Etiket arşivi: nokia

Türkiye’de En Çok Nokia Seviliyor

Belirli aralıklarla Ipsos KMG’nin gerçekleştirdiği araştırmalarda Türkiye’nin en çok sevilen cep telefonu markaları seçiliyor. Bu sene yapılan “Digital Lovemarks2012”isimli araştırmada ise bir kez daha Türkiye’nin en çok sevilen markası Nokia oldu.

2 ve 29 Ekim tarihleri arasında Türkiye’nin önde gelen araştırma şirketlerinden olan Ipsos KMG tarafından yapılan araştırmada bir kez daha Nokia galip geldi. Yapılan araştırmada toplamda 5 kategori bulunuyordu. Bu kategoriler hakkında 1150 tüketiciden görüşlerinin alındığı söylendi. Tüketicilerin görüşlerine bakıldığında Nokia %51 gibi büyük bir farklı en sevilen telefon seçildi. En sevilen akıllı telefonda ise o kadar başarılı olamayıp üçüncü sırada başarısını sabitledi.

Nokia Türkiye Pazarlama Direktörü Sertaç ŞENER ise yaptığı konuşmada mutluluğunu dile getirdi. Aslında Nokia’nın bu başarısı bir ilk değildi. Geçen sene ve ondan önceki birkaç sene de aynı kategoride birincilikleri bulunmakta. Ancak artan rekabet ortamında Nokia’nın 5 senedir en çok sevilen telefon markası seçilmesi şirket adına mutluluk verici bir durum.

 

Nokia MeeGo İşletim Sisteminde Kararlı Gibi

Nokia tarafından bir dönemler üzerinde oldukça fazla çalışılan ancak sonrasında sadece N9 modelinde kullanılacağı açıklanan MeeGo İşletim Sistemi yakın dönemde yeni modeller ile de buluşabilir.

Nokia geçtiğimiz sene N9 modelini piyasaya sürdüğünde sadece bu modelde MeeGo İşletim Sistemini kullanacağını açıklamış, gelecek ürünlerde Windows Mobile ya da Symbian İşletim Sistemini kullanacağını belirtmişti.

Ancak piyasalara düşen son haberlere göre firma gizli gizli MeeGo İşletim Sistemi üzerinde çalışıyor ve yakın dönemde bu işletim sistemini kullanan yeni model birkaç cihazını daha piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Bu bilgi sızıntısı gerçek mi değil mi bilinmez ancak Nokia son senelerde yaptığı İşletim Sistemi Hatalarını yeniden yapmak üzere gibi görünüyor.

Kullanıcılarında büyük bir kafa karışıklığına sebep olan Nokia firması Symbian 3, Symbian Anna, Symbian Belle, MeeGo ve Windows Mobile İşletim Sistemine sahip cihazları piyasaya sürerek bir anlamda çeşitlilik sağlamış olmakla beraber bir anlamda da kullanıcıların hangi cihazı alacakları konusunda sıkıntılar yaşamalarına sebep olmaya başlamış durumda.

 

Nokia Maps ile Gerçek Zamanlı Trafik Takibi Artık Mümkün

Nokia Maps artık gerçek zamanlı olarak trafik bilgilerinin kullanıcılarına aktarılmasını sağlayan sistemi aktife alıyor. Firma tarafından yapılan bu yenilik sayesinde cep telefonu üzerinden trafiğin durumunu öğrenmeniz ve ona göre hareket etmeniz mümkün olacak.

2010 senesine kadar oldukça sıkıntılı bir dönem geçiren Nokia firması Lumia, Belle ve S40 işletim sistemine sahip cihazları sayesinde oldukça yüksek bir satış grafiğine ulaşmayı başardı. Bu sayede firma bir anlamda düşüşüne de son vermiş oldu.

Symbian ve Windows Phone üzerinden sunulan Nokia Maps uygulamasına gelen yenilik sayesinde artık Nokia cihazlarının tercih edilme sebepleri arasında bir özellik daha yerini almış olacak.

İlk etapta Mumbia ve Delhi şehirleri için aktife alınan çalışma yakın dönemde birçok ülkenin önemli şehirleri içinde aktif olacak. Bu sayede yakın dönemde İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerde de kullanılabilir hale gelecektir.

Firma tarafından ortaya konulan bu ekstra özellik birçok firmanın da bu alanda çalışma yapmasına sebep olacak gibi görünüyor.

 

 

Windows Mobile Uygulamada Sınıfta Kaldı

Windows Mobile İşletim Sistemi ile gelmesi beklenilen Nokia Akıllı cep telefonları şimdiden oldukça büyük bir sorun ile karşı karşıyalar.

Oldukça zorlu ve rekabetin üst düzeyde yaşandığı bir pazara giriş yapmak üzere bulunan yeni nesil Windows Mobile İşletim Sistemi henüz bünyesinde sadece 65.000 adetlik uygulama toplayarak rakipleri karşısında oldukça gerilerde kalmış durumda.

