Etiket arşivi: iphone

Yahoo’ dan Tüm Personele iPhone

Google’ dan Yahoo şirketine CEO olarak alınan Marissa Mayer tüm personeline iPhone hediye etmeyi planlıyor.

Google gibi bir şirkette çalışmış olan ve şuanda da Yahoo şirketinin CEO’ su Marissa Mayer geçtiğimiz günlerde Yahoo yönetim toplantısında ilginç bir öneriyi masaya yatırdı. Gençliği ve güzelliği ile dikkatleri üzerinde toplayan Marissa Mayer’ in önerisi gibi bir öneriyi büyük çaplı şirketlerin hiçbiri yapmadı.

Yahoo’ nun güzel CEO’ su Marissa Mayer toplantıda tüm personeline iPhone hediye etmek istediğini belirtti. Bu hediyenin personel üzerinde olumlu olacağını belirten Marissa Mayer, bu şekilde personelden çok daha iyi verim alınabileceğini belirtiyor.

Marissa Mayer personele iPhone veya Android işletim sistemine sahip bir telefon arasında seçim şansı tanınacağını ve personelin istediği herhangi bir telefonu seçebileceğini belirtiyor. Yahoo çalışanları ise bu projenin yönetim kurulu tarafından onaylanmasını bekliyor. Zira pahalı bir akıllı telefon hediye edilmesi herkesin hoşuna giden bir durum olacaktır. Bu yüzden Yahoo personeli de Marissa Mayer ile aynı fikirde olduklarını belirtiyor.

 

iPhone Mesaj Yazmanın İpuçları

 

SMS veya MMS denilen telefon üzerinden mesajlaşmayı sağlayan sistem,  ilk çıktığı günden beri telefon kullanıcıları tarafından sıklıkla kullanılıyor.

Eskiden telefonlarda mesaj yazmaya alışmak biraz zordu ancak yinede alışılmaz değildi. Daha sonraları tamda mesaj severlere göre olan klavyeli telefonlar piyasaya çıktı. Klavyeli telefonlarda mesaj yazmak gayet kolaydı. Bu dönemde ise artık dokunmatik akıllı telefonlar ile mesajlaşma serüveni devam ediyor. En çok tercih edilen akıllı telefonlardan olan iPhone’ da mesaj yazma konusunda birkaç ipucu verelim dedik.

 

Günümüzde birçok GMS operatörünün SMS paketleri mevcut. Bu paketler sayesinde cüzi miktarlar ödeyerek binlerce SMS gönderebiliyorsunuz. Ancak tasarruflu olmakta fayda var. Tüm mesaj severlerin bildiği gibi mesajlarda 106 karakter sayısı sınırı var. Eğer yazdığınız bir mesaj 160 karakter sınırını geçerse iki mesaj üzerinden ücretlendirme yapılacaktır. Yani her 160 karakterden sonra bir mesaj ücretlendirme politikası uygulanacak. Bu yüzden sizde mesajlarınızı yazdığınız ekranda karakter sayımını etkinleştirin. Bunu yapmak için telefonunuzun Ayarlar menüsü ve hemen ardından Mesajlar kısmına giriş yapın. Burada “Karakter Sayımı” ibaresini “Açık” olarak ayarladıktan sonra mesaj yazdığınız ekranda gönder butonunun altında karakter sayısını görebileceksiniz.

 

