Etiket arşivi: özelliği

Facebook “Finds Friends Nearby” Uygulaması

 

Facebook son zamanlarda yaptığı uygulamalar ve değişiklikler ile gözleri üstüne çekmeye devam etmekte. En son çıkan uygulama ile çevrenizdeki arkadaşlarınızı bulabiliyorsunuz.

Sosyal medyada en önemli unsur arkadaş çevrenizdir. Sosyal medyanın amacı arkadaş çevreniz ile paylaşım halinde olmaktır. İşte Finds Friends Nearby uygulaması ile çevrenizdeki kişilerin Facebook hesaplarını bulabiliyor ve bunlara arkadaşlık isteği gönderebiliyorsunuz.

 Peki bu sistem nasıl işliyor?

Facebook’ un geçen satın aldığı Glancee hizmetine benzer bir uygulama olan Finds Friends Nearby uygulamasına bu bağlantıdan mobil olarak girdiğinizde sizden konumunuzu kullanmak için izin istiyor. Bu izni onaylarsanız GPS özelliği sayesinde çevrenizdeki kişileri bulabiliyorsunuz ve bu kişilerden istediğinize arkadaşlık isteği gönderebiliyorsunuz. Tabi çevrenizdeki kişilerde aynı şekilde mobil olarak bu servise bağlanmış ve bulunduğu konumun kullanılmasına izin vermiş olması gerekiyor.

 

Twitter Trend Topic Değişiyor

 Twitter sosyal medya arasında büyük bir yere sahip. Bu platform üzerinden belirli bir bölgeye ait gündemi takip etmeye yarayan “Trend Topic” uygulaması bir süredir yürürlükteydi. Bu trend uygulaması bugüne kadar şehir veya ülke sınırlandırılması halinde veriliyordu. Twitter’ ın yeni sisteminde ise trendler kişi odaklı belirlenecek.

Twitter kullanıcılarının belli bölgelerde ilgisini çekebilecek konuları takip etmesi amacıyla uygulamaya getirilen “Trend Topic” çoğu zaman gereksiz başlıklarla dolup taşıyordu. Dolayısıyla kişiler ilgisini çekebileceği başlıklara ulaşamıyordu.

Twitter yapacağı yeni güncelleme ile kişilerin çevrelerin ve takip ettiklerini baz alarak kullanıcılara ilgileri dahilinde başlıklar sunacak. Böylece kullanıcılar sayfalar dolusu gereksiz başlıktan kurtulabilecekler.

Bu güncellemeye “Toilered Trens” ismini veren Twitter, bu özelliği bugünden itibaren kullanıcılara aktif halde sunacak. Tabi bu kişisel trendleri dahada genişletmek isterseniz 150 bölgeden seçim yapabiliyorsunuz.