Etiket arşivi: htc

Jelly Bean Güncellemesini Alacak HTC Modelleri

Google’ın akıllı mobil cihazlar için geliştirmeye devam ettiği Android işletim sisteminin son versiyonu Jelly Bean güncellemesi akıllı telefonlara uyumlu hale getirilmeye devam ediliyor.

Daha önce birkaç akıllı cihaz Jelly Bean güncellemesini yaparak merakları gidermişti. Geçtiğimiz günlerde ise HTC şirketi bazı modelleri için Jelly Bean güncellemesi yapma hazırlığında.

Gündeme takip edenler bilirler markalar yapacakları geliştirmeler hakkında bazı kısmi bilgileri güvendikleri medya üyelerine önceden sızdırırlar. Bu medya üyelerinden birinin Twitter hesabında Android Jelly Bean güncelleştirmesi alacak olan HTC modellerinin listesi yayınlandı. Yayınlanan listede HTC şirketinin gelişmiş teknolojiye sahip akıllı telefonları yer alıyor. Bu cihaz listesi şu şekilde;

  • HTC One X+
  • HTC One S C2
  • HTC XL
  • HTC One SV
  • HTC One VX
  • HTC J

Verilen bilgiler arasında modellerin ne zaman Jelly Bean güncelleştirmesi alacağı konusunda herhangi bir bilgi verilmiş değil. Tahminlere göre güncelleştirme bulunduğumuz ayın son günlerinde veya 2013 yılının başlangıcı itibariyle güncelleştirme kullanıcılara açık hale gelecek.

 

HTC Evo Beyazlara Bürünecek

Akıllı telefon piyasasında isminden sıkça söz ettiren HTC markasının dikkat çeken telefonu Evo 4G LTE çıktıktan sonra fazla bir zaman geçemedi diyebilirim. Android işletim sistemin sahip olan telefonun piyasaya çıktığından siyah, gri ve kırmızı olmak üzere 3 renge sahip formatı bulunuyordu. Tasarımı ile dikkat çeken bu telefonun şimdi de beyaz renk ile piyasaya girecek.

Yurt dışında 549$ gibi bir fiyatla satışa sunulan bu güzel tasarımlı telefonu satın alacak kişilerin yaşadığı en büyük sorun rengine karar vermek olacaktır. Zira seçim yapmak 3 renk formatıyla bile zorken birde bu renklere şık görünen beyaz eklendiği zaman işler dahada zorlaşacak gibi görünüyor.

HTC Evo 4G LTE telefonu beyaz renk formatıyla 15 Temmuzda satışa sunulacak.

 

HTC One V Raflarda

HTC One V Amerika’ da çeşitli şebeke hizmet sağlayıcılar tarafından bu yaz itibariyle satışa sunulacak. Amerika cihazın çıkışını bekleye dursun, cihaz ülkemiz raflarında boy göstermeye başladı bile.

HTC firması tarafından Şubat ayında tanıtımı yapılan cihazın tam olarak hangi tarihte satışa sunulacağı belli değildi. Şuan için ise Türkiye’ de bulunan şebeke sağlayıcılarının çoğu telefonu satış portföyüne almak için sıraya girmiş bulunmakta.

One serisi içerisinde en çok tercih edilmesi muhtemelen olan cihaz One V olsa gerek. Zira cihaz özellikler bakımından One X ve One S’ e göre daha kullanılası durumda. Diğer iki cihaza göre tek dezavantaj sayılabilecek özelliği görünüşünün biraz kaba olması söylenebilir.

HTC One V’ in özelliklerine gelecek olursak, diğer iki cihazdan daha yavaş bir işletim sistemine sahip olması en başta söylenir sanırım. Cihazımız tek çekirdekli 1 GHz işlemciye sahip. 5 megapixel kameraya sahip olan cihazımızda ortalama bir fotoğraf kalitesi yakalamak mümkün. Ekran boyuru 3.7 inç olarak tasarlanan cihazın çözünürlüğü ise 800×480 değerlerine sahip. Cihazımız işletim sistemi olarak ise Android 4.0 sistemini kullanmakta.

HTC firması daha tam olarak bir fiyat açıklaması yapmış değil. Ancak cihazın fiyatı bazı kaynaklarda 800 ila 1000 TL arasında olacağı söyleniyor.

 

HTC One X İçin Ota Güncellemesi Geldi

Pazara sunulan ilk Dört Çekirdekli Cep Telefonu olma özelliğini bünyesinde barındıran HTC One X modeli için ilk OTA güncellemesi firma tarafından yayınlandı.

