Etiket arşivi: microsoft

Microsoft, Surface Sebebiyle Davalık Oldu

Teknoloji devi Microsoft, yeni çıkardığı tablet bilgisayarı Surface yüzünden davalık oldu. Davanın sebebi ise yeterli bilgi verilmeyen ürün reklamı yapmak.

ABD’ de yaşayan bir müşteri Surface tableti satın aldıktan sonra reklamda 32 GB olarak yer alan dahili hafızanın aslında 16 GB olduğunu farketti. Bunun üzerine Microsoft’u müşteriyi yanıltıcı reklam yayınlama suçundan davaya sürükledi.

Microsoft’ un tablet bilgisayar piyasasında büyük iddaları bulunan ürünü Surface’in aslında kullanılabilir 32 GB dahili hafızası olmadığı ortaya çıktı. Müşterinin bu durumu mahkemeye taşıması ile birlikte haber medyada büyük yankı uyandırdı. Çünkü gerçektende 32 GB olan ürünün 16 GB, 64 GB olan ürünün ise kullanıbilir hafızasının 46 GB olduğu ortaya çıktı. Bu durumun sebebi ise Surface tabletin satış yapılırken ofis programları gibi standart Windows programlarının yüklü olarak gelmesi. Bu programların kapladığı yer sayesinde reklamlarda belirtilen alanın tamamı kullanılamıyor.

ABD medyasında büyük ses getiren bu olayın sonuca bağlanması merakla bekleniyor. Mahkeme kararlarının ne zaman açıklanacağı ise henüz bilinmiyor.

Microsoft’ un Logo Değişikliği

Microsoft, 25 yıllık logosunu ve kullandığı fontu değiştirerek yepyeni bir görünüm kazandı. 

Bilgisayar sektöründe özellikle işletim sistemi alanında Windows serisi ile bilgisayar kullanıcılarının vazgeçilmezi olan Microsoft, 1987 yılından beri kullandığı logosunu değiştirdi.

Microsoft’un bold ve hafif italik yazı fontunu ve logosunu değiştirmesi herkesi şaşırttı. Kullanıcıların 25 yılın ardından bu logoya alışması biraz zaman alabilir. Siyah olan “Microsoft” yazısı artık gri ve düz bir font kullanılmış. Ayrıca renkli ve dalgalı karelerden oluşan logosu ise artık dalgalı değil. Düz karelerden ve gri düz bir fonttan oluşan bu logo aslında daha sade ve estetik durmakta. Ancak çoğu kullanıcı hala alışamayacağını dile getirmekte.

Microsoft’un logo değişikliği ile ilgili hazırlamış olduğu tanıtım videosunu buradan seyredebilirsiniz.

iPad’ e Rakip Tablet Surface

Yakın zamanda piyasaya çıkan Microsoft’ un tableti Surface, tablet piyasasında liderliği elinde bulunduran iPad’ e rakip olacak gibi görünüyor.

Surface’ bir tabletten beklenenleri karşılar nitelikte. Microsoft, Surface’ i iki tip olarak tasarlamış. Birinci tipte Windows RT kullanılırken ikinci tip ise Windows 8 Pro kullanılmış.

Birinci modelimiz yani Windows RT kullanılan tablet Tegra 3 ARM tabanlı hazırlanmış. Bu model sadece Windows 8 Metro uygulamalarını çalıştırabilir nitelikte. Ancak yinede işe yarar bir tablet olduğunu söylemem gerekiyor.

İkinci modelimiz yani Windows 8 Pro sistemini kullanan tablet neredeyse bir bilgisayardan farksız. Ancak bir fark aranması gerekiyorsa tek farkın tablet şeklinde tasarlanmış olması diyebiliriz. Surface Pro olarak adlandırılan bu model Intel Core i5 işlemci ile güçlendirilmiş. Bu modele bilgisayardan farksız dememizin bir sebebi var tabiki. Surface Pro geniş bir ekrana sahip ve bu tablete klavye ve fare bağlanabiliyor. Klavye ve fare bağlandığında ise normal bir dizüstü bilgisayardan hiçbir farkı kalmıyor.

Halo 4 Oyunu 2012 Sonunda Çıkıyor

Xbox 360 oyun konsolunu kullanan oyun severlerin en fazla tercih ettiği oyunlardan birisi olan HALO serinini 4. Oyunu Microsoft ve 343 Industries firmaları tarafından yapılan bir açıklama ile 2012 Kasım ayında kullanıcı ile buluşacağı bilgisi verildi.