BlackBerry firmasının uygulama sayısını geçmeyi başaran ancak sektörde şuan Nokia firmasını en fazla zorlayacak iki rakip olan Android İşletim Sistemi ve İOS İşletim Sistemi tarafından sunulan uygulama sayılarına yaklaşmayı bile başaramayan Windows Mobile gelecek dönemde uygulama noktasında kullanıcılarına sıkıntı yaşatabilir gibi görünüyor.

Android ve İOS’un 500.000 seviyesindeki sınırı çoktan geçmiş olmaları, Windows Mobile sürümünün ise henüz 65.000 seviyelerinde olması aradaki farkın ne denli büyük olduğunu gösterir nitelikte.

Ayrıca yapılan anket çalışmalarına göre birçok uygulama geliştirmesi yapan firma şimdiden Windows Mobile için uygulama yapmama kararı aldıklarını belli ettiler.

Anket çalışmasına göre Apple için %89, Android için ise %79 çıkan sonuçlara göre Windows Mobile için %37 lik bir kesim yeni yazlım üretmeyi planladığınız açıkladı.

Tabi ki gelecek günlerde ilk modellerin piyasaya çıkması ve sonrasında Nokia başta olmak üzere Windows Mobile yüklü olarak gelen cihaz sayısının artması ile daha fazla uygulama piyasada kendisine yer edinecektir.

Ancak bu gelişme bile Windows Mobile İşletim Sisteminin şu aşamada en büyük rakipleri karşısında yine de uygulama yönünden zayıf kalmasını engelleyemeyecek gibi görünüyor.

Bakalım Microsoft firması bu konuda nasıl bir önlem alacak ve satışları arttırmak ve kullanıcıları çok daha fazla seçenek sunmak için nasıl aksiyonlar yaratacak.

Bunu da zaman gösterecek.

 

Nokia Lumia 610 İle Wi-Fi Hotspot Deneyimini Yaşayın

Daha önce piyasaya süreceğini açıkladığı üst model cihazları olan Nokia Lumia 710 ve Nokia Lumia 800 modellerinde dahili olarak kullanıcıya sunmayacağını açıkladığı Wi-Fi Hotspot özelliğini firma Nokia Lumia 610 modeli ile kullanıcı ile buluşturmaya hazırlanıyor.

Telefon üzerinden kablosuz bağlantı yapılması olanak sağlayan Wi-Fi Hotspot özelliği sayesinde istediğiniz yerden telefonu modem olarak gösterip internete girmenize imkan sağlayan bir teknoloji olarak ele alınabilir.

Özellikle son dönemde piyasaya sürülen Akıllı Telefonların hemen hemen hepsinde dahili olarak sunulan, Android İşletim Sistemindeki ürünlerin ise birçoğunda bulunan Wi-Fi Hotspot özelliğinin Nokia tarafından neden bu kadar geç kullanıldığı ise açıkçası merak konusu.

Özellikle üst modeller olan Lumia 710 ve Lumia 800 modellerinde olmayan bir özelliğin neden daha alt bir üründe kullanıcıya sunulduğu ise ayrı bir tartışma konusu olacak gibi görünüyor.

 

Nokia Tabletler Konusundaki Söylentileri Doğruladı

Uzun süredir Nokia tarafından her türlü Tablet iddiasına yalanlama yada sessiz kalma şeklinde bir cevap gelmekte idi. Bu sebeple de firmanın Tablet çıkarıp çıkarmayacağı tam bir muamma halini almakta idi.

Ancak uzun süreden sonra ilk kez Nokia Dizayn Ekibi Şefi Marko AHTİSAARİ bir tablet bilgisayar üzerinde çalıştıklarını resmi olarak açıkladı.

Tüm sorulara rağmen tablet hakkında hiçbir bilgi vermeyen AHTİSAARİ bir anlamda sadece iddiaların doğru olduğunu ama diğer tüm bilgilerin halen Nokia için bir sır niteliği taşıdığını belirtmiş oldu.

Ancak uzmanlara göre Nokia elbette ki Apple tarafından kullanılan İOS ve birçok rakibinin tercih ettiği Android İşletim Sistemlerini kullanmayacak. Bu durumda ya Symbian sisteminin yeniden düzenlemesi gerekecek ya da daha kolay ve şu aşamada mümkün olan Windows Phone 8 sürümünü kullanma yoluna gidecek.

Kısacası 2012 senesinde bir Nokia Tablet piyasalara çıkabilir. Ancak ne zaman, hangi özelliklerde bir ürün üretileceği konusu ne yazık ki uzunca bir süre daha kapalı kutu olarak kalmaya devam edecek gibi görünüyor.

 

Nokia’dan Windows 8 Yüklü Tablet Atağı

Ortaya atılan iddialara göre Nokia firması uzunca süredir adı üzerinde dolaşan Tablet iddialarına en sonunda Windows 8 ile donatılmış bir ürün ile karşılık vermeye hazırlanıyor.

Digitimes isimli bir haber sitesi tarafından ortaya atılan iddialara göre Nokia 2012 yılının son aylarında üzerinde Windows 8 işletim sistemi bulunan ARM bazlı çift çekirdekli bir işlemciye sahip 10 İnçlik bir tablet bilgisayar çıkarmaya hazırlanıyor.

