Etiket arşivi: nasıl

Windows, Mobilde Başarılı Olacak mı?

Günümüz şartlarında artık herkesin elinde bir akıllı telefon bulunmakta. Akıllı telefonlarda ise işletim sistemi olarak üç dev bulunmakta; ios, Android ve Windows. Bu işletim sistemlerinin bugünkü durumlar gözler önünde ancak ilerleyen yıllarda durumlar neler olacak?

Microsoft şirketinin CEO’su Steve Ballmer, mobil cihazlarda Windows Phone iletim sistemi kullanımının geçtiğimiz yıla göre 4 kat daha fazla satıldığını belirtmişti. CEO açıklamalarında cihazların ne kadar sattığını belirtmedi ancak Windows Phone kullanan cihazların satışı önümüzdeki yıllarda da artış gösterecek gibi görünüyor.

IDC tarafından yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanan raporda 2016 yılında akıllı cihaz sektöründe kullanılan işletim sistemleri hakkında tahminler yürütüldü. Buna göre Microsoft’un piyasadaki pazar payı %11,6 gibi bir orana ulaşacak. Bu rakam Microsoft için gerçekten iyi bir rakam. Zira şirketin şuan ki pazar payının %2,6 olduğunu varsayacak olursak %9 oranında bir artış gerçekleşeceği gözlemleniyor. Bu oran hiçte küçümsenecek bir oran değil. Hazırlanan raporda Apple ve ios işletim sistemi şuan ki pazar payı olan %18,8’den %19,1 gibi bir orana yükselecek. Günümüzde tahtı elinde bulunduran Google ve Android işletim sisteminin ise 2016 yılında düşüş yaşayacağı söyleniyor. Bu durumda haklı olarak Windows Phone işletim sistemi güzel bir kullanıcı kitlesi oluşturacak gibi görünüyor. Tabi unutmadan RIM’in Blackberry cihazlarınıda unutmamak gerekiyor. Blackberry’nin sahip olduğu %4,1 oranının en fazla %4,7 oranında bir artış göstereceği bekleniyor.

Tabi bunlar 4 yıl sonrası için yapılmış olan olası satış tahminleri. 2016’da durumlar çok daha farklı olabilir.