Etiket arşivi: instagram

Twitter ve Instagram Arasındaki Gerginlik

İnternet ortamında en çok kullanılan platformların başında sosyal medya siteleri geliyor. Gün geçtikçe çoğalan sosyal medya platformları ise bu durumda kızışan rekabetten kârlı çıkmaya çalışıyor.

Son zamanlarda benim en çok dikkat ettiğim olay Instagram ve Twitter arasında gerçekleşen gerginlik. Tabi buna Facebook ve Twitter arasındaki gerginlikte diyebiliriz. Zaten olaylar tamda burada başlıyor. J Facebook şirketi büyük bir hamle yaparak mobil internette bir fenomen olan Instagram uygulamasını satın alıyor. Yalnız Instagram satın alındıktan sonra yapılan değişiklikler kullanıcıları pek hoşnut etmedi. Özellikle Instagram uygulamasının mobilden çıkması ve aynı zamanda webe geçmesi üzerine çoğu kullanıcı uygulamayı aktif olarak kullanmayı bıraktılar.

Bir süre sonra Twitter bir hamle yaparak kullanıcılar tarafından tercih edilen 3. parti yazılımlara kısıtlama getirdi. Instagram bu durumdan çoğu uygulama kadar zarar görmedi ancak yine de rahatsızlığını dile getirmekten çekinmedi.

Twitter’ın kısıtlamasının hemen ardından Instagram’dan da bir kısıtlamanın gelmesi fazla uzun sürmedi. Yapılan kısıtlamaya göre Instagram uygulamasına yüklenen fotoğraflar artık Twitter’da görüntülenemeyecekti. Fotoğraflara ulaşmak için bağlantıya tıklayıp Instagram’a yönlendiriliyoruz. Instagram bu kısıtlamasının amacının kullanıcı kitlesinin kendisine yönlendirmek olduğunu açıkladı. Amaç olarak haklı olan Instagram yine kullanıcılarının yüzünü güldüremedi.

Instagram’ın bu açıklamasından hemen ardından Twitter hızlı bir hamle gerçekleştirerek sadece bir gün içerisinde Photo Fitler hakkında duyuruda bulundu. Photo Filters uygulaması tamamen Instagram’ı manipüle etmekti. Ancak bunun dezavantajları oldu. En basitinden Twitter hiç bilmediği bir piyasaya çok hızlı bir şekilde giriş yapmak zorunda kaldı.

İnternet aleminde bu tür rekabet ortamları kullanıcılarının işine yarar ancak Twitter ve Instagram arasında gerçekleşen bu agresiflik kullanıcıları pek hoşnut etmedi. Bakalım bu rekabet ortamı daha nelere sebep olacak?

 

Instagram Sessizliği Bozdu

Akıllı telefonlar çapında oldukça popüler olan Instagram uygulaması, Facebook tarafından satın alındıktan sonra oldukça geliştirildi.

Facebook tarafından satın alındıktan sonra bir süre sessizliğini koruyan Instagram geçtiğimiz günlerde web profilleri yeniliğini getirerek sessizliği bozmuştu. Bu yeniliğin hemen ardından rozet uygulamasını geliştirip kullanıcıya sunan Instagram gelişmeye devam ettiğini herkese göstermiş oldu.

Instagram da “Badges” adı verilen rozet sistemi daha çok site dışında kullanım için geliştirildi. Yani Twitter üzerinde bildiğimiz ve özellikle bloglarda gördüğümüz “Follow Me” butonlarıyla aynı sistem diyebiliriz. Instagram’ın çıkardığı bu özelliğin yine blog yazarları tarafından sevilerek kullanılacağını tahmin ediyorum.

Instagram üzerinden kendi rozetinizi oluşturmak ise oldukça basit. Profilinizin üzerine gelip “Badgets” sayfasına ulaşmanız ve istediğiniz gibi bir rozet hazırlamanız o kadarda zor olmayacaktır.

