Etiket arşivi: facebook

Facebook Güvenlik Önlemlerini Arttırıyor

Dünyanın en popüler sosyal ağı olarak bilinen ve 1 milyardan fazla kullanıcısı bulunan Facebook, güvenlik önlemlerini arttırma yolunda adımlar atmaya başladı. Kullanıcıların güvenlik yönünden içini rahatlatmak için güvenlik bazında yapılan çalışmaların etkileri önümüzdeki günlerde görülmeye başlanacak.

Kötü amaç bulunduran bağlantı ve sayfalara önlem olarak atılacak adımlar herkes tarafından merakla beklenmekte. Daha önce bilindiği gibi Facebook dünyaca bilinen ve güvenlik konusunda işin üstadı olan bazı firmalar ile çalışmalar yapıyordu. Son açıklamalara göre ise şirketin 7 güvenlik deviyle daha işbirliğine vardığı söyleniyor. Facebook şirketinin  Microsoft, TrendMicro, Norton, Sofos ve McAfee gibi güvenlik konusunda tanınmış şirketler ile anlaşması bulunuyordu. Son gelişmelere göreyse AVG, Avira, Avast, Total Defense, Kaspersky, Panda ve Webroot güvenlik firmalarıyla da anlaşmaya varıldığı belirtildi.

Facebook güvenlik programlarını, “AV Marketplace” adlı bir portal üzerinden kullanıcılarına sunuyor. Bu portal üzerinden indireceğiniz yazılımlarda 6 aylık deneme sürümü sunan firmalar ve süre kısıtlaması bulunmadan tamamen ücretsiz olarak sunulan programları da indirmeniz mümkün kılınıyor.

AV Marketplace üzerinden indirilebilir yazılımlar dışında Facebook sayfaları içerisinde bulunan kötü amaçlı bağlantılarında unutulmadığını belirtmek gerekiyor. Bilindiği üzere kullanıcıların bilgilerine ulaşmak için kullanıcılara gönderilen kötü amaçlı bağlantılar büyük sıkıntı içeriyordu. Bu şekilde kötü amaçlı bir bağlantı ile karşılaşıldığında Facebook tarafından bağlantının güvenlik açısından tehdit içerdiği belirtiliyor. Ancak bağlantıya ulaşmak veya bağlantıyı kapatmak kullanıcının insiyatifine bırakılıyor.

Facebook Artık Resimleri Silecek

Sosyal medya platformları arasında ilk sırada gelen Facebook sitesinin geçtiğimiz aylarda fotoğraflarımızı ve resimlerimizi biz silsek bile sunucularında barındırdığı iddiası ortaya atılmıştı. Bu durum Facebook kullanıcılarını gerçekten çok rahatsız etmişti. Kendi fotoğraf ve resimlerini birileri neden depolamak istesin ki? Bu sorunun cevabı Facebook beklendi ancak bir cevap maalesef alınamadı.

Facebook sosyal ağ olarak tanındığı ilk günden itibaren fotoğrafları sunucusunda barındırıyordu. İlk başlarda kullanıcı fotoğrafı silme komutunu verdiğinde profilinde görünmüyordu ancak fotoğrafın URL adresini gidilerek fotoğrafa ulaşılabiliyordu. Sonrasında ise fotoğraf veya resimin URL adresinden de ulaşım kısıtlandı ancak depolama devam etti.

Bu depolama işlemi bu zamana kadar devam etti ancak bu işlem Facebook gibi büyük bir şirket için bile ağır bir yüktü. Zira bu fotoğraf ve resimlerin kapladığı yeri düşünürsek binlerce sunucunun bu dosyalar için kullanıldığı ve bu sunucuların soğutma ve barındırma gibi unsurları düşünüldüğünde bir sürü gereksiz harcama ortaya çıkıyor.

Bu ağır yükün altından kurtulmak için Facebook artık silinen fotoğraf ve resimleri depolama işinde geri adım atacak gibi görünüyor. Zaten kullanıcılarının da pek hoşuna gitmeyen bir durumu devam ettirmesi pek güzel bir durum değildi. Sırf bu yüzden bile Facebook binlerce üye kaybetti diyebiliriz. Konuyla ilgili ilerleyen dönemlerde gelişmeleri takip edeceğiz.

 

Facebook Facedeals

Facebook gelişen internet mecrasında ayakta durmak için sürekli olarak yenilikler yapmaya devam ediyor. Bu yeniliklerden son olarak haber aldığımız proje Facedeals oluyor. Peki nedir bu Facedeals?

Facedeals bir nevi fırsat sitesi olacak ancak bu fırsat sitesi diğerlerinden bayağı ayrı gibi görünüyor. Facedeals kameraları yüz tanıma sistemi sayesinde kişileri tanıyabilecek ve gezdikleri mağazalara göre fırsatlar önerebilecek.

