Etiket arşivi: grafik

Twitter’ da Euro 2012 Heyecanı

Bu sene herkes güzel bir futbol şöleni seyretti. Sonuç olarak ise Ukrayna ve Polonya’nın ev sahipliği yaptığı bu büyük rekabet ortamında galip gelen takım İspanya milli takımı oldu.

Dün akşam oynanan final maçında İtalya milli takımını 4-0 gibi farklı bir skorla yenen İspanya milli takımı emeklerinin karşılığı olan Euro 2012 kupasını kaldırdı. Tabi haliyle bu şampiyonluğun gündemde büyük her edindiğini tahmin edebiliyoruz. Özellikle sosyal medyanın önde gelen platformu Twitter’ da, Euro 2012 çok konuşuldu.

Euro 2012 boyunca Twitter görevlileri de takipteydi ve sonunda bizlere istatistiksel bilgiler sunabiliyorlar. Şampiyonluk maçı olan İspanya-İtalya maçı sırasında saniyede ortalama olarak 15.358 tweet atıldı. Bu maç esnasında birde rekor kırıldı. Spor konusunda yazılan tweetler kategorisinde muazzam bir rekor kırıldı.

Twitter’ın yayınladığı grafiksel istatistiğe bakarak ülkeler arası tweet gönderimini gözlemleyebilirsiniz. Grafiğe göre bu tweet trafiğine en çok katkıyı İtalya ve İspanya ülkeleri yapmış. Tabi doğal olarak final maçında bu oran bir hayli fazlalaşmış. Ayrıca açıklanan bilgiye göre kullanıcıların en çok tweet attığı zaman aralığı maç esnasında ve golden sonra olarak belirlenmiş.

Bu istatistiklere detaylı bir şekilde ulaşmak için ise #Euro2012 hastagı için oluşturulmuş olan mikro siteye bakabilirsiniz.