de 1080p HD görüntü keyfi yaşayabileceksiniz.
 Apple’ ın yine son zamanlarda çıkardığı bulut teknoloji iCloud da yeni Apple TV’ ye eklenen yenilikler arasında bulunuyor. Bu özelliğin eklenmesi ile birlikte Apple TV kullanıcıları iTunes Match hizmetinden de yararlanabilecekler. Türkiye kullanıcıları iTunes Match özelliğinden yararlanamyacak olsada iTunes Match destekli ülkeler bu özelliği çok sevecek gibi görünüyor. Ancak Türkiye kullanıcıları iCloud sayesidne bilgisayardan alınan fotoğraf veya filmleri bilgisayar açık olmasa bile Apple TV ile izleyebilecekler.
 AirPlay özelliğinde de bir kaç değişiklikler olmuş. AirPlay Mirroring sayesinde iPhone 4S ve iPad 2 kullanıcıları tüm ekranı cihaz ile aynı zamanda Apple TV’ ye aktarabilecekler. Bu özellik zaten önceki verisyonda da bulunuyordu ancak 1080p destekli bir şekilde yeni iPad ile tam ekran bir şekilde görüntü aktarımı gerçekleştirilebieleceği söz konusu.
 Yeni özellikler ile satışa çıkarılacak olan Appe TV Amerikada 99 dolar, Avrupa da ise 99 Euro fiyatında olacak. Maalesef ülkemizde iTunes ve bazı hizmetler desteklenmediği için satış yapılmayacak. Fakat yurt dışına uygun bir iTunes hesabıyla ülkemizde kullanımı sağlanabilecek. Bunun dışında AirPlay Mirroring, Youtubei Vimeo ve iClouding vb. özellikleri ülkemizde kullanılabilecek.
 Ayrıca ikinci nesil Apple TV’ ye sahip olanlar versiyonu 5.0′ a yükselten güncellemeyi ücretsiz olarak yapabiliyorlar. Ankca 1080p desteği 16 Mart’ da çıkacak olan yeni nesil Apple TV ile sağlanacak gibi görünüyor.

Vodafone Smart Tablet 10 Geliyor

Vodafone çalışmalarına son sürat devam ediyor. Vodafone Türkiye operatör markalı telefonlardan sonra Türkiye’ nin ilk operatör markalı tablet bilgisayarını da satışa sundu.

 Cuma günü İstanbul’ da düzenlenen bir basın toplantısında tanıtılan Smart Tab 10 ilk olarak 26 yaşından gün almamış gençlere satışa sunulacak.
 Vodafone Smart Tab 10 bir çok tablet bilgisayarda kullanıldığı gibi Android 3.2 işletim sistemini kullanıyor. 10 inçlik bir ekrana sahip olan tablet 1280×800 piksel ekran çözünürlüğüne sahip. Ayrıca tabletin önde 2 megapiksel ve arka tarafında 5 megapiksellik iki adet dahili kamerası bulunuyor. Çift çekirdekli 1.2 GHz işlemci kullanan tabletin RAM’ i 1 GB ve dahili hafızası 16 GB, ancak istek dahilinde kullanıcılar MicroSD kart ile hafızayı toplamda 32 GB’ a kadar çıkartabiliyor.
 Tabletlerde aranan önemli bir özellik olarak USB portunu bünyesinde barındıran ürün ayrıca HDMI ve DLNA özelliğini de kullanıyor. HDMI portu sayesinde büyük ekranı cihazlar ile bağlantılı kurabiliyorsunuz. Ağ bağlantısı konusunda ise ürünümüz 3G ve Wi-Fi kullanıyor. Diğer rakip tabletler gibi tek ağ bağlantısı tablet alma gibi seçeneğimiz olmuyor, yani tabletin tek modeli bulunuyor.
 Vodafone Smart Tab 10 tabletine sahip olmak için öncelikli olarak Vodafone kullanıcısı olmanız gerekiyor. Zira cihazla internete bağlanabilmek için bir Vodafone SIM kartına ihtiyaç duyuluyor. Diğer operatorlerin SIM kartları ise maalesef cihazda kullanılamıyor.
 Yukarda da bahsettiğimiz gibi Smart Tab 10 tablet öncelikli olarak 26 yaş altındaki gençlere satışa sunulacak. Gençler tablete ve 100 MB internete sahip olabilmek için günde 1 TL kampanyasından yararlanabiliyor. Tabletin Mart ayında ise 49 TL + 250 MB internet ile halka satışa sunulacağı biliniyor. Basit bir hesap yapıldığında ise tabletin toplam fiyatı yaklaşık olarak 700 TL civarında oluyor.