Android 4.0.3 İşletim Sistemi ve HTC Sense 4 ara yüzü ile gelen cihaza güncelleme sonrasında Android 4.0.4 sürümü ise birkaç hafta sonra firma tarafından yüklenebilir hale gelecek. Gelen güncellemelerin tamamı Android 4.0.3 sürümü üzerine bir ek olarak yükleniyor.

Güncelleme cihazın bazı takılmalarına karşı önlemler içeren bir pakete ve daha az batarya tüketmesini sağlayan bir sisteme sahip.

OTA güncellemesini kurduktan sonra cihazın batarya ömründe fark edilir derecede bir yükselme görülüyor. Bu durumda batarya sorunundan dolayı şikâyetçi olan kullanıcıların yararına oluyor.

Yaklaşık olarak 15 gün önce satışa sunulan ve performansı merak konusu olan cihazın güncellemeler ile daha stabil bir hale geleceğine kesin. Zaten ülkemizde çıkana kadar sorunların da düzeleceği ve daha stabil bir ürün olacağını biliyoruz.

Kısacası ülkemize girene kadar gelen güncellemeler ile HTC One X tam bir telefon olarak Türkiye pazarında satışa sunulacak.

HTC Ailesine HTC Golf Modeli Geliyor

HTC firması tarafından giriş seviyesi cihazları arasına bu sene yeni bir cihaz daha eklenecek. HTC Golf adıyla pazara sunulması için çalışmalara başlanılan cihaz bir anlamda ortalama özellikler ve Android İşletim Sistemi ile HTC’nin satışlarında büyük bir artı sağlayacak gibi görünüyor.

Firma tarafından %100 olarak bazı bilgiler verilmese de verilen ve ima edilen özelliklere göre HTC Golf modeli 1 GHz lik ya da 800 MHz lik bir İşlemci ile tüketiciye sunulacak. Ona serisinden alıştığımız Çift Çekirdekli ya da Dört Çekirdekli ürünler yerine Golf daha uygun satış rakamı ile pazardaki giriş seviyesi cihaz alanında kendisini göstermeyi amaçlıyor.

Android 4.0 ISC (Ice Cream Sandwich) İşletim Sistemi ile gelecek olan HTC Golf modelinde firma Sense 4 ara yüzünü de kullanmayı ihmal etmemiş. Yani her ne kadar işlemci seviyesi birçok modelle aynı olsa da ürün HTC tarafından en üst sürümlerde pazara sunulacak gibi görünüyor. Bu durumda bir anlamda ürünün rakiplerinden bir adım öne geçmesi demek.

Cihazda 512 MB lık bir Ram ve 4 GB’lık bir dahili hafızası olacak gibi görünüyor. Bunların yanında MicroSD Kart desteği olacak olan ürün ile isterseniz 323 GB daha ek bir hafızanız olacaktır. HTC firmasının Dropbox ile yaptığı anlaşma kapsamında Bulut Sunucuda size birde 25 GB değerinde bir alan verilecek. Yani Golf aldıysanız depolama sorunu yaşamayacaksınız demektir.

3.5 inç ekrana sahip olacak olan cihaz üst modellerde olduğu gibi cepte çok büyük bir yer kaplamayacak gibi görünüyor.

Firma tarafından daha önce tüm modellerinde olacağı duyurulan Beats Audio Ses Profili ve Beats Audio Cipleri bu cihazda da mevcut. Yani dahili veya harici hafızasına attığınız dosyalarınızı iyi bir kulaklık ile, tercihen Beats Audio logosuna sahip, oldukça başarılı bir ses kalitesi alarak dinlemeniz mümkün olacaktır.

Cihaz üzerinde Wi-Fi, Bluetooth 3.0, GPS, 3G ve birçok sensör ve dahili özellik geliyor. Yani firma uygun fiyatlı diye cihazda büyük kesintilere gitmemiş durumda.

Arka kamera bazında firma tarafından tercih edilen oran 5 MP olarak belirlenmiş. Son dönemde çıkan birçok orta seviye cihazda olduğu gibi. Sanırım bu 5 MP lik seviye orta ve giriş seviyesi için standart oldu. 12 MP ise yeni, gelen cihazların tercih edeceği bir çözünürlülük olacak gibi görünüyor.

Haziran ayı gibi pazara sunulması beklenilen HTC Golf modeli şimdiden oldukça merak uyandırıcı bir etkiye sahip diyebiliriz. Pazardaki rakiplerine oranla hem Hafıza hem Müzik hem de İşletim Sistemi olarak daha başarılı gibi görünen cihaz 600 TL 800 TL arasındaki bir rakamdan satışa sunulursa ülkemizde en çok satan modellerden birisi olacaktır.

