Etiket arşivi: önlemleri

Facebook Güvenlik Önlemlerini Arttırıyor

Dünyanın en popüler sosyal ağı olarak bilinen ve 1 milyardan fazla kullanıcısı bulunan Facebook, güvenlik önlemlerini arttırma yolunda adımlar atmaya başladı. Kullanıcıların güvenlik yönünden içini rahatlatmak için güvenlik bazında yapılan çalışmaların etkileri önümüzdeki günlerde görülmeye başlanacak.

Kötü amaç bulunduran bağlantı ve sayfalara önlem olarak atılacak adımlar herkes tarafından merakla beklenmekte. Daha önce bilindiği gibi Facebook dünyaca bilinen ve güvenlik konusunda işin üstadı olan bazı firmalar ile çalışmalar yapıyordu. Son açıklamalara göre ise şirketin 7 güvenlik deviyle daha işbirliğine vardığı söyleniyor. Facebook şirketinin  Microsoft, TrendMicro, Norton, Sofos ve McAfee gibi güvenlik konusunda tanınmış şirketler ile anlaşması bulunuyordu. Son gelişmelere göreyse AVG, Avira, Avast, Total Defense, Kaspersky, Panda ve Webroot güvenlik firmalarıyla da anlaşmaya varıldığı belirtildi.

Facebook güvenlik programlarını, “AV Marketplace” adlı bir portal üzerinden kullanıcılarına sunuyor. Bu portal üzerinden indireceğiniz yazılımlarda 6 aylık deneme sürümü sunan firmalar ve süre kısıtlaması bulunmadan tamamen ücretsiz olarak sunulan programları da indirmeniz mümkün kılınıyor.

AV Marketplace üzerinden indirilebilir yazılımlar dışında Facebook sayfaları içerisinde bulunan kötü amaçlı bağlantılarında unutulmadığını belirtmek gerekiyor. Bilindiği üzere kullanıcıların bilgilerine ulaşmak için kullanıcılara gönderilen kötü amaçlı bağlantılar büyük sıkıntı içeriyordu. Bu şekilde kötü amaçlı bir bağlantı ile karşılaşıldığında Facebook tarafından bağlantının güvenlik açısından tehdit içerdiği belirtiliyor. Ancak bağlantıya ulaşmak veya bağlantıyı kapatmak kullanıcının insiyatifine bırakılıyor.