Etiket arşivi: ios

Chrome For iOS Şimdiden İlk Sırada

 

 

 

 

 

 

Google’ ın işlevsel tarayıcısı Chrome’ un iOS cihazlar için geliştirdiği Chrome For iOS, App Store da ilk sırayı aldı.

Chrome for iOS, çıktıktan sadece iki gün sonra App Store’ da ilk sırayı yer aldı. Yayınlanmasıyla böyle bir başarıyı elde edeceği zaten beklenen Chrome for iOS kullanıcıları şaşırtmadı ve mükemmel bir performans sergileyerek ilk sıraya ulaştı. Chrome for iOS’ un aldığı oylara bakılırsa, iOS kullanıcıları da bu durumdan memnun.

iOS cihazlarda en çok kullanılan tarayıcı olan Safari’ yi tahtından indirebilecek yapıya sahip olan Chrome bakalım beklentileri yerine getirebilecek mi? Bu rekabet ortamında Safari’nin en büyük avantajı iOS cihazlarda varsayılan ta

rayıcı olarak görünmesi.

 

Chrome For iOS Yayında

İnternet devi Google’ ın gelişmiş tarayıcısı Chrome’ un iOS versiyonu yayınlandı. Geçenlerde Nexus 7 tablet bilgisayarda Android 4.1 Jelly Bean işletim sisteminde tanıtlan Chrome for iOS şimdiden kullanıcıların ilgisini çekmeye başlamış bile.

Uygulamayı ilk açtığımızda bilgisayar versiyonunda olduğu gibi hesap giriş ekranı bizi karşılıyor. Google hesabınız ile giriş yaparak Chrome’ u daha işlevsel kullanabiliyorsunuz.

Hesap giriş ekranını geçtikten sonra iOS uygulamamız bize tanıtım turuna katılmak isteyip istemediğimizi soruyor. Eğer bu tarz tarayıcı uygulamalarına alışkın değilseniz bu tura katılmanızı öneriyoruz.  Tur kapsamında ise uygulamayı tanıtan ve neyin nerede olduğunu gösteren birkaç tanıtım fotoğrafı yer alıyor.

Tanıtım turu aşamasını geçtiğimizde ise uygulamamızın asıl ekranına ulaşıyoruz. Bu ekranda öncelikli olarak arama konusuna değinmek istiyorum. Ekranın üst kısmında bulunan arama çubuğuna anahtar kelimenizi yazıp arama yapabiliyorsunuz. Burada bir şey dikkatimizi çekiyor. Arama çubuğu seçiliyken sağ tarafta mikrofon logosu bizlere gülümsüyor. Google’ ın uzun süredir üzerinde çalıştığı sesli arama özelliği Chrome for iOS versiyonunda kullanılmış. Yapacağınız birkaç deneme ile bu özelliğin gayet işlevsel halde çalıştığını görebilirsiniz.

Chrome tarayıcısının en beğenilen özelliği kuşkusuz ki hızlı ve esnek bir yapıya sahip olmasıdır. Chrome for iOS versiyonunda ise bu özellik korunmuş. Sayfalar arasında gezinirken bu hızı rahatlıkla fark edebiliyorsunuz. Sayfa öğeleri yüklenirken bizi mavi bir bar karşılıyor ve sayfa yüklendikçe bu barımız ekranın sağına doğru yol alıyor.

Tarayıcı uygulamamız Chrome for iOS da sağ üst kısımdan sekmelere ve başka seçeneklere ulaşabiliyorsunuz. Bu seçenekleri görmek istediğinizde ekranda bir küçülme meydana geliyor ve işlev harici alan siyah bir fona bürünüyor. Bu ekranda yeni sekmeler açabiliyorsunuz. Bir diğer hoşuma giden özelliği ise gizli seçme seçeneği. Evet, Chrome for iOS uygulamasında geride iz bırakmamak için gizli sekme açabiliyorsunuz.  Tabi sekmelere her ulaşmak istediğinizde bu ekrana ulaşmak zorunda değilsiniz. Cihazın pozisyonunu değiştirdiğinizde, örneğin dik tuttuğunuzda tarayıcınızda açık olan sekmelerin alt alta sıralandığını göreceksiniz. Eğer bu pozisyon ve görüntüyü sevmediyseniz cihazınızı yan yatırarak sekmeleri yan yana sıralayabilirsiniz. Eğer bu özellikte hoşunuza gitmediyse ve siz daha pratik ve sekmeler arası gezinti istiyorsanız Chrome sizi de düşününmüş diyeyim. Bir diğer sekmeye geçmek için sadece parmağınızı ekranda sürüklemeniz yeterli. Uygulamada tüm sekmeleri kapattığınızda ise fonda Chrome logosu bulunan gri bir ekran ile karşılaşıyorsunuz.

Genel olarak incelendiğinde Chrome for iOS beklentileri karşılamış ve başarılı bir uygulama olmuş diyoruz. PC’ de olduğu gibi iOS ortamında da hızı ve esnekliği ile bir numara olacağa benziyor.

