Etiket arşivi: klavye

Tabletler İçin TouchFire Klavye Kolaylığı

Tablet bilgisayar klavyelerini sevmeyen yoktur sanırım. Büyük ve dokunmatik bir klavye de yazmak oldukça eğlenceli oluyor. Ancak bu klavyelerde yazı yazmak bazen işkence haline dönüşebiliyor.

Tablet bilgisayar klavyeleri dokunmatik olduğundan dolayı kısa yazılarda kullanıcılara zevk verirken uzun yazılar hazırlarken işkence haline dönüşebiliyor. Bu duruma çözüm olarak piyasada çokça USB bağlantı ile çalışan klavye mevcut. Bu klavyeler her bu sorunu ortadan kaldırsa da tabi ki dokunmatik klavyenin zevkini vermiyorlar. iPad TouchFire Keyboard ise bu konuda oldukça başarılı bir çalışma olarak karşımıza çıkıyor ve piyasadaki diğer alternatiflerden ayrılıyor.

USB alternatiflerinin aksine TouchFire klavyemizi iPad ekranının üzerine yerleştiriyoruz. Klavyede entegre olarak bulunan mıknatıslar sayesinde TouchFire klavye ekrandan kaymıyor. Klavye aynı zamanda şeffaf bir yapıya sahip olduğundan tablet kullanıcısına hiçbir rahatsızlık vermiyor. TouchFire Keyboard aynı zamanda oldukça ince bir yapıya sahip. Ürünün tanıtımında klavyenin iki kredi kartının kalınlığında bile olmadığı söyleniyor. Klavyenin bir diğer güzel yanı ise pil veya şarj sorunu olmaması.

TouchFire Keyboard hakkında hazırlanmış olan tanıtım videosunu bu bağlantıdan izleyebilirsiniz.

 

Windows 8 için Özel Klavye mi geliyor?

Microsoft firması Windows 8 için bir çok hazırlık yapmakta. Bu hazırlıklar ve gelişimler yazılımsal olarak devam ettiği kadar donanımsal olarak da devam etmekte. Donanımsal olarak karşımıza çıkan ilk gelişme Windows 8 için çıkarılan klavye.

Winmag sitesinin geçenlerde yayınladığı resimlerde “Wedge Mobile Keyboard” ürünü görebiliyoruz. Buda bize Windows 8 için tasarlanmış olan bir klavyenin varlığından söz ettiriyor. Ayrıca yayınlanmış olan resimde dikkatleri çeken bir başka unsur ise Windows logosunun değişikliği. Evet, bu resimlerde klasik Windows logosu tasarımının değiştiği fark ediliyor. Yani Microsoft tasarım çalışmalarına da devam ediyor ve bu sürecin bir nevi beta süreci olduğunu düşünüyorum. Yani bu şekil ürünler piyasaya sürüldükçe gelen tepkiler ve eleştirilere göre gelişmeler devam edecek gibi görülüyor.

Klavyeyi tasarım olarak inceleyecek olursak ince ve küçük bir tasarıma sahip olduğunu göreceğiz. Buda özellikle mobil kullanımlarda çok işe yarayacaktır. Resimlerde bu özelliği haricinde herhangi bir bilgiye maalesef ulaşamıyoruz.

Çeşitli sitelerde tanıtım resimlerinin yayınlandığı klavyenin, Windows 8 ile birlikte satışa sunulacağı bekleniyor.