Etiket arşivi: fiyatı

Google, Tablet Piyasasına Giriyor

İnternet devi Google, rakiplerini devirmek için tablet piyasasına giriyor.

Google geçtiğimiz aylarda Android’ i satın alarak akıllı telefon piyasasında kendisinden oldukça söz ettirmişti. Şüphesiz bu piyasada Google’ a tek rakip olabilecek firma Apple olacaktır. Apple şu dönemde akıllı telefon ve tablet bilgisayar piyasasının lideri olarak görülmekte.

Google, Apple’ ın bu liderliği elinden almak için tablet bilgisayar piyasasına gireceği duyumlarını çok önceleri almıştık. Ancak bu duyumların doğru olup olmadığı hakkında herhangi bir bilgi alamıyorduk. Ancak geçtiğimiz günlerde Asus firmasının yaptığı bir açıklamada Google tabletlerinden bahsetmesi bu duyumların doğru olduğunu kanıtlar nitelikteydi.

Google çok yakında tablet bilgisayar piyasasına girecek. Tabletin Google servisleri ile etkileşimli olarak satılacağı konuşuluyor. Google’ ın kendi servisleri ile etkileşimli bir tablet bilgisayar çıkarması satışlarını olumlu yönde etkileyecektir.

Google tablet bilgisayarın satış fiyatınında oldukça düşük olacağı söylentileri var. Ayrıca tablet bilgisayarın çeşitli format ve özelliklerde çıkacağı konusu tartışılıyor. Ancak tablet bilgisayarın şu durumda 150-200$ arasında bir fiyat ile satışa çıkacağı düşünülüyor. Tabi kalitesinden emin olduğumuz bir ürünün bu kadar ucuz olması satışların patlama yapacağı dönemi akıllara getiriyor. 🙂 Daha şimdiden tablet bilgisayarın müşteri kitlesi hazır gibi görünüyor.

Yeni Akıllı Televizyon LG G2 Google

Akıllı televizyon piyasasında liderliğini korumak adına sürekli yenilikler yapan LG firmasından yepyeni bir akıllı televizyon LG G2 Google’ ın tanıtımı yapıldı.

New York şehrinde yapılan bir seminer ile tanıtılan yeni nesil Google akıllı TV cihazlarda amaçlanan öncelikli kriter interneti rahatça gezebilmek. Bu amaç için televizyon eski ara yüzünden sıyrılıp daha esnek ve kullanışlı bir hal almış durumda. Ayrıca donanımsal olarak güçlendirilen yeni nesil TV yapılan seminerde dikkatli üzerine çekti.

G2 Google ile kullanıcılara sunulan en büyük özellik çoklu kullanım özelliği olsa gerek. Donanımsal açıdan güçlendirilen televizyonlarda aynı anda hem televizyon izleyip hem de internette gezinti yapabileceksiniz.

Seminerde televizyonun kumandası da dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Televizyonun internet üzerinden kolayca gezinti sağlamak için Q klavyeye sahip bir kumandası bulunuyor. Bunun haricinde reklamlarda gördüğümüz kadarıyla el hareketleri ve ses komutlarıyla da televizyonu yönetmek mümkün olacak gibi.

Böyle bir televizyon yapıp 3D desteği koymamak olmazdı değil mi? 3D’ nin keyfini süreceğiniz bu televizyonu satın alan herkese LG tarafından 6 adet 3D gözlük hediye edilecek.

Seminerde ürünün fiyatına da yer verildi. Televizyonun 47 inçlik modeli 1.700$, 55 inçlik modeli ise 2.300$ gibi bir fiyat ile önümüzdeki ay satışa sunulacak.  Ürünün C|Net tarafından yapılan inceleme videosunu buradan izleyebilirsiniz.

 

HTC One V Raflarda

HTC One V Amerika’ da çeşitli şebeke hizmet sağlayıcılar tarafından bu yaz itibariyle satışa sunulacak. Amerika cihazın çıkışını bekleye dursun, cihaz ülkemiz raflarında boy göstermeye başladı bile.

HTC firması tarafından Şubat ayında tanıtımı yapılan cihazın tam olarak hangi tarihte satışa sunulacağı belli değildi. Şuan için ise Türkiye’ de bulunan şebeke sağlayıcılarının çoğu telefonu satış portföyüne almak için sıraya girmiş bulunmakta.

One serisi içerisinde en çok tercih edilmesi muhtemelen olan cihaz One V olsa gerek. Zira cihaz özellikler bakımından One X ve One S’ e göre daha kullanılası durumda. Diğer iki cihaza göre tek dezavantaj sayılabilecek özelliği görünüşünün biraz kaba olması söylenebilir.

