Etiket arşivi: mahkeme

Microsoft, Surface Sebebiyle Davalık Oldu

Teknoloji devi Microsoft, yeni çıkardığı tablet bilgisayarı Surface yüzünden davalık oldu. Davanın sebebi ise yeterli bilgi verilmeyen ürün reklamı yapmak.

ABD’ de yaşayan bir müşteri Surface tableti satın aldıktan sonra reklamda 32 GB olarak yer alan dahili hafızanın aslında 16 GB olduğunu farketti. Bunun üzerine Microsoft’u müşteriyi yanıltıcı reklam yayınlama suçundan davaya sürükledi.

Microsoft’ un tablet bilgisayar piyasasında büyük iddaları bulunan ürünü Surface’in aslında kullanılabilir 32 GB dahili hafızası olmadığı ortaya çıktı. Müşterinin bu durumu mahkemeye taşıması ile birlikte haber medyada büyük yankı uyandırdı. Çünkü gerçektende 32 GB olan ürünün 16 GB, 64 GB olan ürünün ise kullanıbilir hafızasının 46 GB olduğu ortaya çıktı. Bu durumun sebebi ise Surface tabletin satış yapılırken ofis programları gibi standart Windows programlarının yüklü olarak gelmesi. Bu programların kapladığı yer sayesinde reklamlarda belirtilen alanın tamamı kullanılamıyor.

ABD medyasında büyük ses getiren bu olayın sonuca bağlanması merakla bekleniyor. Mahkeme kararlarının ne zaman açıklanacağı ise henüz bilinmiyor.