Etiket arşivi: google

Google+’da Yarım Milyon Heyecanı

İnternet dünyasında son senelerin en çok vakit geçirilen siteleri olan sosyal medya sitelerine kısa bir zaman önce giriş yapan Google+, yarım milyon kullanıcıya ulaşmanın sevinci içerisinde.

Sosyal ağların bu kullanım oranına bağlı olarak rekabetinde artış gösterdiğini söylememize gerek yok sanırım. Facebook birkaç ay önce 1 milyar kullanıcıya ulaştığını duyurmuştu. Bundan kısa bir süre sonra ise Google+’tan yarım milyar kullanıcı haberi geldi. Facebook sayıca Google+’tan üstün ancak şurası bir gerçek ki Google+ çok daha hızlı ilerliyor. Facebook piyasada çok uzun süre kalmasına rağmen çok sonraları piyasada rekabet haline giren Google+, Facebook’un ulaştığı sayının yarısını elde etmeyi başarıyor.

Google+ bu hızla ilerlediği takdirde diğer sosyal medyaları geçebilecek potansiyeli bulunuyor. Birkaç ay içerisinde 100 milyon kullanıcı artışı hiçte küçümsenecek bir potansiyel değil. Sonuç olarak rekabetin artması kullanıcıların işine gelecektir.

Google Etkinlik Haberini Duyurdu: Yeni Nexus Geliyor

Ekim ayı teknoloji konusunda oldukça verimli geçiyor. Ekim ayında bir çok akıllı telefonun tanıtımı zaten yapıldı. Aynı zamanda önümüzdeki günlerde iPad Mini, Windows 8 ve Windows Phone 8 işletim sistemlerinin tanıtılacağı söylendi. Tabi bu yarışa Google katılmazsa olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Google’ da yeni bir etkinliği duyurdu.

Etkinlik hakkında henüz tam olarak bir bilgi verildiği söylenemez. Ancak büyük ihtimalle LG tarafından üretilen Nexus cihazın tanıtılması bekleniyor. Bazı söylentilere göre ise bu etkinlikte LG’ nin yanında Sony firması da yeni Nexus telefonunu tanıtacak.

Tanıtılması beklenen LG Nexus telefonun Optimus G ile büyük benzerlikler taşıyacağı bekleniyor. Ancak tasarım ve yazılım açısından bazı farklılıkların olacağı söylentiler arasında.

 LG’ nin yeni telefonu çok büyük ihtimalle bu etkinlikte tanıtılacak. Ancak Sony’ nin çıkarmayı planladığı Nexus telefonun bu etkinlikte tanıtılacak olması sadece bir söylenti.

Google Play Değişiklikleri

 

Google’ ın Android’ i satın aldıktan sonra geliştirdiği ve yayına başladığı Google Play’ de hem geliştiricilerin hemde kullanıcıların hoşuna gidecek değişiklikler yapıldı.

Google, Android Devoloper Console yani geliştiriciler için bulundurduğu konsolunda bazı değişikliklere gidiyor. Bu değişiklikler özellikle geliştiricilerin işine yarayacak olsa da kullanıcıların da işine yarayacak gibi görünüyor. Bu değişikliklerin başında uygulamaya yapılan yorumlara ve değerlendirmelere uygulama geliştiricilerinin cevap verme yetkisi geliyor. Bu sayede geliştiriciler yorumların yanında sorulan sorulara ve önerilere cevap verebiliyor.

Geçen hafta Google yetkilileri tarafından bildirilen bu haber geliştiricilerin hoşuna gitmiş görünüyor. Özellikle kullanıcıların sorularına cevap verebilecek olmaları kullanıcıların da hoşuna gidecektir. Ayrıca geliştiricilerin yaptıkları yorumlar kullanıcılara mail yoluyla da iletilebiliyor.

Google Play Store’ a yeni eklenen bu özellik şimdilik sadece “Top Devoloper” statüsünde bulunan geliştiricilerde uygulanacak. Eğer bu aşamada uygulamadan istenilen verim alınırsa ve test aşamasını geçerse tüm geliştiriciler için açık hale gelecektir.

Google, Tablet Piyasasına Giriyor

İnternet devi Google, rakiplerini devirmek için tablet piyasasına giriyor.

Google geçtiğimiz aylarda Android’ i satın alarak akıllı telefon piyasasında kendisinden oldukça söz ettirmişti. Şüphesiz bu piyasada Google’ a tek rakip olabilecek firma Apple olacaktır. Apple şu dönemde akıllı telefon ve tablet bilgisayar piyasasının lideri olarak görülmekte.

Google, Apple’ ın bu liderliği elinden almak için tablet bilgisayar piyasasına gireceği duyumlarını çok önceleri almıştık. Ancak bu duyumların doğru olup olmadığı hakkında herhangi bir bilgi alamıyorduk. Ancak geçtiğimiz günlerde Asus firmasının yaptığı bir açıklamada Google tabletlerinden bahsetmesi bu duyumların doğru olduğunu kanıtlar nitelikteydi.

