Etiket arşivi: gmail

Gmail Hangout Özelliği

Google gün geçtikçe servislerini geliştirmekte ve yeniliklerine yenilikler katmakta. Son olarak Gmail servisi üzerinde yapılan yenilik Hangout bayağı dikkat çekiyor.

Google Gmail ile artık sadece maillerinizi kontrol etmeyeceksiniz. Gmail servisine eklenen yeni özellik Hangout ile arkadaşlarınız ile canlı sohbet etme imkanı bulunuyor. Zaten önceden de bulunan canlı videolu sohbet ancak iki kişi arasında gerçekleşebiliyordu. Fakat Hangout ile bir nevi konferans görüşmesi tarzında toplu görüşme sağlanabiliyor. Ayrıca Hangout özelliği ile Gmail’ in Google+ ilede bağlantı kurulduğu görülüyor.

Gmail Hangout özelliği hakkında hazırlanmış olan tanıtım videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Gmail Tap

Google ilginç bir uygulama daha geliştirerek dikkatleri bir kez daha üzerine çekmeyi başardı. Qwerty klavye kullanıcılarının çektiği sıkıntıyı gören Google bunun için bir uygulama geliştirdi. Qwerty klavye üzerinde bulunan bir çok tuşa gerek kalmadan işinizi hallediyorsunuz. Yani kısaca anlatmak gerekirse iki tuş ile Gmail üzerinden mesajınızı gönderebiliyorsunuz.

 Bu uygulama da Morse alfabe kodunu kullanan iki klavye bulunuyor. Bu iki klavye ile iki kişiye aynı anda farklı mesajlar yazıp gönderebiliyorsunuz.
Uygulamanın indirme linki için tıklayınız.

Chrome’ a Gmail Özelliği

Daha çoğu Gmail kullanıcısının dikkatini çekmiş olmasada Google dünyada en çok kullanılan tarayıcısı Chrome için yeni bir özellik çıkarmış durumda. Bu yeni özellik ile Chrome kullanıcıları Gmail’ i varsayılan mail servisi olarak kullanabilecek.

Bu özelliğin Chrome kullanıcılarına sağladığı kolaylık tartışılamaz. Bu özelliği kullanmadığımız takdirde mail atmak için öncelikli olarak adresi kopyalıyor, yeni bir sekmede Gmail’ e gidiyor ve burda gerekli ayarlamaları yapıp mail gönderebiliyorduk. Ancak yeni gelen özellik sayesinde bunların hiç birini yapmaya gerek kalmıyor. İnternette gezinirken mail göndermek istediğiniz adrese sadece bir kere tıklamanız  mail atmanızı sağlayacak. Bu sayede bir çok uğraştan ve bazı mail uygulamalarını kullanmak zorunluluğundan kurtulmuş oluyoruz.

Özelliği aktif olarak kullanabilmek için ise takip etmeniz aşamalar şunlar;

  • Chrome tarayıcısından Gmail servisine giriş yapıyoruz,
  • Tarayıcımızın üst kısmına gelen, “Gmail’i tarayıcınız için varsayılan e-posta istemcisi yapmak istiyor musunuz?” sorusuna “Evet” yanıtını vermek.