Henüz ortaya atılan iddia ile ilgili olarak resmi bir açıklama yok. Ancak bu güne kadar Digitimes firması tarafından ortaya atılan birçok iddia kısa süre içerisinde gerçeğe dönüştü. Yani bu iddianın da gerçek olma olasılığı oldukça yüksek.

Bakalım Samsung, Apple, HTC, Sony, Acer, Asus, Exper gibi birçok firma tarafından rekabetin iyice kızdırıldığı bir piyasa da Nokia nasıl bir yer alacak, nasıl bir noktada kendisine kullanıcı bulacak.

 

 

 

Nokia Rekabette Bende Varım Demeye Hazırlanıyor

2012 senesine girerken Akıllı Telefon alanında oldukça büyük adımlar atan, 41 MP’lik kamera gibi aksiyonlar yaratan Nokia firması özellikle Windows Phone 8 kullanan cihazları ile piyasaya daha hızlı bir giriş yapmayı planlıyor.

Piyasada şuan yoğun bir şekilde tercih edilen Android ve İOS işletim sistemlerine karşı yeniden dirilme aşamasına gelen Windows Mobile serisine destek veren Nokia firması yeni ürünlerine uç özellikler ekleyerek hem kendi pazarını büyütmeyi hem de Microsoft cephesinde yeniden büyüme başarısını göstermeyi amaçlıyor.

Yeni cihazlarında da 41 MP gibi ses getirecek yeni özellikleri sunmayı planlayan Nokia firması bu alanda özellikle Samsung tarafından kendisine vurulan darbenin altında kalmadığını göstermek istiyor.

Ancak kısa vadede bakıldığında ne yazık ki Nokia firması Windows Mobile İşletim Sistemine sahip cihazlar ile şu aşamada Android ile gelen Samsung, HTC ve Sony gibi firmaları zorlayacak durumda değilmiş gibi görünüyor.

Özellikle son dönemde duyurulan 4 çekirdekli ürünleri ele aldığımızda Nokia ürünleri biraz yavaş kalabiliyor.

 

 

HTC ve Samsung’dan Windows Mobile 8’e Destek

MWC fuarında Nokia dışında uluslararası dağıtıma çıkacak başka bir firma ile yüzünü gösterme başarısı gösteremeyen Microsoft Windows Phone için HTC ve Samsung firmalarında destek açıklaması geldi.

Yakın dönemde sadece Android ve Bada işletim sistemlerini kullanan Samsung firması ve Android yazılımına canı gönülden bağlanan HTC firması yakın dönemde Windows Phone 8 (Apolllo) yazılımına sahip modeller üreteceklerini duyurdular.

Bu durum şuan piyasaya hâkim olan İOS ve Android için açıkçası çok fazla bir sorun olarak ortaya çıkacak gibi görünmüyor. Çünkü henüz ne Nokia firması tam anlamıyla Windows işletim sistemine sahip ürünleri piyasaya sürmeye başladı, nede diğer firmalar Android den vazgeçmeye başladılar.

 

Olympus’dan Nokia’ya 41 MP Taşı

Fotoğraf makinesi üretimi ve satışı noktasında oldukça önemli firmalardan bir tanesi olan Olympus firması Nokia tarafından geçtiğimiz günlerde tanıtılan Nokia 808 modeline yönelik eleştirilerde bulundu.

Nokia firması tarafından ipin ucunun biraz kaçtığı ve üzerinde 41 MP lik bir kamera bulunan Nokia 808 için Olympus firması ” Deli Saçması” tabirini kullandı.

Bir web sayfasına açıklamalarda bulunan Olympus Ulusal Pazarlama Müdürü Mark THACKARA Nokia firmasını ürettiği bu ürün sebebiyle oldukça sert cümleler ile eleştirmekten geri kalmadı.

Özellikle fotoğraf makinesi üreticilerinin Nokia tarafından üretilen bu ürüne tepkileri zaman içerisinde daha bariz bir şekilde ortaya konulacaktır.

Çünkü MP kelimesinin bir anlamda önemini düşüren bu tarz çalışmalar ile aslında hiçbir zaman 41 MP lik bir çözünürlük alınamayacak bir cihaz üzerine, gerekenleri karşılamayan bir lens koyarak bu şekilde bir sonuç alınacağını iddia etmek bir anlamda MP ye olan güveninde sarsılması anlamına gelecektir.

Nokia tarafından tanıtımı yapılan cihaz ile ilgili çok fazla deneme bilgisi olmadığından ve örnek olarak gösterilen fotoğrafların firma tarafından verilenlerle sınırlı olması elbette ki Nokia 808 modelindeki 41 MP lik kameraya daha fazla şüphe ile yaklaşılmasına neden olunuyor.

Ancak şu bir gerçek ki cihaza konulan kameradan alınan kalite yine de orta seviye bir fotoğraf makinesinden alınacak kaliteye kolay kolay erişemeyecektir.