Birçok akıllı telefonda bulunan Auto Text özelliğini kullanmanız zaman ve pratiklik açısından size çok yardımcı olacaktır. Sürekli kullandığınız kelimelere kısa yol atayarak zamandan tasarruf edebilirsiniz. Bu ayarlamaları yapmak için önce Ayarlar->Genel->Klavye->Kısayollar sıralamasını izliyoruz. Burada kısa yol ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Emoji klavye iOS 5 ile birlikte gelen bir özellik. Bu klavyeyi  kullanırken dikkat etmeniz gereken husus bu klavyede göndereceklerinizin sadece iPhone cihazlarından görünecek olması. Yani başka bir cihaz kullanan birine bu klavyeye ile hazırladığınız mesajı gönderirseniz anlamsız işaretlerden oluşan bir mesaj alacaktır.
iPhone ile mesaj yazarken karşınıza çeşitli bildirimler ortaya çıkınca sinirleriniz bozuluyordur. Bunu engellemek için Ayarlar-> Bildirimler sekmesine geliyoruz. Burada bulunan “Bildirim Merkezi” kısmını “Açık” olarak, “Banner ve Önizleme Göster” seçeneğini ise “Kapalı” olarak ayarlıyoruz. Bu şekilde mesaj yazarken daha az rahatsız edileceksiniz. Eğer konuşarak mesaj yazmak istiyorsanız size bir önerimiz bulunacak. Çoğu kişi konuştuklarını mesaja aktarmak için Siri uygulamasını kullanıyor. Ancak denemelerimiz sonucunda Siri uygulamasının pek başarılı olduğunu söyleyemiyoruz. Bu uygulama yerine iPhone telefonlarda zaten bulunan Speech-To-Text özelliği kullanmak daha mantıklı geliyor. Bu özelliği kullandığımızda geri dönüşü tatminkâr derecedeydi.

Daha rahat bir şekilde mesaj yazmanız için verdiğimiz birkaç ipucu umarım işinize yaramıştır. İyi mesajlaşmalar. 🙂

iPhone Fotoğraf Albümleri Silinmeme Hatası ve Çözümü

iPhone kullanıcılarının karşılaştığı çözüme ulaşılmadığında gerçekten sinir bozucu bir hata albüm silinememesi.

 Albümünüzü eğer iPhone cihazının ile oluşturmadıysanız bu sorun ile karşılaşabiliyorsunuz. Bilgisayardan oluşturduğunuz albümlerinizi cihazınızdan silemiyorsunuz. iOS işletim sistemi sadece iPhone ile oluşturulmuş albümlerini silmenize izin veriyor.
 Bu sorunu çözmek için yapacağınız işlem chazınıza bilgisayarınıza bağlayarak sorunlu albümü silmeniz olacaktır.

Fizy Uygulaması App Store’ da

Fizy’ yi aramızda hala bilmeyen varsa kısaca açıklayalım. Fizy, internet üzerinden anlık olarak müzik dinleyebileceğiniz bir web sitesidir. Dünya çağında çok yaygın olarak kullanılan bir sitenin iOS uygulama geliştirmesi pekte şaşkınlık vermedi bana doğrusu. Hatta bana kalırsa Fizy bu uygulamayı piyasaya sürmekte biraz geç bile kaldı.

iOS işletim sistemine sahip bir cihazınızda App Store’ dan indirebileceğiniz uygulama ile müziklerinizi internet üzerinden istediğiniz yerde dinleyebileceksiniz.

Uygulamayı incelediğimizde çok basit ve güzel bir yapıda olduğunu görüyoruz. Siyah bir arka plan, Fizy logosu ve arama kutumuz ilk olarak bizi karşılayanlardan. Arama kutusunu kullanarak istediğiniz müziğe ulaşmanız sadece saniyelerinizi alacaktır. Ayrıca uygulamanın üst kısmında yer alan “Medya Kontrol Butonu” ile müziklerinizi kolayca kontrol edebilir ve müzik değiştirmenizi sağlıyor.

Uygulamanın en çok hoşuma giden tarafı ise uygulamaya online olarak üye olabiliyor ve kendi tarzınızda ki müzikleri içeren bir playlist hazırlayabiliyorsunuz. Bu şekilde oluşturduğunuz playlist ile nereye giderseniz gidin hangi cihazı kullanırsanız kullanın sadece siteye yapacağınız kullanıcı girişi ile kendi favori müziklerinize ulaşabiliyorsunuz.

App Store’ dan ücretsiz olarak indirebileceğiniz uygulamaya yine App Store’ da yapacağınız “Fizy” araması ile ulaşabilirsiniz.