HTC One V’ in özelliklerine gelecek olursak, diğer iki cihazdan daha yavaş bir işletim sistemine sahip olması en başta söylenir sanırım. Cihazımız tek çekirdekli 1 GHz işlemciye sahip. 5 megapixel kameraya sahip olan cihazımızda ortalama bir fotoğraf kalitesi yakalamak mümkün. Ekran boyuru 3.7 inç olarak tasarlanan cihazın çözünürlüğü ise 800×480 değerlerine sahip. Cihazımız işletim sistemi olarak ise Android 4.0 sistemini kullanmakta.

HTC firması daha tam olarak bir fiyat açıklaması yapmış değil. Ancak cihazın fiyatı bazı kaynaklarda 800 ila 1000 TL arasında olacağı söyleniyor.

 

Google Nexus Tablet ve Fiyatı

Google’ ın  ASUS firmasıyla anlaşmalı olarak bir tablet çıkaracağını daha önce söylemiştik. İşte bu tablet için artık son noktalar atılıyor. İki büyük firmanın ortaklaşa çıkaracağı 7 inc ekran genişliğine sahip olacak tabletin 7 Mayıs da piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Asus tarafından yapımı üstlenilen tabletin artık son aşamalarda olduğu söyleniyor. Hatta bazı yabancı kaynaklarda Nexus tabletin fiyatı bile verilmiş durumda. Sitelerde geçen söylentilere göre Google Nexus tablet çok ucuz bir fiyatla piyasaya sürülecek. Kaynaklarda belirtilene göre Nexus tablet 149$ ile 199$ arasında bir fiyat ile piyasaya sürülecek.

Tabletin bu şekilde bir fiyat ile piyasaya sürülmesi tabletin kalitesi konusunda soru işaretleri oluşturuyor. Bana göre Google tablet bilgisayarı iki değişik format ve fiyatta satışa sunacak. Ancak hala kesin bir haber tabi ki yok.

Daha kesinleşmeyen bir diğer konu ise tablet bilgisayarın isminin ne olacağı. Google’ ın yeni tablet bilgisayarını Nexus Play ismiyle mi yoksa sadece Nexus olarak mı piysaya süreceği hala belli değil.

 

Vodafone Smart Tablet 10 Geliyor

Vodafone çalışmalarına son sürat devam ediyor. Vodafone Türkiye operatör markalı telefonlardan sonra Türkiye’ nin ilk operatör markalı tablet bilgisayarını da satışa sundu.

 Cuma günü İstanbul’ da düzenlenen bir basın toplantısında tanıtılan Smart Tab 10 ilk olarak 26 yaşından gün almamış gençlere satışa sunulacak.
 Vodafone Smart Tab 10 bir çok tablet bilgisayarda kullanıldığı gibi Android 3.2 işletim sistemini kullanıyor. 10 inçlik bir ekrana sahip olan tablet 1280×800 piksel ekran çözünürlüğüne sahip. Ayrıca tabletin önde 2 megapiksel ve arka tarafında 5 megapiksellik iki adet dahili kamerası bulunuyor. Çift çekirdekli 1.2 GHz işlemci kullanan tabletin RAM’ i 1 GB ve dahili hafızası 16 GB, ancak istek dahilinde kullanıcılar MicroSD kart ile hafızayı toplamda 32 GB’ a kadar çıkartabiliyor.
 Tabletlerde aranan önemli bir özellik olarak USB portunu bünyesinde barındıran ürün ayrıca HDMI ve DLNA özelliğini de kullanıyor. HDMI portu sayesinde büyük ekranı cihazlar ile bağlantılı kurabiliyorsunuz. Ağ bağlantısı konusunda ise ürünümüz 3G ve Wi-Fi kullanıyor. Diğer rakip tabletler gibi tek ağ bağlantısı tablet alma gibi seçeneğimiz olmuyor, yani tabletin tek modeli bulunuyor.
 Vodafone Smart Tab 10 tabletine sahip olmak için öncelikli olarak Vodafone kullanıcısı olmanız gerekiyor. Zira cihazla internete bağlanabilmek için bir Vodafone SIM kartına ihtiyaç duyuluyor. Diğer operatorlerin SIM kartları ise maalesef cihazda kullanılamıyor.
 Yukarda da bahsettiğimiz gibi Smart Tab 10 tablet öncelikli olarak 26 yaş altındaki gençlere satışa sunulacak. Gençler tablete ve 100 MB internete sahip olabilmek için günde 1 TL kampanyasından yararlanabiliyor. Tabletin Mart ayında ise 49 TL + 250 MB internet ile halka satışa sunulacağı biliniyor. Basit bir hesap yapıldığında ise tabletin toplam fiyatı yaklaşık olarak 700 TL civarında oluyor.