Fotoğraflardaki İstenmeyen Nesneleri Kaldıran Uygulama

Akıllı telefonlar için geliştirilen uygulamalar ile birçok şey kolaylıkla yapılabiliyor. tocuhRetouch uygulaması da bize bu kolaylıklardan birini sağlıyor. Bu uygulama sayesinde telefonunuz ile çektiğin bir fotoğrafta istenmeyen nesneleri kolaylıkla fotoğraftan kaldırabiliyorsunuz.

touchRetouch ile Nesneler Fotoğraftan Nasıl Kaldırılır?

Uygulama hem Android hemde iOS cihazlar çalıştırılabiliyor. Uygulamanın Android versiyonunu indirmek için buraya, iOS versiyonunu indirmek için buraya tıklayınız.

Uygulamayı açtığınızda size ilk karşılayacak sayfada yeni bir fotoğraf çekmenizi veya telefonunuzdan bir fotoğraf seçmenizi isteyecektir. Ayrıca bu sayfada uygulamanın kullanımını anlatan videolara da bağlantılar verilmiş.

uygu

Uygulama ile çalışacağınız fotoğrafı bulduktan sonra programın ayarlarına geçebiliriz. İşte uygulamanın can alıcı noktası burada başlıyor. Çünkü fotoğraflardan nesneleri kaldıracağımız bölüm burası. Ekranın alt kısmında uygulamada bulunan araçları görebilirsiniz. Bu araçlardan fırça şeklinde olan ile fotoğraf üzerinde kaldırmak istediğimiz nesneyi seçiyoruz. Bu araç ile seçimimizi yaptıktan sonra nesne kırmızı bir şekilde işaretlenecektir. Daha sonra işimize yaracak olan araç ise silgi şeklinde olan araçtır. Sakın yanlış anlamayın silgi aracı nesneleri silmenize değil düzeltmeler yapmanız içindir. Fırça ile seçtiğiniz nesnelerde bazen fazlalıklar olabiliyor veya silmek istemediğiniz yerlerde işaretlenebiliyor. İşte buraları silgi aracıyla düzeltebileceğiz. El şeklinde yer alan aracımız ile ise fotoğraf üzerinde sağ veya sol tarafa doğru gezebilirsiniz.

 

Söylediğimiz araçlar yardımıyla tüm ayarlamalar yapıldıktan sonra artık fotoğrafımız işlem için hazır demektir. Nesnelerin kaldırılma işlemini başlatmak için üzerinde “Start” yazan butona tıklamanız yeterli olacaktır. Böylece ekranda sarı bir bar belirecek ve işlem başlayacak.

Sarı bar dolduktan sonra işlemimiz tamamdır. Disket şeklindeki kaydet butonuna basarak istenmeyen nesnelerin silindiği fotoğrafınızı kaydedebilirsiniz.

Uygulama her ne kadar PhotoShop ve benzeri profesyonel düzenleyici programlar kadar olmasa da yine de tatmin edici sonuçlar veriyor. Eğer fotoğraflarınızda böyle bir ihtiyacınız oluyorsa ki benim sürekli olarak oluyor bu program tam size göre. Bir denemelisiniz.

Apple Ürünlerinde Chrome Kullanılacak

 İnternet devi Google’ ın yakın zamanda çıkarmış olduğu web tarayıcısı Chrome, Apple ürünlerinde boy göstermeye başlıyor. Yakın zamanda piyasaya giriş yapan ve uzun süredir kullanıcıların alıştığı IE ve FireFox tarayıcılarının tahtını sarsan Google Chrome bu seferde iOS işletim sistemi kullanan cihazlar için geliyor.

Apple önümüzdeki haftalarda Google’ ın web tarayıcısı Chrome’ u iTunes üzerinden yayınlayacağını açıkladı. Buna bağlı olarak Apple akıllı telefon ve tablet kullanıcılarının genellikle kullandığı Safari tarayıcısının tahtı sarsılacak gibi görünüyor. Zira Chrome kısa sürede birçok tarayıcıyı saf bırakması ile biliniyor.

Gooogle Chrome’ un henüz iTunes üzerinden indirme sayfası mevcut değil. Ancak önümüzdeki haftalarda iOS işletim sistemi kullanıcıları bu tarayıcıyı indirip kullanabilecekler.

Fizy Uygulaması App Store’ da

Fizy’ yi aramızda hala bilmeyen varsa kısaca açıklayalım. Fizy, internet üzerinden anlık olarak müzik dinleyebileceğiniz bir web sitesidir. Dünya çağında çok yaygın olarak kullanılan bir sitenin iOS uygulama geliştirmesi pekte şaşkınlık vermedi bana doğrusu. Hatta bana kalırsa Fizy bu uygulamayı piyasaya sürmekte biraz geç bile kaldı.

iOS işletim sistemine sahip bir cihazınızda App Store’ dan indirebileceğiniz uygulama ile müziklerinizi internet üzerinden istediğiniz yerde dinleyebileceksiniz.

