Etiket arşivi: msn

Microsoft’tan BitTorrent Yasağı

Microsoft firması bilgisayar kullanıcılarının hemen hemen hepsinin kullandığı Windows Live Messenger (MSN) hizmeti üzerinden artık dünyanın en popüler BitTorrent sitelerinden birisi olan Pirate Bay sitesinin linklerine yasaklama getirdi.

Bundan sonra MSN üzerinden Pirate Bay sitesi üzerinden BitTorrent Dosyası indirmek için link paylaşımı yapmak isteyenler ne yazık ki linklerini karşı tarafa direkt olarak gönderemeyecekler.

Aslında birçok kişi tarafından yasa dışı içerik yüklenmesi sebebiyle eleştirilen Pirate Bay sitesi içerisinde oldukça fazla sayıda Yasa Dışı olmayan içerik de barındırıyor ve bu içeriklerin de paylaşımına izin sağlıyor.

Bu noktada MSN üzerinden bu tarz içeriklerin gönderilemeyecek olması büyük bir sorun halini alacak gibi görünüyor.

Gerçi direkt olarak link gönderimi yapılamamasına rağmen büyük ihtimalle link kısaltma servisleri üzerinden yapılacak kısaltma işlemlerinden sonra istenilen linkler karşı tarafa gönderilebilecek hale getirilecektir.

Bu sebeple Microsoft firması tarafından başlatılan bu bloklama çalışması çok fazla etkisi gösteremeyecektir. Ayrıca kişisel paylaşımları engelleme noktasına da ulaştığı için firma kullanıcıları tarafından yoğun bir eleştiri yağmuruna tutulmaya başlandı bile.

Bakalım bu yasak ve yasağı delme yolları ne kadar daha bizlerin ve paylaşım dünyasının gündeminde kalmaya devam edecek. Ya da ne zaman Microsoft firması geri adım atmak için kendisini zorunlu hissetmek durumunda kalacak.