Yapılan anketlerde birçok ülkede bilinen ve oynanılan en büyük Online Oyunlardan birisi olan Halo serisinin yeni sürümünün Kasım 2012 gibi ilk olarak Xbox 360 kullanıcıları için pazara sunulacağı bilgisi oyunu merakla bekleyenler için büyük bir haber oldu.

Daha önce 2012 senesi içinde çıkacağı açıklamasını yapan Microsoft bir anlamda sene sonunda, kış aylarının bastırdığı günlerde kullanıcıların daha fazla Online Oyuna yöneleceğini düşündüğü için Kasım ayının başını kendisine hedef olarak almış.

Firma tarafından Kapalı Beta olarak denemeleri yapılacak olan oyunun ne yazık ki açık beta sürümü çıkmayacak. Bu durumda oyunun Kasım ayı başında yani 6 Kasımdan önce oyun severler tarafından test edilemeyeceğini gösteriyor.

Microsoft firması Halo 4 ile uzun süredir durağan giden Xbox 360 satışlarının da artmasını umut ediyor.

 

Windows Yazılım Geliştiricilerine Para Ödeyecek

Microsoft firması tarafından pazara sunulan Windows Phone Mobil İşletim Sistemi için uygulama yazacak olan Yazılım Geliştirme Uzmanlarına 60.000 ile 600.000 Dolar arasında ödeme yapacak.

Pazara oldukça geç giren ve bu sebeple İOS İşletim Sistemi ve Android İşletim Sistemi gibi iki büyük rakibi karşısında zaten rekabete yenik başlayan Windows Phone İşletim Sistemi bünyesindeki uygulamaların sayısını arttırmayı planlıyor.

Rakiplerinin 500.000 Uygulama sınırını çoktan aşmış olmalarından ve her firma veya uygulamanın ilk olarak bu iki sisteme üretiliyor olmasından sıkılan Microsoft firması kendi marketi olan MarketPlace de bulunan uygulama sayısını 100.000 rakamının üstüne taşımaya çalışıyor.

Pazara Nokia Lumia 900 ve HTC Titan 2 modelleri ile çıkan Microsoft Windows Phone İşletim Sistemi için uygulama geliştiren ve belirlenen şartları yerine getiren tüm yazılımcılara 60.000 Dolardan başlayarak 600.000 dolara kadar teşvik primi verilecek.

Sistemin aktife alınması ile Windows Phone için uygulama geliştirmeyeceğiz diyen pazardaki önemli geliştiricilerin birçoğu için kararlarını yeniden düşünme zamanı gelecek gibi görünüyor.

Özellikle 1 dolardan satışa sunulan ve sürümden kazandığı için İOS ya da Android İşletim Sistemlerini tercih eden yazılımcılar, Microsoft tarafından verilen parayı almak ve ücreti en başta çıkarmak adına Windows Phone Marketplace için uygulama geliştirmeye başlayacaklardır.

Microsoft firması ödemeleri nasıl yapacak, hangi şartlarda uygulamaları alacak, onları hangi şartlarda yayına sokacak gibi soruların cevapları ise şimdilik kamuoyu ile paylaşılmadı.

Birkaç hafta içerisinde Microsoft tarafından atılan bu adımın hem detayları hem de ne kadar başarılı olacağı gözler önüne serilecektir.

 

Windows 7 İşletim Sistemine Yasak Gelebilir

Motorola tarafından açılan bir dava sonucunda haklarının kendisinde olduğunu iddia ettiği H.264 Video Standardına ve 802.11 Wi-Fi Standardına ilişkin karar Almanya Mahkemesinden çıkmak üzere. Mahkeme eğer Motorola firmasını haklı bulursa Windows 7 başta olmak üzere birçok programa yasak gelebilir.

Geçtiğimiz günlerde Microsoft firmasının Motorola’ya 300 Milyon Dolarlık bir teklif götürdüğü ve teklifte Windows 7 için görüşmelerin olduğu biliniyordu. Microsoft’un bu teklifi yapmasında amaç ise muhtemel bir yasaklama öncesinde Motorola ile konuyu görüşmek ve satışların yasaklanmasının önüne geçmekti.

Ancak Motorola firması bu konuda kesinlikte taviz vermeyeceklerini açıkladı ve 300 Milyon Dolarlık teklifi geri çevirdi.

Bu durumda Microsoft için yapılacak tek şey beklemek gibi görünüyor.

Çünkü mahkeme eğer Motorola firmasının haklı olduğu yönünde bir karar verirse Almanya sınırları içerisinde Windows / İşletim Sisteminin dağıtılmasına yasak getirilebilir.

