Etiket arşivi: motorola

ZumoDrive Kapılarını Kapatıyor

Motorola Mibility tarafından 2010 senesinde satın alınan Bulut Depolama Servisi ZumoDrive isimli firmanın kapatılması kararı alındı. Kullanıcılardan verilerini indirmeler istendi.

Motorola firmasının Google tarafından alınmasından bazı değişimler yaşanmaya başladı. Bu kapsamda firma tarafından 2012 senesinde bünyesine katılan ZumoDrive isimli Bulut depolama Servisi Motorola müşterileri için sunduğu MotoCast erişimini 1 Haziran 2012 tarihinden itibaren kapatacak.

Firmanın diğer yandan HP Cloud Drive, HP Web Service Store Bundle Customers, Cruz Sync ve Toshiba App Place Bundle gibi isimler altında farklı firmalara sunduğu hizmetlerin ise bu kapanmadan zarar görmeyecekleri açıklandı.

Ekibin tamamen Motorola bünyesine aktarılması ve firmanın MotoCast ismi ile yeniden yapılandırılması da gündemde. Bu durum bir anlamda Motorola firmasının farklı isimler altında bir şirket değil de, Google bünyesi altında tek bir marka olması için yapılan bir işlem olduğu görüşü de hakim pazara.

Kısacası şu aşamada ZumoDrive kullanan müşterilerin 1 Haziran 2012 tarihinden önce verilerini indirmeleri gerekiyor.

 

Windows 7 İşletim Sistemine Yasak Gelebilir

Motorola tarafından açılan bir dava sonucunda haklarının kendisinde olduğunu iddia ettiği H.264 Video Standardına ve 802.11 Wi-Fi Standardına ilişkin karar Almanya Mahkemesinden çıkmak üzere. Mahkeme eğer Motorola firmasını haklı bulursa Windows 7 başta olmak üzere birçok programa yasak gelebilir.

Geçtiğimiz günlerde Microsoft firmasının Motorola’ya 300 Milyon Dolarlık bir teklif götürdüğü ve teklifte Windows 7 için görüşmelerin olduğu biliniyordu. Microsoft’un bu teklifi yapmasında amaç ise muhtemel bir yasaklama öncesinde Motorola ile konuyu görüşmek ve satışların yasaklanmasının önüne geçmekti.

Ancak Motorola firması bu konuda kesinlikte taviz vermeyeceklerini açıkladı ve 300 Milyon Dolarlık teklifi geri çevirdi.

Bu durumda Microsoft için yapılacak tek şey beklemek gibi görünüyor.

Çünkü mahkeme eğer Motorola firmasının haklı olduğu yönünde bir karar verirse Almanya sınırları içerisinde Windows / İşletim Sisteminin dağıtılmasına yasak getirilebilir.

Motorola firmasının Google tarafından devir alınmasından sonra Motorola kendisine ait olan Patentlerin de peşine düşmeye başladı. Yakın dönemde birçok firma ile de bu tarz mahkemeleri görüşülecek olan Motorola bir anlamda pazarda kendisine ait olan şeylerin peşine düşmüş durumda.

Birçok firma ve yazılım tarafından kullanılan Video ve Wi-Fi yazılımları içinde yakın dönemde pazarda büyük bir karmaşa yaşanabilir.

Microsoft için Alman Pazarından çıkış demek ise büyük bir zarar ve prestij kaybı anlamına gelecektir. Bu sebeple firmanın yoğun bir şekilde Motorola ile görüşmelere devam ettiğini söyleyebiliriz.

 

 

Güven Konusunda Yine iPhone Birinci Sırada

Akıllı Telefon Pazarında kendisi için ayrı bir yer açmayı başaran Apple iPhone modelleri kullanıcılar tarafından da güven duyulan ürünlerin başında yer almayı sürdürüyor.

Özel bir araştırma şirketi olan J.D. Powers tarafından yapılan araştırmalar ve anketler sonucunda önceki 6 yılda olduğu gibi 2012 yılında da kullanıcılar tarafından en fazla güven duyulan telefon markası Apple iPhone olmayı başardı.