 

 

 

 

HTC Artık Beats Audio Kulaklık Vermeyecek

Daha önce pazara sunduğu HTC Sensation XL ve HTC Sensation XE modellerinde müşterilerine Ücretsiz olarak Beats Audio kulaklık hediye eden firma pazar payında yaşadığı düşüş sonrasında bu çalışmasından vazgeçti.

%51 Çoğunluk Hissesini geçtiğimiz hafta satın aldığı Beats Audio kulaklıkları bizler bundan sonra tüm HTC modellerinde görmeyi beklerken firmanın bu tarz bir karar alması bir anlamda şaşırtıcı oldu. Ancak firma giderlerini, azaltacak bir adım olarak da görülebilir.

HTC tarafından yapılan açıklamaya göre One serisi de dahil olmak üzere artık hiçbir HTC modelinde Beats Audio kulaklık hediye edilmeyecek. Sensation XE ve XL modellerinde ise sunulmaya devam edilecek. Birde bazı dönemlerde firma tarafından pazara sunulan özel tasarımlı sınırlı sayıdaki ürünlerde de bu tarz hediye kulaklıklar verilebilecek.

Ancak firma Beats Audio sistemini terk etmiyor. Ürettiği tüm cihazlarda Beats Audio ses profilleri ve ses özelliklerini kullanacak olan firma bir anlamda her kulaklıkta kaliteli ses almanızın önünü açmış olacak. Ayrıca firma tarafından Beats Audio sistemine destek veren cihazların arka kapaklarında firmanın logosu kullanılmaya da devam edilecek. Bu sayede firma hediye olarak vermediği ürünler için kullanıcıyı özendirerek harici olarak Beats Audio Kulaklık satmak için kendi çapında bir sistem oturtmuş olacak.

Firmanın pazara sunduğu ancak henüz net olarak her yerde satışta olmayan modelleri ile büyük bir sükse yaratması beklenilirken satış rakamları ve pazar payının nasıl bir seviyeye geleceği ise şu aşamada belirsizliğini koruyor.

HTC firması yakın dönemde üreteceği modellerin

 

HTC EVO 4G LTE Duyuruldu

HTC firması tarafından ABD’de faaliyet gösteren bir mobil operatör olan Sprint için özel olarak üretilen HTC Evo 4G LTE modeli görücüye çıktı.

Özellik olarak oldukça iyi bir seviyede bulunan, görünüm olarak ise HTC One XL modeline benzetilen yeni ürün şu aşamada sadece Amerika Birleşik Devletleri içerisinde Sprint operatörü tarafından satılacak. Ve sözleşmeli olarak kullanıcılarına 200 Dolar lık bir fiyat etiketi ile sunulacak.

HTC Başkanı Jason MACKENZİE ve Sprint CEO’su Dan HESSE tarafından yapılan bir basın toplantısı ile duyurulan cihaz uygun fiyatlı olmasına rağmen özellik olarak günümüzde satışta olan birçok akıllı telefonu geçebilecek seviyede.

2012 senesinde pazara sürülen HTC Evo 4G modelinin bir anlamda devamı olma özelliğini taşıyan cihaz 1.5 GHz lik Çift Çekirdekli bir işlemci ile geliyor. İçerisinde 1 GB lık bir ram bulunan cihazın ayrıca 16 GB lık birde dâhili hafızası mevcut. İsteyen müşteriler MicroSD kart alarak cihazın hafızasına 32 GB lık bir ekleme daha yapabiliyorlar.

4.7 inç gibi devasa boyuttaki 1280*720 piksellik HD bir ekrana sahip olacak olan cihazda şarj süresini yetiştirebilmek için 2000 mAh lik bir batarya kullanılmış durumda.

8 Mp lik arka kamerası bulunan cihazın ayrıca 1.3 MP lik birde ön kamerası mevcut. Bu sayede oldukça başarılı fotoğraf çekimleri için size bir imkân sağlanmış oluyor.

Yakında pazara sunulacak olan HTC EVO 4G LTE modelinde ayrıca kablosuz işlem yapmanıza imkan sağlayan NFC teknolojisi de dâhili olarak bulunuyor.

Android 4.0 Ice Cream Sandwich İşletim Sistemi ile piyasaya sürülecek olan cihazda ayrıca HTC Sense ara yüzünün yeni sürünü olan SENSE 4 kullanılmış.

Oldukça başarılı özelliklere sahip olan ürün operatöre özel olarak üretileceğinden dolayı diğer ülkelerde satışa sunulur mu bilemiyoruz. Ancak bunca özelliği üzerinde barındıran cihazların ülkemizde 1800 TL seviyesinde gidiyor olması da ayrı bir sorun.