Uygulamayı incelediğimizde çok basit ve güzel bir yapıda olduğunu görüyoruz. Siyah bir arka plan, Fizy logosu ve arama kutumuz ilk olarak bizi karşılayanlardan. Arama kutusunu kullanarak istediğiniz müziğe ulaşmanız sadece saniyelerinizi alacaktır. Ayrıca uygulamanın üst kısmında yer alan “Medya Kontrol Butonu” ile müziklerinizi kolayca kontrol edebilir ve müzik değiştirmenizi sağlıyor.

Uygulamanın en çok hoşuma giden tarafı ise uygulamaya online olarak üye olabiliyor ve kendi tarzınızda ki müzikleri içeren bir playlist hazırlayabiliyorsunuz. Bu şekilde oluşturduğunuz playlist ile nereye giderseniz gidin hangi cihazı kullanırsanız kullanın sadece siteye yapacağınız kullanıcı girişi ile kendi favori müziklerinize ulaşabiliyorsunuz.

App Store’ dan ücretsiz olarak indirebileceğiniz uygulamaya yine App Store’ da yapacağınız “Fizy” araması ile ulaşabilirsiniz.

 

Instagram Artık Android’de

Apple İOS işletim sistemine sahip cep telefonlarında sıkça karşımıza çıkan ve pek çok kullanıcı tarafından kullanılan Resim Düzenleme Yazılımı Instagram artık Android İşletim Sistemi kullanan cep telefonları içinde kullanılabilecek.

Android 2.2, Android 2.3, Android 3.0 ve Android 4.0 sürümlerinde ve ara sürümlerde kullanılabilir olacak olan resim düzenleme yazılımı ile birçok değişiklik ile çektiğiniz fotoğraflar üzerinde oynamalar yapmanız mümkün hale gelecektir.

Birçok Resim Düzenleme Yazılımından daha performanslı sonuçlar veren Instagram ayrıca Google Android 4.0 tarafından sunulan Tuşsuz yapıya da uygun bir şekilde çalışabiliyor.

Ücretsiz olarak indirilmek üzere Android Market (Google Play Market) sayfasından dağıtıma başlanılan uygulamayı telefonunuza indirerek dilediğiniz fotoğraf üzerinde oynamaya yapabilir, bu oynamaların uygulandığı fotoğrafları sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.

Yazılım kullanım yönünden oldukça kolay bir yapıya sahiptir. Bu sebeple kullanıcılar zorlanmadan işlem yapabilirler. Ayrıca yazılım çok fazla güç ve ram tüketmiyor.

Firma tarafından İOS için uzunca bir süre önce çıkarılan yazılımın neden Android için bu kadar geç geldiği ise biraz düşündürecek bir konu olacaktır.

 

 

Windows Mobile Uygulamada Sınıfta Kaldı

Windows Mobile İşletim Sistemi ile gelmesi beklenilen Nokia Akıllı cep telefonları şimdiden oldukça büyük bir sorun ile karşı karşıyalar.

Oldukça zorlu ve rekabetin üst düzeyde yaşandığı bir pazara giriş yapmak üzere bulunan yeni nesil Windows Mobile İşletim Sistemi henüz bünyesinde sadece 65.000 adetlik uygulama toplayarak rakipleri karşısında oldukça gerilerde kalmış durumda.

BlackBerry firmasının uygulama sayısını geçmeyi başaran ancak sektörde şuan Nokia firmasını en fazla zorlayacak iki rakip olan Android İşletim Sistemi ve İOS İşletim Sistemi tarafından sunulan uygulama sayılarına yaklaşmayı bile başaramayan Windows Mobile gelecek dönemde uygulama noktasında kullanıcılarına sıkıntı yaşatabilir gibi görünüyor.

Android ve İOS’un 500.000 seviyesindeki sınırı çoktan geçmiş olmaları, Windows Mobile sürümünün ise henüz 65.000 seviyelerinde olması aradaki farkın ne denli büyük olduğunu gösterir nitelikte.

Ayrıca yapılan anket çalışmalarına göre birçok uygulama geliştirmesi yapan firma şimdiden Windows Mobile için uygulama yapmama kararı aldıklarını belli ettiler.

Anket çalışmasına göre Apple için %89, Android için ise %79 çıkan sonuçlara göre Windows Mobile için %37 lik bir kesim yeni yazlım üretmeyi planladığınız açıkladı.

Tabi ki gelecek günlerde ilk modellerin piyasaya çıkması ve sonrasında Nokia başta olmak üzere Windows Mobile yüklü olarak gelen cihaz sayısının artması ile daha fazla uygulama piyasada kendisine yer edinecektir.

Ancak bu gelişme bile Windows Mobile İşletim Sisteminin şu aşamada en büyük rakipleri karşısında yine de uygulama yönünden zayıf kalmasını engelleyemeyecek gibi görünüyor.

Bakalım Microsoft firması bu konuda nasıl bir önlem alacak ve satışları arttırmak ve kullanıcıları çok daha fazla seçenek sunmak için nasıl aksiyonlar yaratacak.

Bunu da zaman gösterecek.