Etiket arşivi: ınternet explorer

IE 9 Yükseliyor

Eskiden fazla değil sadece tek bir tarayıcı seçeneğimiz bulunuyordu. Evet bahsettiğim tarayıcı Internet Explorer. 😉

 Günümüzde ise Firefox ve Chrome gibi çok kullanılan tarayıcılar haricinde Opera, Safari gibi daha az kullanıcı kitlesine sahip tarayıcılar Internet Explorer’ ı tahtından indirmişti.
 Bu durumdan rahatsız olan Microsoft Internet Explorer’ ı  tekrar eski popülerliğine getirmek için “Nefret Etmekten Zevk Aldığınız Tarayıcı” başlıklı esprili yaklaşım ile kullanıcılara yönelik bir proje başlatmıştı.
 Internet Explorer’ ın son sürümü olan IE 10 beta sürecinde olduğundan şuan için aktif olarak sorunsuz kullanılabilen sürüm IE 9 olarak görünüyor. Microsoft’ un geçtiğimiz Mart ayına yönelik yaptığı çalışmada IE 9 tahtı tekrar almış durumda. Microsoft’ un sadece Windows 7 kullanıcıları üzerinde yaptığı istatiksel sonuca göre, Google Chrome ve Mozilla Firefox tarayıcılarının toplam kullanıcı sayısı bile Internet Explorer 9 kullanıcılarını geçemiyor.
 Kullanıcıların gönlünü tekrar kazanan Internet Explorer beta sürecinde bulunan sonra versiyonunda iyilik çalışmaları sonucunda tekrardan rekabet ortamı yaratabilir.

Internet Explorer Yükselişte

Internet Explorer bir zamanların vazgeçilmez tarayıcısı sizinde bildiğiniz gibi düşüşe geçmişti. Microsoft’ un efsane tarayıcısına ilk darbe Firefox’ tan gelmişti. Daha sonrasında kullanıma açılan Google Chrome ile artık hiç kullanılmayan IE, son zamanlarda tekrar yükselişe geçti.

Microsoft olanlara artık bir dur demek için geçenlerde “Nefret etmekten zevk aldığınız tarayıcı” başlıklı bir proje ile gündeme gelmişti. Projenin amacı ortadaydı, Internet Explorer’ ı eski günlerdeki gibi kullanılmasına teşvik etmek. Bu projesinde kullanıcılara biraz mizahi yaklaşarak amacına biraz da ulaştı sanırım.

Internet Explorer 10 hala beta olarak yayın yapmayı sürdürürken, Internet Explorer şuan yükselişte. Gözlemlenen istatiklere göre  mart ayı IE için bayağı verimli geçmiş gibi görünüyor.  Geçtiğimiz mart ayını ve sadece Windows 7 kullanıcılarını kapsayan istatiksel bilgiye göre kullanıcılar tarayıcı olarak Internet Explorer 9 kullanıyor.

Grafiklere bakıldığında son sürümler göze alınarak söylenebilir ki, Chrome ve Firefox tarayıcılarının toplam oranı bile Internet Explorer 9′ un kullanım oranını geçemiyor.  Bu aslında fazla şaşırmamamız gereken bir durum. Görülüyor ki Internet Explorer hala dünyada en çok kullanılan tarayıcı konumunda.