Etiket arşivi: mac bilgisayar virüsü

MAC Bilgisayarlar Yeniden Temizler

Geçtiğimiz günlerde Rus Anti virüs firması Dr.Web tarafından yapılan açıklama sonrasında 700.000 kullanıcısının bir virüs tarafından tehdit edildiğini gören Apple firması çıkardığı bir yama ile virüsü etkisiz hale getirmeyi başardı.

Flashback Trojen ismi ile dünya pazarında aktif olarak kullanılan 700.000 Apple MAC bilgisayara bulaşmayı başaran virüs bir anda Apple firması tarafından pazara sunulan MAC bilgisayarlarında güvenlik noktasında soru işaretleri bırakmasına sebep olmuştu.

Apple bunun üzerine Java 003 ismi ile bir güncelleme yayınladı. Güncelleme ile sorunun ortadan kalkacağı, bulaşan virüsün ise etkisiz hale geleceği bilgisi verilmişti.

Güncelleme duyurulunca bütün MAC sahipleri yükleme yapmaya başladılar.

Bu güncellemelerden sonra dün Kaspersky firması bir görsel yayınlayarak virüslü bilgisayar sayısının bir haftalık süreç içerisinde 700.000 seviyesinden 30.000 seviyesine gerilediği bilgisini sundu.

Symantec firması ise aynı sorunla ilgili Kaspersky firmasından bir gün önce verdiği bilgide 140.000 bilgisayarda şu aşamada sorunun görüldüğü, kalanların güncelleme sonrasında temizlendiği bilgisini sunmuştu.

Buna göre MAC kullanıcıları hızlı bir şekilde firma tarafından sunulan yamayı kurmaya başlamışlar gibi görünüyor. Birkaç hafta içerisinde ise virüslü bilgisayar kalmaması planlanıyor.