Google çok yakında tablet bilgisayar piyasasına girecek. Tabletin Google servisleri ile etkileşimli olarak satılacağı konuşuluyor. Google’ ın kendi servisleri ile etkileşimli bir tablet bilgisayar çıkarması satışlarını olumlu yönde etkileyecektir.

Google tablet bilgisayarın satış fiyatınında oldukça düşük olacağı söylentileri var. Ayrıca tablet bilgisayarın çeşitli format ve özelliklerde çıkacağı konusu tartışılıyor. Ancak tablet bilgisayarın şu durumda 150-200$ arasında bir fiyat ile satışa çıkacağı düşünülüyor. Tabi kalitesinden emin olduğumuz bir ürünün bu kadar ucuz olması satışların patlama yapacağı dönemi akıllara getiriyor. 🙂 Daha şimdiden tablet bilgisayarın müşteri kitlesi hazır gibi görünüyor.

iPhone’ dan Google Erişimi Yasak !

iOS ve Android çatısması hızını kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde aldığımız bir habere göre Çin’ de satılacak olan iPhone telefonlarda Google’ a erişim olmayacak.

Google’ ın Android işletim sistemini satın alması ile Apple ile rekabete girdiği aşikar. Bu rekabet ortamında bazen kızışmalar da oluyor tabi. Bu kızışmaları körükleyen en son hamle Apple firmasından geldi. Apple, Çin’ de satışa çıkarılacak olan yeni model iPhone telefonlarında arama motoru olarak Google’ a erişimi yasaklayacak ve yerine Çin’ in arama motoru Baidu kullanılacak.

Apple’ ın bu hamlesi şimdilik Çin’ de uygulanacak gibi görünüyor. Zaten dünya genelinde böyle bir hamle yapması beklenemezdi. Zira Google tüm dünyada en çok kullanılan ve artık alışkanlık yapmış olan bir arama motoru.

Yeni Akıllı Televizyon LG G2 Google

Akıllı televizyon piyasasında liderliğini korumak adına sürekli yenilikler yapan LG firmasından yepyeni bir akıllı televizyon LG G2 Google’ ın tanıtımı yapıldı.

New York şehrinde yapılan bir seminer ile tanıtılan yeni nesil Google akıllı TV cihazlarda amaçlanan öncelikli kriter interneti rahatça gezebilmek. Bu amaç için televizyon eski ara yüzünden sıyrılıp daha esnek ve kullanışlı bir hal almış durumda. Ayrıca donanımsal olarak güçlendirilen yeni nesil TV yapılan seminerde dikkatli üzerine çekti.

G2 Google ile kullanıcılara sunulan en büyük özellik çoklu kullanım özelliği olsa gerek. Donanımsal açıdan güçlendirilen televizyonlarda aynı anda hem televizyon izleyip hem de internette gezinti yapabileceksiniz.

Seminerde televizyonun kumandası da dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Televizyonun internet üzerinden kolayca gezinti sağlamak için Q klavyeye sahip bir kumandası bulunuyor. Bunun haricinde reklamlarda gördüğümüz kadarıyla el hareketleri ve ses komutlarıyla da televizyonu yönetmek mümkün olacak gibi.

Böyle bir televizyon yapıp 3D desteği koymamak olmazdı değil mi? 3D’ nin keyfini süreceğiniz bu televizyonu satın alan herkese LG tarafından 6 adet 3D gözlük hediye edilecek.

Seminerde ürünün fiyatına da yer verildi. Televizyonun 47 inçlik modeli 1.700$, 55 inçlik modeli ise 2.300$ gibi bir fiyat ile önümüzdeki ay satışa sunulacak.  Ürünün C|Net tarafından yapılan inceleme videosunu buradan izleyebilirsiniz.

 

Google Project Glass Testleri

Dünyanın önde gelen teknoloji ve internet firmalarından olan Google’ ın geçtiğimiz aylarda tanıtım videosunu yayınladığı muhteşem gözlük Project Glass, çeşitli test aşamalarından geçirilmeye başlandı.

Projeden sorumlu Google çalışanları gözlükte bulunan özelliklerin eksiklerini görmek ve gözlüğü geliştirmek amacıyla, gözlüğü normal hayatta kullanmaya başladılar.

Project Glass proje sorumlularından Sebastian Thrun gözlüğü takarak günlük hayatta bazı özelliklerini test etti. Test ettiği özellikleri ise Google+ hesabında yayınlayarak proje takipçileriyle paylaştı. Gözlük takılıyken oğluyla çektiği bir fotoğrafı hesabında paylaşan Sebastian Thrun, proje takipçilerine gözlüğün kamera kalitesi hakkında bilgiler verdi.

Proje ile ilgilenen çalışanların gözlük hakkında ki test sonuçlarını ve gelişmeleri sürekli olarak Google+ hesabı üzerinden verecekleri de bilgiler arasında bulunuyor.

