Etiket arşivi: ipad

Çocuklar Hediye Olarak Apple İstiyor

Yapılan bir araştırmaya göre 6-12 yaş arası çocuklar hediye olarak Apple ürünleri istiyor.

Nielsen isimli bir araştırma grubunun yaptığı araştırmada çocukların tatil arasında istedikleri hediyeler listesinde ilk 5 sırayı Apple kapmış durumda. Listenin birinci sırasında iPad yer alıyor. Listede ilk 5 sırada Apple olmayan tek ürün Nintendo Wii U oluyor. Listede Apple ürünlerinden sonra ise Kinect xBox 360’ın yer aldığını görüyoruz.

Bu araştırma sonraki 10 yıl için firmalara fikirler versede durumun aynı kalacağı konusunda tereddütlerim var. Zira Apple firması böyle giderse ilerleyen yıllarda bu kadar popüler olamayabilir.

Yeni iPad Geliyor mu?

 

 

Apple, Ekim ayında yapacağı konferans ile yeni iPhone modelini tanıtacak. İnternette dolaşan bazı haberlere göre ise bu konferansta yeni iPad modeli de tanıtılacak.

 

Konferansta tanıtılması beklenen iPad modelinin, firmanın klasik modellerinden biraz farklı olması bekleniyor.  Yapılan araştırmaları göz önünde bulundurması olası olan firmanın yeni iPad modeli 7 inç ekrana sahip olabilir. Steve Jobs’ un desteklemediği 7 inç tablet bilgisayarlar kullanıcılar tarafından seviliyor. PriceGrabber tarafından yapılan araştırmada Apple firmasının çıkaracağı 7 inçlik ve fiyat aralığı düşük olan bir tablet kullanıcılar tarafından öncelikli tercih olacak.

 

Yapılan araştırmalarda kullanıcıların yarısından fazlası 7 inçlik ekrana sahip olan ve 250$-300$ arasında piyasaya çıkartılacak olan iPad tablet bilgsayarı alacaklarını söylediler.

 

Apple’ ın ise bu durumda fiyatı düşürmek için retina ekran ve 8 GB alan kullanacağı söylenenler arasında.

 

Apple  yeni tablet bilgisayarını bu özelliklerde ve fiyat aralığında piyasaya sunacağı konusunda açıklama yapmadığını söylemekte yarar var.

 

Apple Mini iPad’mi Geliyor?

Son dönemde pazarda oldukça hareketli günler yaşanmaya başladı. Bu hareketlilik arasında bir Apple Mini iPad iddiaları gündeme gelmeyi başardı.

Apple firması bugüne kadar boyut olarak 10 İnç seviyesinden hiç aşağıya inmemişti. Ancak Samsung ve diğer firmaların bu alanda cihazlar üretmeye başlanması ve satış rakamlarının artması Apple içinde yeni bir alanın doğmasına sebep oldu.

Apple iPad serisi için yakın dönemde 7.85 İnç büyüklüğünde bir ürünü pazara çıkarmaya hazırlanıyor. En azından ortaya atılan iddia bu şekilde.

Firma tarafından 2012 senesinin sonuna doğru pazara sürülmesi beklenilen iPad Mini modeli fiyat olarak da oldukça uygun bir seviyeden müşteriler ile buluşturulacak.

Apple firmasının biraz fiyattan birazda özelliklerden feragat etmesini beklediğimiz cihazı 200 – 300 Dolar arasında bir fiyattan pazara sürmesi bekleniliyor.

Ancak şu da bir gerçek ki henüz Apple firması net bir açıklama yaparak cihazın varlığı hakkında bir ima da dahi bulunmadı.

 

İpad Satışında Yanlış Reklam İade Başlattı

Yeni iPad birçok ülkede desteklenmeyen LTE yani 4G teknolojisi ile satışa sunuldu. Ancak 4G teknolojisinin kullanımda olduğu Avustralya’da firma yanlış bir reklam yapınca kullanıcılar ile davalık oldu ve cihaz iadelerini almaya başladı.

