Etiket arşivi: mac

MAC Bilgisayarlar Yeniden Temizler

Geçtiğimiz günlerde Rus Anti virüs firması Dr.Web tarafından yapılan açıklama sonrasında 700.000 kullanıcısının bir virüs tarafından tehdit edildiğini gören Apple firması çıkardığı bir yama ile virüsü etkisiz hale getirmeyi başardı.

Flashback Trojen ismi ile dünya pazarında aktif olarak kullanılan 700.000 Apple MAC bilgisayara bulaşmayı başaran virüs bir anda Apple firması tarafından pazara sunulan MAC bilgisayarlarında güvenlik noktasında soru işaretleri bırakmasına sebep olmuştu.

Apple bunun üzerine Java 003 ismi ile bir güncelleme yayınladı. Güncelleme ile sorunun ortadan kalkacağı, bulaşan virüsün ise etkisiz hale geleceği bilgisi verilmişti.

Güncelleme duyurulunca bütün MAC sahipleri yükleme yapmaya başladılar.

Bu güncellemelerden sonra dün Kaspersky firması bir görsel yayınlayarak virüslü bilgisayar sayısının bir haftalık süreç içerisinde 700.000 seviyesinden 30.000 seviyesine gerilediği bilgisini sundu.

Symantec firması ise aynı sorunla ilgili Kaspersky firmasından bir gün önce verdiği bilgide 140.000 bilgisayarda şu aşamada sorunun görüldüğü, kalanların güncelleme sonrasında temizlendiği bilgisini sunmuştu.

Buna göre MAC kullanıcıları hızlı bir şekilde firma tarafından sunulan yamayı kurmaya başlamışlar gibi görünüyor. Birkaç hafta içerisinde ise virüslü bilgisayar kalmaması planlanıyor.

 

Mac Bilgisayarlara da Virüs Bulaşır

MAC Bilgisayarlar dünya üzerinde özellikle Virüs Bulaşması noktasında en güvenilen cihazlarının başında geliyor. Ancak Mac OS X işletim sistemine bir virüs giriş yapmayı başardı.

Rus anti virüs firması Dr.WEB tarafından yapılan açıklamaya göre dünya üzerinde bulunan 600.000 kadar Mac bilgisayarda virüs bulunduğu bilgisi sunuldu.

MAC bilgisayarlara bulaşan bu Trojen Virüsün oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilecek bir yazılım olduğunu vurgulayan yetkililer, yakın dönemde MAC üzerine virüs saldırılarının da daha fazla yoğunlaşacağı konusunda da hem fikirler.

Virüs ile ilgili olarak yapılan açıklamada virüsün özellikle Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve İngiltere gibi ülkelerde yoğun bir şekilde görüldüğü bilgisi verilmiş. Ülkemizde ise virüsün yayılma alanı oldukça düşük bir seviyede kalmış durumda.

Kısacası ülkemiz için çok fazla korkulacak bir durum yok. Ancak bunca güzel tarafa rağmen MAC bilgisayarlar yavaş yavaş güvenlik noktasında sınıfta kalmaya başladılar. Bu durumda kullanıcıların biraz daha korkması ve sırf bu cihazları Güvenlik için alanların biraz daha geri çekilmesi anlamına gelebilir.

Bakalım MAC bu konuda nasıl bir yama yayına alarak güvenliğin sağlanması noktasında adım atacak.