 

iPhone’a Fotoğraf İle Facebook Profili Bulma Özelliği Geliyor

İsrail menşeli bir teknoloji firması tarafından geliştirilen Klik isimli program telefonunuzun fotoğraf özelliği kullanarak istediğiniz kişinin Facebook profilini bulmanıza imkân tanıyacak.

Yazılım şu şekilde çalışıyor.

Öncelikle karşınızda herhangi biri olduğunu varsayalım. Yazılımı yani uygulamayı aktif ediyorsunuz. Direkt olarak sizi fotoğraf çekme özelliğine taşıyor. Örneğin kafede karşınızda birisi oturuyor ve fotoğrafını çekiyorsunuz.

Yazılım Facebook profillerini tarayarak kişinin resimlerinden Facebook sayfasını buluyor ve sizin karşınıza getiriyor. Hiç tanımadığınız bir kişi bile olsa bir anda paylaşımlarını, arkadaşlarını, fotoğraflarını karşınızda buluyorsunuz.

Bu yazılım bir anlamda iyi niyetle kullanıldığında oldukça başarılı olabilir. Ama aynı zamanda kötü niyetli kişilerin elinde de sayısız soruna sebep olacaktır.

Yazılım şu aşamada eksikleri ile birlikte geliyor. Yani Klik uygulaması ne yazık ki mükemmel değil. Ortalama olarak bakıldığında 5’de 1 gibi bir oran sunuyor. Ancak zaman içerisinde yazılımın geliştirileceği aşikâr.

Sistemin zaman içerisinde daha aktif bir şekilde kullanılması birçok başka uygulamayı da tetikleyecektir. Bir anlamda Kimlik Doğrulama sistemi halini bile alabilecektir.

Diğer taraftan uzunca süredir zaten Gizlilik noktasında tartışmaya açık olan Facebook sitesine bu yazılım sonrasında bir tartışma kolu daha açılmış oluyor.

Birçok uzmana göre bu yazılım bir anlamda kişilik haklarına saldırı anlamına gelebilecek. Yolda gördüğünüz birinin bir anda sizin hakkınızda birçok bilgiye sahip olması aslında birçok kişi için istenmeyen bir durum.

Bakalım Facebook ya da Apple bu yazılım konusunda nasıl bir çalışma yada açıklama yapacaklar.

 

 

 

Apple İOS 5.1 Sürümünü Yayınladı

Apple firması 2 gün önce tanıttığı Yeni iPad ile birlikte duyurduğu yeni yamasını yayınladı ve kullanıcıları için İOS 5.1 sürümünü indirilebilir hale getirdi.

Firma tarafından yayınlanan yama ile bazı sorunlar ve güvenlik açıkları kapatılmakta ve kullanıcı için bazı ek uygulamalar içermekte.

Özellikle yeni işletim sistemine sahip cihazlarda meydana gelen batarya tüketimi sorunu yazılım güncelleme sonrasında ortadan kaldırılmış olacak. En azından firma tarafından yapılan açıklama bu şekilde.

Bunun dışında SİRİ uygulamasına Japonca desteği de yüklenecek güncelleme sonrasında Apple ürünlerinde kullanılabilir bir özellik halini alacak.

Ayrıca iPhone ve iPad gibi cihazlara kazandıracağı yeni uygulamalardan birisi ise “Kamera İçin Kaydır” ismini verdiği bir özellik. Bu sayede tuş kilidi açar gibi kameraya ulaşmanız mümkün hale gelmiş olacak.

Cihazlarınızı kablosuz bağlantı üzerinden güncellemeniz ya da bilgisayar üzerinden işlemleri halletmenizde fayda var. Çünkü güncelleme dosyası 189 MB boyutunda bir dosya ve 3G ile biraz sıkıntılı olabilir güncellemek.

 

 

iPhone Entegreli Mercedes

NTV’ nin verdiği habere göre Merces – Benz arabalarına iPhone entegre edecek ilk araba markası olacak.