Yeni iPad malumunuz 4G hızında internet bağlantısı kullanabilmenizi sağlayan bir tablet bilgisayar. Ancak üretici firma Apple cihaz üzerine koyduğu 4G modülleri ile sadece 700 MHz lik ve 2100 MHz lik frekanslarda yapılan 4G bağlantısını kabul ediyor.

Ancak firma Avustralya da reklam yaparken bu ayrıntıyı atladı. Çünkü Avustralya da kullanılan LTE 4G teknolojisi 1800 MHzlik bir frekans seviyesinde çalışmakta idi.

Firma reklamlarını yaparak satışlara başladıktan sonra kullanıcıların 4G özelliklerini kullanamaması üzerine firmaya ve resmi organlara yanlış reklam yapıldığına dair mail ve şikâyetler yağmaya başladı.

Hatasını fark eden Apple firması ülkede yayında olan tüm reklamlarını geri çekerek düzenleme yoluna gitti. Ayrıca Federal Mahkeme ile görüşen firma mağdur olan kullanıcıların dilerlerse Yeni iPad 4G modellerini iade ederek para iadesi alabileceklerini belirtti.

Bu durum her ne kadar Apple firması tarafından yapılan bir hata ve dikkatsizlik olarak adlandırılsa ve firma tarafından da bu şekilde bir açıklama gelse de mağdur olan tüketicilerin görüşleri Apple firmasının satış yapabilmek adına bu şekilde bazı destek sorunlarını görmezden geldiği yönünde şekilleniyor.

Apple henüz ne kadarlık bir aide aldığı konusunda bir bilgi vermedi ancak Apple Yeni iPad modelinin LTE 4G modelini alan ancak kullanamayan hemen hemen her ipad sahibinin cihazı iade ederek daha uygun fiyattaki alt modellerine sahip olması kaçınılmaz bir durum.

Kimse cebinde ne kadar pazar olsa da hiç kullanamayacağı bir özellik için ödeme yapmak istemeyecektir.

Apple firması yeni üreteceği cihazlarda bu sorunu çözmek zorunda kalacak gibi görünüyor. Çünkü bu tarz destek sorunları hem başını hem de kazancını olumsuz etkileyecek gibi görünüyor.

 

Yeni iPad Akıllı Kapak Sorunu

Yeni iPad geçen haftalarda kullanıcılara sunuldu. Gündemden düşmeyen Apple’ ın yeni iPad tablet bilgisayarının sorunları ve eksiklikleri ise yavaş yavaş keşfediliyor.

Yeni iPad’ in eski modeller ile arasında pek bir fark yok ancak iPad’ ın eski modellerinde kullanılan akıllı kılıflar yeni iPad de işlev görmüyor.

Akıllı kılıfların sahip olduğu mıknatıs sistemi sayesinde kullanıcılar tablet bilgisayarlarına üstün koruma sağlayabiliyorlar. Ayrıca istenildiği gibi katlanarak sadece klavyeyi ön plana çıkarabilir veya kamerayı kullanmak için kılıfın arka tarafını biraz katlayabilirsiniz.

Apple  ise kullanıcılara sunduğu Yeni iPad için akıllı kılıf üretmediğinden eski kılıflar yeni tablet bilgisayar üzerinde tam fonksiyonel olarak çalışmıyor.

Yeni iPad kullanıcıları forumlarda yaşadıkları bu derdi dile getiriyor. Eski kapaklar yeni versiyon tabletde uyutma ve uyandırma fonksiyonlarını yerine getiremiyor. Forumlarda yapılan tartışmalara göre ise bu sorunun yeni iPad’ in uyku ve uyanıklık sensörünün belirli bir yöne ihtiyaç duymasından kaynaklanabileceği söyleniyor.

