Etiket arşivi: google chrome

Internet Explorer Yükselişte

Internet Explorer bir zamanların vazgeçilmez tarayıcısı sizinde bildiğiniz gibi düşüşe geçmişti. Microsoft’ un efsane tarayıcısına ilk darbe Firefox’ tan gelmişti. Daha sonrasında kullanıma açılan Google Chrome ile artık hiç kullanılmayan IE, son zamanlarda tekrar yükselişe geçti.

Microsoft olanlara artık bir dur demek için geçenlerde “Nefret etmekten zevk aldığınız tarayıcı” başlıklı bir proje ile gündeme gelmişti. Projenin amacı ortadaydı, Internet Explorer’ ı eski günlerdeki gibi kullanılmasına teşvik etmek. Bu projesinde kullanıcılara biraz mizahi yaklaşarak amacına biraz da ulaştı sanırım.

Internet Explorer 10 hala beta olarak yayın yapmayı sürdürürken, Internet Explorer şuan yükselişte. Gözlemlenen istatiklere göre  mart ayı IE için bayağı verimli geçmiş gibi görünüyor.  Geçtiğimiz mart ayını ve sadece Windows 7 kullanıcılarını kapsayan istatiksel bilgiye göre kullanıcılar tarayıcı olarak Internet Explorer 9 kullanıyor.

Grafiklere bakıldığında son sürümler göze alınarak söylenebilir ki, Chrome ve Firefox tarayıcılarının toplam oranı bile Internet Explorer 9′ un kullanım oranını geçemiyor.  Bu aslında fazla şaşırmamamız gereken bir durum. Görülüyor ki Internet Explorer hala dünyada en çok kullanılan tarayıcı konumunda.

Chrome’un60 Gün Cezası Sona Erdi

Google tarafından 2 ay önce cezaya çarptırılan Chrome Tarayıcısının cezası nihayet sona erdi.

Geçtiğimiz aylarda yapılan bir hata neticesinde kendisine ait olan tarayıcıya PR düşürme cezası vermiş ve bu 60 günlük cezanın Chrome tarafından çekileceğini duyurmuştu.

Tabi ki sistemi etkileyen bir ceza olmasa da firmanın kendi iç dinamiklerinde de bu şekilde müdahalelerde bulunması oldukça ilgi çekmiş ve Chrome tarafına verilen cezanın takibi yapılmaya başlanmıştı.

60 gün önce PR 0 değerine indirilen Chrome dün itibariyle cezasını tamamladı ve gerçek seviyesi olan PR7 seviyesine yeniden yükselmeyi başardı.

Google geçtiğimiz ay içerisinde Chrome mühendislerinin Google dinamiklerini etkileyen bir sistem ile yükseklere çıktıklarını fark etmiş bu sebeple de tarayıcıya ceza vererek düzenlemeler yapmasını istemişti.

Bu ne kadar gerçekçi bir durumdur, verilen ceza nasıl bir bağlayıcılığa sahiptir ne yazık ki bu konuda bir şey diyemiyoruz.