Apple bu araştırmada 839 puan alarak bu alanda daha uzun yıllar birinci sırada kalabileceğini de göstermiş oldu.

Apple firmasını takip eden firma ise sanıldığının aksine Samsung firması olmadı. HTC firması iPhone modellerinden sonra en fazla güven duyulan telefon markası olmayı başardı. Firma 798 puanla her ne kadar iPhone modellerini zorlamayı başarsa da ne yazık ki ilk sırada kendisine yer bulamadı. Ancak çıkacak olan modeller gelecek seneler için onu ilk sıraya taşıyabilir.

3. sırada ise Android ile birlikte bir yükselişe geçen Samsung firması yer aldı. 769 puan alan firmayı 758 puanla Motorola firması ve 733 puanla LG firması izledi.

Özellikle Motorola firmasının Google altında bir teknoloji firması altına dönüşmesinden sonra kullanıcı bazında güvenirliliği biraz daha üst düzeye çıkmaya başladı. Bu da aslında firmanın birkaç sene içerisinde üst sıraları yoklamaya başlayacağı anlamına da geliyor.

 

 

HTC – Samsung ve Motorola Android Güncellemesini Açıkladı

Uzun süredir mevcut telefonlara gelmesi beklenen Android 4.0 güncellemesi firmalar tarafından yavaş yavaş modellere göre çıkarılmaya başlandı. Bu konuda elini çabuk tutuna firmalar ise Samsung, Motorola ve HTC olmayı başardı.

3 firma birçok modeli için güncelleme yayınlamaya hazırlanıyor. Mart ayı sonuna kadar tamamlanması beklenen güncellemeler ile kullanıcılar Android 4.0 keyfini yaşamaya başlayabilecekler.

Güncellemeler içinde en büyük hayal kırıklığı Samsung tarafından yaratıldı. Beklenenin aksine birçok modelini güncelleme dışında bırakan firma bir anlamda sadece Tablet bilgisayarlarına özel bir güncelleme çıkarmış oldu.

HTC ise firmalar arasında en başarılısı. Öyle ki 1000 TL seviyesine kadar olan hemen hemen her cihazı için güncelleme yayınlayacak gibi görünüyor. Bu durum elbette ki satış rakamlarına da yansıyacaktır.

Motorola ise ülkemizde henüz oturmadı ama birçok cihazı Avrupa’da satışta. Oda birçok ürünü ve tabletleri için güncelleme yapmaya hazırlanıyor.

İşte güncelleme gelecek cihazların listesi

Samsung:

 1. Galaxy Note
 2. Galaxy S II LTE
 3. Galaxy R
 4. Galaxy Tab 7.0 Plus
 5. Galaxy Tab 7.7
 6. Galaxy Tab 8.9
 7. Galaxy Tab 8.9 LTE
 8. Galaxy Tab 10.1

HTC:

 1. DROID Incredible 2 by HTC
 2. Amaze 4G
 3. Desire S
 4. Desire HD
 5. EVO 3D
 6. EVO Design 4G
 7. Incredible S
 8. Sensation
 9. Sensation XL
 10. Sensation 4G
 11. Sensation XE
 12. Raider
 13. Rezound
 14. Rhyme
 15. Thunderbolt

Motorola:

 1. Tüm Xoom modelleri
 2. Droid Bionic
 3. Razr
 4. Razr Maxx
 5. Droid 4
 6. Xyboard
 7. Photon 4G
 8. Atrix 4G
 9. Atrix 2
 10. Electrify

 

Güncellemeler genel olarak Mart ayında yapılacak. Ama ülkemizde nasıl bir tarih sırası belirlenir bilemiyorum. Türkçeleştirme vs. gibi durumlar olacak, izinler alınacak vs.

Ama Mart – Nisan ayı içerisinde birçok cihazda Android 4.0 sürümünü görmeye başlayacağız gibi geliyor bana.

Şimdiden hayırlı olsun.