Yeni iPad Biraz Daha Sıcak

Apple tarafından piyasaya sürülen Yeni iPad modelinde hem batarya hem de ekran noktasında önemli değişmeler olmuş, bu da performans ve sunulan kaliteyi yükseltmişti.

Ancak her güzelliğin bir de külfeti oluyor ne yazık ki. Apple tarafından piyasaya sürülen Yeni iPad ya da iPad 3 diye bilinen modelin ısınması biraz daha fazla boyutlara ulaşabiliyor.

Apple iPad 2 modelinde kullanıcının görebileceği sıcaklık ortalama olarak 28,3 santigratlık bir seviye idi. Tabi ki bu seviye birçok cihazla aynı derece de olduğu için pek fazla bir sorun teşkil etmiyordu.

Ancak donanımsal olarak biraz daha üste taşınan ancak kasa yapısında belki de hiçbir değişiklik yapılmayan Yeni iPad modelinde sıcaklık 33,6 santigrat dereceye kadar yükselmeyi başarıyor.

Tabi ki ilk etapta büyük bir sorun gibi görünmese de uzun süreli kullanımlarda bu sıcaklık hem sizi rahatsız edebilir hem de cihazın performansında bir düşüşe sebep olabilir.

Konu hakkında Apple firmasından yapılan açıklama ise ne yazık ki biraz genel kaçtı. Firma güçlendirilmiş işlemcisi, ekranı ve pili sebebiyle cihazın bu değerlerde ısınmasını normal olduğunu ve korkulacak bir sorun olmadığını ileri sürdü.

Önceki yıllarda da özellikle iPhone modellerinden baş gösteren bu şekildeki spesifik sorunlar zaman içinde Apple firmasını epey uğraştırmıştı. Dileyelim ki büyük bir tanıtımla piyasaya sürdüğü Yeni iPad modelinde sıkıntılara sebebiyet vermesin bu ısınma sorunu.

 

Yeni iPad için Operatör Savaşları Başlayacak

Piyasaya çıktıktan sonra bir anda bir fenomen haline dönüşen Yeni İpad için şimdiden Türk iPad Severler sıraya girmiş durumda. Bu durum ise en çok iPad modelini ülkeye sokacak olan Operatörlere yarayacak gibi görünüyor.

Turkcell ve Avea firmaları tarafından yapılan iPad açıklaması ile bir anlamda heyecanlı dakikalar geçiren ipad severler Vodafone kanadından da gelecek açıklama ile iyice rahatlayacaklar.

Henüz iki firma tarafından yakın dönemde iPad satışlarının Kontratlı ve Kontratsız olarak başlayacağı bilgisini alan ipad severler şimdiden hatlarının kampanyaya uygun olması için dua eder duruma geldiler.

Bakalım ülkemizde yakın dönemde başlayacak olan Yeni iPad kavgasından hangi operatör nasıl bir kazanç içinde çıkmayı başaracak.

Bu kavgadan ise sanırım yine biz yani tüketici zararlı çıkacak, cebindeki paraları yine teknolojiye ve operatörlere yatıracak gibi görünüyor.

 

İpad Yine Piyasayı Sildi Süpürdü

Henüz piyasaya yeni çıkan Yeni iPad modeli Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan bir araştırmada yine herkesin tercihi olduğunu kanıtladı.

Henüz tam olarak satışına başlanmayan Yeni iPad 2012 senesinin 2. Çeyreğinde Tablet bilgisayar alacak firmaların gözdesi olmaya devam edecek gibi görünüyor.

ABD menşeli bağımsız bir araştırma şirketi tarafından 1604 bilişim teknolojileri alıcısı üzerinde yapılan bir anket oldukça yüksek bir tercih oranında iPad modelinin alınacağını ortaya koydu.

Yapılan anket sonucunda 1604 firmanın %22 lik bir kesim 2012 senesinin 2. Mali döneminde çalışanları için yeni bir tablet bilgisayar alacaklarını belirttiler. Yani ortalama olarak 350 firma bu konuda olumlu bir dönüş yaptı.