Mark Zuckerberg, bu sistemi bir süre önce satın aldığı face.com sayesinde yapağı söyleniyor. Face.com üzerinde hali hazırda kayıtlı olan bir çok kişi mevcut. Yakın zamanda bu kişiler için bir beta süreci başlatılabilir. Şu haliyle bile gayet ilginç olan proje bakalım hayata geçirilebilecek mi?

 

Facebook Username Nasıl Alınır?

Sosyal medya platformları arasında lider konumda bulunan Facebook’ a üye olduğunuzda adınız ve soyadınızı içeren bir karışık ve çok elemanlı bir link veriliyor. Diğer kullanıcılar sizin profilinize veya sayfanıza bu link üzerinden ulaşabiliyorlar.

Facebook UserName Nasıl Alınır?

Facebook usurname almak veya link kısaltma servisi olarak bilinen bu uygulamayı edinmek için yapmanız gerekenler basittir. Buraya tıklayarak bu uygulamaya ulaşabilirsiniz. Sayfada karşınıza istediğiniz kullanıcı adını yazmanız istenecek. Eğer bu kullanıcı adı kullanılmıyorsak uygulamayı başarılı bir şekilde bitirebilirsiniz. Yalnız bu uygulamayı eğer sayfalar için kullanacaksanız, sayfanızın 25 beğeni ve takipçi almış olması gerekiyor.

Facebook Username Neden Önemlidir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Facebook’ a ilk üye olduğunuzda veya sayfa oluşturduğunuzda belirtilen isime göre bir link oluşturulur. Bu link uzun ve karmaşık bir yapıya sahiptir ve bu özelliğinden dolayı pek akılda kalıcı olmaz. Kişilerin sayfalarınıza veya profilinize daha kolay bir şekilde ulaşabilmesini sağlamak için bu uygulamayı kullanarak daha kolay ve akıldı kalıcı bir kullanıcı adı almalısınız. Bu şekilde kullanıcıların size daha kolay ulaşabilmesini sağlayabilirsiniz.

Facebook’ un username ile ilgili hazırladığı videoyu izlemek için tıklayın.

Facebook “Finds Friends Nearby” Uygulaması

 

Facebook son zamanlarda yaptığı uygulamalar ve değişiklikler ile gözleri üstüne çekmeye devam etmekte. En son çıkan uygulama ile çevrenizdeki arkadaşlarınızı bulabiliyorsunuz.

Sosyal medyada en önemli unsur arkadaş çevrenizdir. Sosyal medyanın amacı arkadaş çevreniz ile paylaşım halinde olmaktır. İşte Finds Friends Nearby uygulaması ile çevrenizdeki kişilerin Facebook hesaplarını bulabiliyor ve bunlara arkadaşlık isteği gönderebiliyorsunuz.

 Peki bu sistem nasıl işliyor?

Facebook’ un geçen satın aldığı Glancee hizmetine benzer bir uygulama olan Finds Friends Nearby uygulamasına bu bağlantıdan mobil olarak girdiğinizde sizden konumunuzu kullanmak için izin istiyor. Bu izni onaylarsanız GPS özelliği sayesinde çevrenizdeki kişileri bulabiliyorsunuz ve bu kişilerden istediğinize arkadaşlık isteği gönderebiliyorsunuz. Tabi çevrenizdeki kişilerde aynı şekilde mobil olarak bu servise bağlanmış ve bulunduğu konumun kullanılmasına izin vermiş olması gerekiyor.

 

Facebook Yorum Güncellemesi

Facebook sıklıkla yaptığı güncellemeler ve iyileştirmeler ile gündemde kalmayı başarıyor. Herkes artık yapılacak bir şey kalmadı dediğinde bile ufak değişiklikler ile sosyal ağın kullanımı daha da kolaylaştırılıyor.

Facebook yaptığı son güncellemede ise yorumlara el atmış. Eskiden attığınız yorumu değiştirmek mümkün olmuyordu. Daha sonra yeni yazılan yorumlar, yanlışlık fark edildiğinde yani hemen yazdıktan sonra değiştirilebiliyordu. Yorumunuzu yanlış yazdığınızı fark ettiğinizde değiştirmek isterseniz ve üzerinden dakikalar geçmişse bu yapılamıyordu. Yorumunuzu silip yanlışı düzelttikten sonra tekrar göndermek zorunda kalıyordunuz. Ancak yapılan son güncelleme ile bunun önüne geçiliyor.

