Etiket arşivi: oyun

Surface Tablet xBox Controller Destekliyor

Son zamanlarda çok konuşulan Windows 8 işletim sistemi ile birlikte piyasaya sürülecek olan Surface, meraklıları tarafından sabırsızlıkla bekleniyor.

Merakla beklenen Surface tabletin yeni bir özelliği daha desteklediği açıklandı. Bu özellik oyuncuları sevindirecek cinsten bir özellik. 5 milyona yakın üretilmesi beklenen Surface tabletin xBox Controller desteklediği açıklandı. Surface ekibinden bir çalışanın xBox Controller denemelerinin başarılı olduğunu ancak Kinect’ in daha denenmediğini söyledi. Yani bu özellik ile Surface tablette oyun oynamak çok daha zevkli hale gelebilir. Kinect desteği ile ise Surface tableti küçük bir oyun konsolu haline getirebilmek mümkün olacaktır.

Nintendo Wii U Hakkında Detaylar

Bundan önce Nintendo’ nun yeni oyun konsolu modeli Wii U hakkında pek bilgimiz bulunmuyordu. Ancak artık detaylar hakkında bilgi edinmek o kadar zor olmasa gerek. İnternet üzerinden prototipin detaylı resimleri ve test videoları sıkça yayınlanmakta.

Nintendo Wii ilk çıktığında diğer oyun konsollarına nazaran daha az tutuldu. Ancak yeni modeller ile bu başarısızlığın önüne geçilecekmiş gibi görünüyor.

Nintendo eski prototipin üzerinde bazı estetik ve işlevsel değişiklikler yapıyor. Bunlar içinde en çok değişiklik kumanda da yapılmış gibi görünüyor. Nintendo Wii U’ nun yeni kumandasında TV kontrol butonları mevcut. Kumandanın bu işlevi ile artık ekstra bir TV kumandasına ihtiyaç duymuyorsunuz.

Nintendo Wii U modelinde yepyeni bir sosyal ağ özelliği bulunuyor. Nintento, MiiVerse sosyal ağ özelliği sayesinde Apple ve Sony ile rekabetini arttırmayı planlıyor. Bu sosyal ağ hakkında şuan için tam olarak bir bilgiye ulaşamamış olsam da fikir yürütmek zor olmuyor. Zira oyun konsolu için yapılandırılmış bir sosyal ağda yine oyun ön planda olacaktır. Yani online oyun ve alınan başarılar, kaydedilen videolar, fotoğraflar vb. içerikli bir sosyal ağ hala geliştiriliyor. Aşağıdaki fotoğrafta da görüldüğü üzere kullanıcıya nasıl bir duygu içerisinde olduğunu yani “Modunu” soruyor. Bu özellikte MiiVerse’ ye ait diye tahmin ediyorum.

Yeni tasarım ve işlevsel özellikleri ile oyun konsolu piyasasında daha çok yer edinmek isteyen Nintendo bakalım bu amacında başarılı olabilecek mi?