Ucuz Tabletler Geliyor

Amazon firması tarafından pazara sunulan ve 200 Dolar seviyesinde bir fiyata satılan Amazon Kindle Fire modelinin yakaladığı başarı sonrasında Samsung ve Xtex firmaları 7 inçlik modellere yönelmeye başladılar.

Giriş seviyesinde yer alan, uygun maliyetler ile üretilen, ekstra özellikleri olmayan tablet bilgisayarlar özellikle 1000 Dolar seviyesinde satılan cihazlar yerine kullanıcılara daha uygun maliyetlerde ürünler alma imkânı tanıması sebebiyle oldukça tutulan bir çalışma olmuştu.

Farklı Çinli firmalar tarafından pazara sunulan cihazların yanında Amazon tarafından pazara sunulan Amazon Kindle Fire modelinin de yakaladığı başarı diğer firmalarında bu alana yönelmesine sebep oldu.

İlk olarak Google firması tarafından pazara sunulacak olan NeXus isimli Tablet Bilgisayarın 200 Dolar seviyesinden çıkacağı ve kullanıcılara minimum maliyet ile satılacağı açıklaması yapılmıştı.

Şimdi de Samsung firması Samsung Mini Galaxy Tab adındaki bir cihazını pazara sunmaya hazırlanıyor. Ayrıca Xtex firması da 7 inçlik tablet bilgisayarları üreterek pazarda orta seviyeli kullanıcıya ulaşmayı arzuluyor.

Fiyat yönünden Amerika Birleşik Devletlerinde 150 Dolar ile 200 Dolar seviyesi arasından satışa sunulacak olan ürünler Amazon Kindle Fire gibi ülkemize gelme ihtimali çok düşük ürünler olarak ele alınabilir. Zaten aşırı vergilendirme neticesinde ülkeye giriş yapan ürünlerin fiyatları 500 TL sınırını aşacaktır. Ancak Samsung firmasının yeni modelini Türkiye pazarına sunması şaşırtıcı olmayacaktır.

1.5 GHz lik işlemciler ve 1 GB lık ramler ile gelmesi planlanan cihazlarda genellikle tercih Android 4.0 olacak gibi görünüyor.

Bakalım firmalar uygun maliyetler ile daha fazla kullanıcının kullanabileceği ucuz ürünleri ne kadar bir zamanda pazara sunabilecekler.

 

 

 

Google Motorola’yı Gözden Çıkardı

Google firması geçtiğimiz aylarda satın aldığı Motorola Mobility firmasını satmaya hazırlanıyor. Ortaya atılan iddiaya göre Uzakdoğulu bir firma ile Google arasında Motorola Mobility için satış görüşmeleri başlamış durumda.

Google tarafından oldukça konuşulan bir adım olan Motorola Operasyonu neden bu kadar kısa sürdü bilinmez ancak satışın gerçekleşmesi durumunda Google firması yeniden sadece İşletim Sistemi üretmek üzerine yoğunlaşacak gibi görünüyor.

Motorola Mobility aslında oldukça geniş bir patent ağına sahipti. Google firması bir anlamda bu patent ağına sahip olmak için Motorola firmasını satın almıştı. Ancak bu satışta Patent hakları alıcı firmaya verilecek mi bilinmiyor.

Eğer verilmezse Google tarafından atılan Motorola adımının firmaya değil patentlere sahip olmak ve Apple firmasın gözdağı vermek için olduğu ortaya çıkacak. Bu durumda Google firmasının elindeki 18.000Patent zaman içerisinde oldukça işine yarayacaktır.

Şu aşamada net bir açıklama gelmedi. Ancak son dönemin yükselen değer Çin menşeli Huawei firmasının görüşmeler için Google ile yaptığı temaslardan dolayı satışın bu iki firma arasında olması oldukça yüksek bir ihtimal.

Bu durumda Huawei firması özellikle Avrupa ve Amerika pazarına isminden dolayı zorlukla soktuğu ürünleri Motorola ismi ile daha kolay bir şekilde pazarlayacaktır.

Bu anlaşma bir anlamda Google için Patent, Huawei için ise bir prestijli isim anlaşması olarak ele alınabilir.

Yakın dönemde iki firmadan da açıklamalar gelecektir. Ancak o zamana kadar bu görüşme bir duyumdan ibaret olarak kalacak gibi görünüyor.

 

Gmail Tap

Google ilginç bir uygulama daha geliştirerek dikkatleri bir kez daha üzerine çekmeyi başardı. Qwerty klavye kullanıcılarının çektiği sıkıntıyı gören Google bunun için bir uygulama geliştirdi. Qwerty klavye üzerinde bulunan bir çok tuşa gerek kalmadan işinizi hallediyorsunuz. Yani kısaca anlatmak gerekirse iki tuş ile Gmail üzerinden mesajınızı gönderebiliyorsunuz.

 Bu uygulama da Morse alfabe kodunu kullanan iki klavye bulunuyor. Bu iki klavye ile iki kişiye aynı anda farklı mesajlar yazıp gönderebiliyorsunuz.
Uygulamanın indirme linki için tıklayınız.