 Habere göre Mercedes- Benz yeni A sınıfının kullanıcı deneyimi konseptine iPhone entegre ederek kullanıcıların iletişim konusunda bir çok derdine çare bulacak.
 Şirketin geliştirmiş olduğu ” Digital Dirve Style App” ve “Drive Kit Plus for iPhone” uygulamaları sayesinde sürücüler araba içinde bulunan ekranlardan iPhone içeriklerine erişim sağlayabilecek, kontrol aygıtı aracılığıyla telefonu çok rahat bir şekilde kullanabilecek.
 Mercedes bu yeniliğin yanında araç içinde ses ile çalışan Siri yardımcı uygulamasınada erişim sağlayabilecek. Bu uygulama sayesinde normal konuşmayla mesajar gönderebilecek, müziklerinizi kontrol edebilecek kısaca günlük konuşma dilinizle telefonunuzu yönetebileceksiniz.

iPhone Kullanıcılarına Türk Navigasyon Sistemi

Apple kullanıcılarının bir çoğu navigasyon sistemlerini kullanıyor. Türk iPhone kullanıcıları için yeni bir uygulama daha boy gösterdi.

 NavTürk’ ün geliştirdiği Live Navigation uygulaması, navigasyon sisteminden vazgeçemeyen Türk kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlıyor. Büyük şehirlerde yaşayan iPhone kullanıcıları veya seyahet eden kullanıcılar için Live Navigation iyi bir seçenek olacak nitelikte.
 AppStore’ da en çok tercih edilen uygulamalar arasında ilk sırada yer alan uygulamada 81 ilin tamamı 600 ilçeyle sokak detaylarına inecek kadar ayrıntılı bir şekilde işlenmiş durumda. Ayrıca uygulamada kayıtlı bir şekilde bulunan 300 bin önemli nokta ile gideceğiniz yere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
 NavTürk tarafından sürekli olarak geliştirilen radar ve EDS özellikleri ile kullanıcıları hız durumuna göre uyarabilen Live Navigation, aynı zamanda kullanıcıların bulundukları yeri mail, SMS veya sosyal medyalarda  paylaşabilmelerini sağlıyor. Bazı uygualamalar gibi her güncellemede ek ücret istemeyen, güncellemeleri ücretsiz olarak kullanıcılarına sunan uygulama bu özelliği ile tercih sebebi oluyor. Ayrıca bir çok navigasyon uygulamasında olduğu gibi sesli uyarıların kalitesizliği bu uygualamada yok. Ses uyarılar Türkçe’ ye göre yapılandırıldığı için uygulamanın sesinden sıkılma gibi bir durum söz konusu olmuyor. Çoğu navigasyon sisteminde dokunma hassasiyeti berbat durumda ve harita yakınlaştırıldığı takdirde düşük çözünürlüğe sahip bir görüntü sunuyor ancak Live Navigationda dokunuş hassasiyeti gayet güzel ve görüntü kaliteside hiç fena sayılmaz.

iPhone Ekranındaki İzlere Son !

Dokunmatik telefonların çoğunda görülen bir sıkıntıdır ekrandaki parmak izleri. Her ne kadar önlem almaya çalışsak da maalesef ekranda sinir bozucu parmak izleri oluşuyor.
Bu sorunu ortadan kaldırmak için güzel düşünülerek geliştirilen iPhone kılıfı diğer dokunmatik telefonlar için çözüm getirmesede iPhone kullanıcılarını sevindirecek gibi görünüyor.
Kılıfın tasarımı gayet güzel ve estetik görünüyor. Kılıfın sol alt kısmında ki yuvarlak kısım ilk bakışta dikkati çekiyor. Bu kısım antimikrobik mikrofiberlerle örülmüş. Parmağınızı bu bölüme bastırıp ekrana dokunduktan sonra herhangi bir parmak izi ile karşılaşmıyorsunuz.
Kılıfı kullanacak olan iPhone sahipleri bu işleme alışmada biraz zorluk çekecek olsada parmak izi derdine son vermek için bu alışkanlığı edinmeleri gerekiyor. Kılıfın fiyatı ise 20$ olarak düşünülüyor.