Facebook Instagram Uygulamasını ve Şirketini Satın Aldı

Uzunca bir süredir Android ve İOS İşletim Sistemlerinde yarattığı etkiden bahsettiğimiz Instagram uygulaması bugün Facebook tarafından satın alındı. Bilgiyi ise basına Facebook CEO’su Mark ZUCKERBERG verdi.

Duyuruya göre yakın dönemde Facebook ve Instagram firmaları bütünleşik olarak çalışmaya başlayacaklar. Bu sayede paylaşım sistemi daha kolaylaştırılmış olacak.

1 Milyar Dolar gibi bir rakama satışı gerçekleşen Instagram Uygulaması için firmadan eleman çıkartma gibi bir durum yaşanmadı. Yazılım geliştirme mühendisleri aynı şekilde yerlerini koruyarak uygulama için çalışmaya devam ediyorlar.

Facebook tarafından alınan uygulamanın ilerleyen günlerde nasıl bir yol çizeceği ise oldukça merak konusu olmaya başladı bile. Hedeflerde ve önceliklerde değişiklik yapması planlanan firmanın gelecekte nasıl bir noktaya gideceği merak konusu.

Zuckenberg tarafından satışa sair işlemlerin 1-2 ay içerisinde bitirileceği bilgisi verilirken yazılımın diğer sosyal medya yazılımları ile de düzenli ve sorunsuz olarak kullanımına devam edileceği konusunda da kendi ağzından bir söz vermeyi ihmal etmedi.

Instagram uygulaması İOS İşletim Sistemi ile oldukça başarılı bir indirme grafiği yakaladıktan sonra Android İşletim Sistemi içinde üretilmiş ve kısa sürede 1 Milyon indirme barajını aşmıştı. Özellikle kullanıcıların sorunsuz bir şekilde paylaşım yapmalarına imkân tanıyan sistem bu sayede milyonlarca fotoğrafın kendi üzerinde işlem görerek pazara sunulmasına da sebep olmuştu.

 

 

Android Instagram Uygulaması Tablet Desteğine Kavuştu

İOS İşletim Sisteminden sonra hızlı bir şekilde Android İşletim Sistemine de entegre edilen Instagram uygulaması Android kullanan Tablet bilgisayarlarda da sorunsuz çalışmak için bir güncelleme yayınladı.

Instagram Uygulaması akıllı telefon pazarında bulunan Android İşletim Sistemine kendisini ekledikten sadece 24 saat içerisinde 1 Milyon kişi tarafından indirilmiş ve oldukça başarılı bir çıkış yakalamıştı.

Android için 1.0 sürümünü yayınlamış olan firma şimdide Android 1.0.3 sürümünü yayına alarak tablet bilgisayarlarda da sorunsuz çalışabilme desteğini kazanmış oldu.

SD kart üzerine de yükleme yapılabilecek olan yeni sürüm sayesinde artık Yüksek Çözünürlülüğe sahip olan Tablet PC kullanıcıları bir performans kaybı yaşamadan Instagram programını kullanabilecekler.

Yakın dönemde birkaç özellik ile daha bir üst sürüme geçmesi planlanan Instagram Uygulaması İOS İşletim Sistemlerinde yaşadığı başarılı yükselişi artık hem Mobil hem de Normal işletim sistemlerinde bir bütün olarak sürdürmeyi planlıyor gibi.

 

 

Windows İçin Instagram Uygulaması Geliyor

Önce Apple İOS İşletim Sistemi için çıkan sonrasında ise Android İşletim Sistemine geçen Instagram Uygulaması Instagrille ismi ile Windows İşletim Sisteminde kullanılabilir hale geldi. MAC için ise biraz daha beklemek gerekecek gibi görünüyor.

Mobil alanda tartışmasız olarak fotoğraf düzenleme noktasında bir numara olan ve hem İOS hem de Android işletim sistemlerinde milyonlarca kişi tarafından indirilerek rekorlar kıran Instagram sanırım yeni rekorların peşine düşme kararı almış durumda.

