Etiket arşivi: Nokia 808

Olympus’dan Nokia’ya 41 MP Taşı

Fotoğraf makinesi üretimi ve satışı noktasında oldukça önemli firmalardan bir tanesi olan Olympus firması Nokia tarafından geçtiğimiz günlerde tanıtılan Nokia 808 modeline yönelik eleştirilerde bulundu.

Nokia firması tarafından ipin ucunun biraz kaçtığı ve üzerinde 41 MP lik bir kamera bulunan Nokia 808 için Olympus firması ” Deli Saçması” tabirini kullandı.

Bir web sayfasına açıklamalarda bulunan Olympus Ulusal Pazarlama Müdürü Mark THACKARA Nokia firmasını ürettiği bu ürün sebebiyle oldukça sert cümleler ile eleştirmekten geri kalmadı.

Özellikle fotoğraf makinesi üreticilerinin Nokia tarafından üretilen bu ürüne tepkileri zaman içerisinde daha bariz bir şekilde ortaya konulacaktır.

Çünkü MP kelimesinin bir anlamda önemini düşüren bu tarz çalışmalar ile aslında hiçbir zaman 41 MP lik bir çözünürlük alınamayacak bir cihaz üzerine, gerekenleri karşılamayan bir lens koyarak bu şekilde bir sonuç alınacağını iddia etmek bir anlamda MP ye olan güveninde sarsılması anlamına gelecektir.

Nokia tarafından tanıtımı yapılan cihaz ile ilgili çok fazla deneme bilgisi olmadığından ve örnek olarak gösterilen fotoğrafların firma tarafından verilenlerle sınırlı olması elbette ki Nokia 808 modelindeki 41 MP lik kameraya daha fazla şüphe ile yaklaşılmasına neden olunuyor.

Ancak şu bir gerçek ki cihaza konulan kameradan alınan kalite yine de orta seviye bir fotoğraf makinesinden alınacak kaliteye kolay kolay erişemeyecektir.

 

 

Nokia 808 PureView: 41 Megapiksel Kamera

Barselona’da gerçekleştirilen Mobile World Congress etkinliğinde tanıtılan Nokia 808 PureView cep telefonu ve cep telefonu kamerasıyla ilgili her şeyi alt üst ediyor. 41 Megapiksel kameraya sahip olan ve PureView adında yeni bir teknolojiyle gelen Nokia 808 gelecekte cep telefonlarının fotoğraf makinalarının yerini alacağına dair işaretler veriyor. Carl Zeiss ve Nokia tarafından geliştirilen yeni ürünün Mayıs ayında pazara sunulması bekleniyor. Kamerası dışında 1.3 GHz işlemci, 4 inç 360 x 640 çözünürlüğe sahip ekran, 512 MB RAM ve 16 GB hafıza ile gelen ürünün teknik özellikleri genel olarak orta seviyede.

Nokia 808’in  Türkiye fiyatına dair herhangi bir detay olmamasına karşın Avrupa pazarına yaklaşık olarak 450 Euro civarında fiyatla satışa sunulması bekleniyor.