Şirketlere sorulan 2. Soru ise hangi firmanın tablet bilgisayarını tercih edecekleri yönünde idi. Bu soruya gelen cevap ise Apple şeklinde oldu.

Anket sonucunda 297 Şirket yani %84’lük bir kesim Yeni iPad modelini tercih edeceklerini belirtirken geri kalanlar ise Android ya da Windows tabanlı tablet bilgisayarlar alacaklarını bildirdiler.

Henüz tam olarak piyasaya çıkmayan, birçok ülke için beklenilen ürünler arasında yer alan ve ilk birkaç noktada satışına başlanılan Yeni iPad modelinin yine satış rekorları kıracağına şimdiden kesin gözüyle bakabilirsiniz.

Tablet Bilgisayar alanında her ne kadar sık aralıklar ile yeni cihazlarını piyasaya sürmese de halen kullanıcıların gözünde Apple firması 1. Numaralı üretici konumunda.

Rakipler noktasında ise durum hiç de iç açıcı değil. Bireysel Kullanıcı da oldukça yoğun bir şekilde iPad markasına yönelmeye başladı. Bu durum HTC, Samsung, Asus, Exper, RIM gibi firmaların ve gelecek birkaç ay içerisinde yeni tablet bilgisayar çıkaracak olan Nokia firmasının biraz daha işinin zorlaşması anlamına geliyor.

 

 

Yeni iPad’i En Ucuza Alabileceğiniz 10 Ülke

Apple tarafından duyurusu yapılan ve birkaç gün içerisinde satışlarına başlanılacak olan Yeni iPad modeli için şimdide ilk nerede ve ne kadara satışa girecek gibi sorular sorulmaya başlandı.

Türkiye için ne yazık ki iPad 3 modelinin satışı epey gecikmeli olacak gibi görünüyor. Zaten direkt olarak operatörler tarafından sınırlı sayılarda sokulması planlanan cihaza erişmek pek ucuz da olmayacaktır.

Ancak ürünü hemen almak isteyen, yurtdışına da giderim diyenler için Yeni iPad modelinin en uygun fiyattan satışa sunulacağı 10 firmayı listeleyelim istedik ve aşağıdaki tablo ortaya çıktı.

Tabi ki bu listede hiç şaşırtıcı olmayan olan ABD’nin en ucuza iPad satıyor olması gerçeği. Gerçi eyaletten eyalete değişen bir fiyat skalası olsa da birçok eyalette en uygun fiyata Yeni iPad almak isteyenler için fiyat dipte olacaktır.

Sıralama en pahalı olandan en uygun olana doğru yapılmıştır.

Fransa  
WiFi 16GB  489 Euro
WiFi ve LTE 64GB  814 Euro
   
Almanya  
WiFi 16GB  479 Euro
WiFi ve LTE 64GB  799 Euro
   
İngiltere  
WiFi 16GB  478 Euro
WiFi, mobil veri, 64GB  789 Euro
İsviçre  
WiFi 16GB  439 Euro
WiFi, mobil veri, 64GB  712 Euro
   
Avustralya  
WiFi 16GB  433 Euro
WiFi, mobil veri, 64GB  723 Euro
   
Japonya  
WiFi 16GB  403 Euro
  LTE sürümü bulunmyor.
   
Singapur  
WiFi 16GB  400 Euro
WiFi, mobil veri, 64GB  656 Euro
   
Kanada  
WiFi 16GB  395 Euro
WiFi, mobil veri, 64GB  646 Euro
   
Hong Kong  
WiFi 16GB  381 Euro
  4G sürümü bulunmuyor.
   
ABD  
WiFi 16GB  380 Euro (499 ABD doları)
WiFi, mobil veri, 64GB  631 Euro (829 ABD doları)