Instagrille ismi verilen yeni bir yazılım sayesinde bilgisayar sahibi olan herkesin uygulamaya erişmesi artık mümkün hale geldi.  Yakın dönemde MAC uyumlu hale de gelmesi beklenen yazılım bir anlamda cep telefonları ile bilgisayar arasında ki bağlantısını da tamamlamış oldu.

Şu aşamada Dosya Upload izni olmayan yazılım ile resimlerinizi incelemeniz, başka paylaşılan resimleri inceleyebilmeniz, follow veya unfolloıw işlemlerini yapmanız, resimleri sosyal medyada paylaşmanız gibi işlemleri yazılım üzerinden kolaylıkla yapabiliyorsunuz.

Bir anlamda Instagram Uygulamasını daha fazla interaktif bir hale getirmeyi amaçlayan firmanın ilerleyen dönemde daha gelişmiş özelliklere sahip, istediğiniz gibi resimlerle oynama imkânı sunan bir yazlım üretmesi ise hiç de sürpriz olmayacaktır.

Bakalım Windows İşletim Sistemi ve MAC uyumlu olması planlanan bu yazılım mobil pazardaki kadar ilgi görebilecek mi?

 

Instagram Artık Android’de

Apple İOS işletim sistemine sahip cep telefonlarında sıkça karşımıza çıkan ve pek çok kullanıcı tarafından kullanılan Resim Düzenleme Yazılımı Instagram artık Android İşletim Sistemi kullanan cep telefonları içinde kullanılabilecek.

Android 2.2, Android 2.3, Android 3.0 ve Android 4.0 sürümlerinde ve ara sürümlerde kullanılabilir olacak olan resim düzenleme yazılımı ile birçok değişiklik ile çektiğiniz fotoğraflar üzerinde oynamalar yapmanız mümkün hale gelecektir.

Birçok Resim Düzenleme Yazılımından daha performanslı sonuçlar veren Instagram ayrıca Google Android 4.0 tarafından sunulan Tuşsuz yapıya da uygun bir şekilde çalışabiliyor.

Ücretsiz olarak indirilmek üzere Android Market (Google Play Market) sayfasından dağıtıma başlanılan uygulamayı telefonunuza indirerek dilediğiniz fotoğraf üzerinde oynamaya yapabilir, bu oynamaların uygulandığı fotoğrafları sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.

Yazılım kullanım yönünden oldukça kolay bir yapıya sahiptir. Bu sebeple kullanıcılar zorlanmadan işlem yapabilirler. Ayrıca yazılım çok fazla güç ve ram tüketmiyor.

Firma tarafından İOS için uzunca bir süre önce çıkarılan yazılımın neden Android için bu kadar geç geldiği ise biraz düşündürecek bir konu olacaktır.

 

 

İnstagram Android’ e Geliyor

App Store’ da 27 milyon kere indirilen fotoğraf düzenleme uygulaması Android için gelmek üzere. Uygulamadan sorumlu kişi Kevin Systrom instagram uygulamasının Android versiyonunun yakında tam bir şekilde yayınlanacağı açıklamasını yaptı.

 İnstagram Android uygulamasının şuan için kapalı betada olduğunu belirten Systrom, uygulamanın daha az sorunlu şekilde kullanıcılara sunulacağunu belirtti.
 Daha önce Apple ürünlerinde kullanılabilen IOS tabanlı uygulamanın Android versiyonu daha iyi olarak geleceği verilen bilgiler arasında. Ayrıca uygulamanın andorid işletim sistemini kullanan tabletlerde de kullanılabileceğini açıklayan Systrom, aynı zamanda uygulamanın Facebook, Twitter vb. sosyal ağlar ile sorunsuz bir şekilde etkileşim halinde olacağını söylüyor.