HTC One Satışına Başlandı

HTC firması tarafından pazara sunulması beklenilen HTC One serisinin ilk 2 cihazı firma tarafından ilk olarak Almanya pazarında satılmaya başlandı.

Media Mark mağazalarında satışa sunulan HTC One X ve HTC One S modelleri iki gün içerisinde binlerce meraklı müşteri tarafından incelendi ve birçok yorum yapılmaya başlandı.

Henüz ülkemizde satışına başlanılmayan cihazların satış fiyatları da ülkemize göre şu aşamada oldukça düşük olacak gibi görünüyor.

Media Mark tarafından satılmaya başlanılan cihazlardan HTC One X modeli 579 Euro etiketi ile satışa sunulurken HTC One S cihazı ise 519 Euro gibi bir fiyattan satışta olacak.

Özellik performansa olarak daha önce hakkında çok fazla konuşulan ama ortada bir örneği olmadığı için net bir bilgi sunulamayan One serisi hakkında yakın dönemde birçok inceleme çıkacaktır.

Nisan – Mayıs ayı gibi ülkemizde de satışa sunulması beklenilen cihazın ülkemizde 1800 TL üzerinde bir fiyatla satılması bekleniyor. Vodafone tarafından getirilmesine kesin gözüyle baktığımız cihaz birkaç hafta içerisinde Türkiye pazarı için kesin bir tarihe kavuşacaktır.

 

Güven Konusunda Yine iPhone Birinci Sırada

Akıllı Telefon Pazarında kendisi için ayrı bir yer açmayı başaran Apple iPhone modelleri kullanıcılar tarafından da güven duyulan ürünlerin başında yer almayı sürdürüyor.

Özel bir araştırma şirketi olan J.D. Powers tarafından yapılan araştırmalar ve anketler sonucunda önceki 6 yılda olduğu gibi 2012 yılında da kullanıcılar tarafından en fazla güven duyulan telefon markası Apple iPhone olmayı başardı.

Apple bu araştırmada 839 puan alarak bu alanda daha uzun yıllar birinci sırada kalabileceğini de göstermiş oldu.

Apple firmasını takip eden firma ise sanıldığının aksine Samsung firması olmadı. HTC firması iPhone modellerinden sonra en fazla güven duyulan telefon markası olmayı başardı. Firma 798 puanla her ne kadar iPhone modellerini zorlamayı başarsa da ne yazık ki ilk sırada kendisine yer bulamadı. Ancak çıkacak olan modeller gelecek seneler için onu ilk sıraya taşıyabilir.

3. sırada ise Android ile birlikte bir yükselişe geçen Samsung firması yer aldı. 769 puan alan firmayı 758 puanla Motorola firması ve 733 puanla LG firması izledi.

Özellikle Motorola firmasının Google altında bir teknoloji firması altına dönüşmesinden sonra kullanıcı bazında güvenirliliği biraz daha üst düzeye çıkmaya başladı. Bu da aslında firmanın birkaç sene içerisinde üst sıraları yoklamaya başlayacağı anlamına da geliyor.

 

 

Samsung Galaxy S3 ve HTC One X’in Çıkış Tarihleri Belli Oldu

HTC firması tarafından daha önce duyurusu yapılan ancak çıkış tarihi hakkında net bir açıklama yapılmayan modeli HTC One X‘in çıkış tarihi belli oldu.

Firma tarafından yapılan açıklamaya göre HTC One X modeli 5 Nisan 2012 tarihinde ilk olarak İngiltere de Q2 isimli operatör üzerinden satışa sunulacak. Diğer ülkelerde ise Nisan ayı içerisinde satışına başlanması bekleniyor.

Fiyatlandırma olarak baktığımızda HTC One X modelinin ülkemizde ortalama olarak 2000 TL veya üzerinde bir fiyattan satışına başlanması bekleniyor. Bu sayede Sensation XE modelinin de fiyatında biraz düşme olacaktır gibi görünüyor.

 

Samsung ise uzunca süredir sır gibi sakladığı Samsung Galaxy S3 modelinin çıkış tarihi hakkında net bir bilgi vermese de bir fikir oluşmasını sağladı.

Ürünün 22 Mayıs tarihinde İngiltere’de yapılacak olan bir etkinlik ile tanıtılması, Haziran ayından sonrada satışına başlanması bekleniyor. Bu sayede uzunca bir süredir bir efsane halini alan Samsung Galaxy S3 modeli ile ilgili en azından içerisinde tarihler olan bir haber yayınlanmış oldu.

Ancak firma tarafından bu bilgilerin doğrulanmadı, ortaya atılan bilgilerin ise ne kadar doğru olduğu konusunda ne yazık ki bir bilgi mevcut değil.