Motorola firmasının Google tarafından devir alınmasından sonra Motorola kendisine ait olan Patentlerin de peşine düşmeye başladı. Yakın dönemde birçok firma ile de bu tarz mahkemeleri görüşülecek olan Motorola bir anlamda pazarda kendisine ait olan şeylerin peşine düşmüş durumda.

Birçok firma ve yazılım tarafından kullanılan Video ve Wi-Fi yazılımları içinde yakın dönemde pazarda büyük bir karmaşa yaşanabilir.

Microsoft için Alman Pazarından çıkış demek ise büyük bir zarar ve prestij kaybı anlamına gelecektir. Bu sebeple firmanın yoğun bir şekilde Motorola ile görüşmelere devam ettiğini söyleyebiliriz.

 

 

Microsoft’tan BitTorrent Yasağı

Microsoft firması bilgisayar kullanıcılarının hemen hemen hepsinin kullandığı Windows Live Messenger (MSN) hizmeti üzerinden artık dünyanın en popüler BitTorrent sitelerinden birisi olan Pirate Bay sitesinin linklerine yasaklama getirdi.

Bundan sonra MSN üzerinden Pirate Bay sitesi üzerinden BitTorrent Dosyası indirmek için link paylaşımı yapmak isteyenler ne yazık ki linklerini karşı tarafa direkt olarak gönderemeyecekler.

Aslında birçok kişi tarafından yasa dışı içerik yüklenmesi sebebiyle eleştirilen Pirate Bay sitesi içerisinde oldukça fazla sayıda Yasa Dışı olmayan içerik de barındırıyor ve bu içeriklerin de paylaşımına izin sağlıyor.

Bu noktada MSN üzerinden bu tarz içeriklerin gönderilemeyecek olması büyük bir sorun halini alacak gibi görünüyor.

Gerçi direkt olarak link gönderimi yapılamamasına rağmen büyük ihtimalle link kısaltma servisleri üzerinden yapılacak kısaltma işlemlerinden sonra istenilen linkler karşı tarafa gönderilebilecek hale getirilecektir.

Bu sebeple Microsoft firması tarafından başlatılan bu bloklama çalışması çok fazla etkisi gösteremeyecektir. Ayrıca kişisel paylaşımları engelleme noktasına da ulaştığı için firma kullanıcıları tarafından yoğun bir eleştiri yağmuruna tutulmaya başlandı bile.

Bakalım bu yasak ve yasağı delme yolları ne kadar daha bizlerin ve paylaşım dünyasının gündeminde kalmaya devam edecek. Ya da ne zaman Microsoft firması geri adım atmak için kendisini zorunlu hissetmek durumunda kalacak.

 

Windows 9 Sonbaharda Bilgisayarlarda Olacak

Microsoft kanadından yapılan herhangi bir resmi açıklama olmasa da firma içinden meydana gelen sızıntılara göre yeni yapısı ve görselliği ile piyasayı oldukça etkileyecek Windows 8 2012 yılının sonbahar aylarında satışa sunulacak.

Metro ara yüzü ismi ile ilk olarak tanıtılan ve halen deneme sürümleri yayınlanan Microsoft Windows 8 aslında bütün platformlar için ortaya çıkarılan bir işletim sistemi olmasından dolayı oldukça önemli bir konumda. Tablet Bilgisayarlar, Masa Üstü Bilgisayarlar, Netbook ve Notebook gibi Taşınabilir Bilgisayarlar ve Akıllı Telefonlar üzerinde eş zamanlı süreçlerde göreceğimiz Windows 8 bir anlamda tüm pazara hitap eden bir işletim sistemi ailesi olarak geliyor.

Ortaya atılan iddialardan bir tanesi ise Windows 8 işletim sisteminin öncelikle Intel altyapısına sahip cihazlara ulaşacağı, ARM tabanlı cihazlara ise daha sonra yerleşeceği bilgisi çevrildi. Yani piyasanın hâkimi olan Intel İşlemci bu alanda da bir başarı ve bir anlamda öncelik kazanmış oldu.

Dediğimiz gibi henüz net bir açıklama yapılmadı ancak Microsoft bu konuda çok fazla geride kalmak istemiyor anlaşılan. Nisan ayı içerisinde iş ortakları ile bir görüşme yapmayı planlayan Microsoft yetkilileri bu toplantı ile Microsoft Windows 8 İşletim Sisteminin nasıl bir satış ve tanıtım yolu seçeceğine karar vermeyi planlıyorlar.

Kısacası 2012 senesi sona ermeden bilgisayarlarda ve raflarda Windows 8 işletim sisteminin bulunduğu logolar görmeye başlayacağız. Ancak gelecek yeni ara yüze alışmamız ise biraz zaman alacak gibi görünüyor.