Güncelleştirmeden önce yorumunuzun sol üst köşesinde bir çarpı işareti bulunuyordu. Yorumunuzu yazdıktan hemen sonra bu çarpı butonuna tıkladığınız değiştirebiliyordunuz. Bunun haricinde bu buton sadece yorumu silmeye yarıyordu. Güncelleştirme ile beraber bu çarpı butonunun yerini kalem butonu aldı. Bu kalem butonuna tıkladığınızda karşınıza “Düzenle” ve “Sil” seçenekleri çıkıyor. Bu sayede yorumunuzda ki yanlışlıkları silip tekrar yazmak yerine “Düzenle” seçeneği ile düzeltebiliyorsunuz.

WordPress Facebook Eklentisi

  İnternet aleminin en çok kullanılan blog scripti ve sosyal ağ platformunun ortak çalışması ile yeni bir eklenti yayınlandı. WordPress blog sistemi ve Facebook sosyal ağının beraber yürüttüğü çalışma ile blog sahipleri ekstra bir uğraştan kurtuluyor.

İkisininde sitesinde aynı anda yayınlanan duyuru ile eklenti kullanıma sunuldu. Eklenti WordPress blog sistemi sahiplerinin içeriklerini uğraşmadan otomatik olarak Facebook sayfalarında veya sahip olduğu diğer hesaplarda paylaşıma sunuyor. Bu sayede blog yazarları ekstra uğraş gerekmeden içeriklerini sosyal medyada yayınlayabiliyorlar.

 

Kurulum açısından oldukça kolay olan eklentinin, içeriklerinize yorum kutusu veya beğen butonu, abone ol gibi ekstra özelliklerde ekleme şansı tanıdığı görülüyor. Eklentinin WordPress sayfasında kurulum ile ilgili bir açıklamanın yer aldığı sayfa da mevcut.

Bu eklenti şüphesiz ki çok yerinde bir eklenti oldu. Zira internet ortamında çok büyük yeri olan WordPress sistemi ile Facebook entegrasyonu sağlamak gerçekten zordu. Fakat bu zorluk ortak çalışma sayesinde geliştirilen eklenti ile son buluyor. Blog sahipleri artık bu eklenti sayesinde daha çok sosyal medya takipçisi kazanabilecek. Hemde ekstra bir uğraş sarf etmeden.

Facebook Kendi Telefonunu Çıkarıyor

Yabancı kaynaklarda yazılanlara göre Facebook önümüzdeki yıllar akıllı telefon piyasasına el atabilir.

New York Times gazetesinde yayınlanan haberde Facebook şirketinin akıllı telefon üretiminde kendisine yardımcı olacak elemanlar işe aldığı belirtildi. Haberde yer alan başka bir bilgi ise Facebook’ un akıllı telefon üretiminde üçüncü denemesini gerçekleştirdiği söyleniyor.

Google’ ın Motorola Mobility’ i satın almasından sonra gelmesi bunun Google’ a karşı yapılmış bir hamle olduğu akıllara geliyor.

Daha önceden de Facebook’ un bu tür akıllı telefon üretimleri gerçekleştirme girişimlerinde bulunduğu söylenmişti ancak bazı nedenlerden dolayı bu projeye devam edilmemişti. Ayrıca yakın zamanda Facebook’ un HTC ile ortak olarak çalıştığı Buffy isimli bir cihazında üretime hazırlandığı iddiaları ortaya atılmıştı.

 

Facebook Üst Sıralar İçin Para Talep Edecek

Facebook çoğu kimsenin bilmediği, öğrendiğinde ise tepkiyle karşılaştığı bir durumu çözmek için kullanıcılarından ücret talep edecek.

Facebook’ a giriş yaptığınızda karşınıza çıkan ilk sayfa “News” sayfasıdır. Bu sayfada arkadaşlarınızın paylaşımlarını görebiliyorsunuz. Ancak News sayfası arkadaşlarınızın tüm paylaşımlarını içermiyor. Aynı şey sizin paylaştıklarınız için de geçerli. Facebook hesabınız ile bir şey paylaştığınızda bu paylaşımınız algoritma tarafından değerlendiriliyor. Değerlendirilen paylaşım bazı arkadaşlarınızın News sayfasında görüntülenirken bazılarında görüntülenmeyebiliyor. Bu özellik için geliştirilen algoritma ise gizli tutuluyor.

Facebook kullanıcılarının bu uygulama hakkındaki yorumları ise hiçte iç acıcı değil. Bu uygulamanın varlığından haberdar olan neredeyse tüm kullanıcılar tepki veriyor.

Facebook kullanıcıların bu derdine çare olarak ise yeni bir uygulama geliştirme hazırlığında. Bu soruna çözüm olarak geliştirilen uygulamada paylaşımınızı tüm arkadaşlarınızın News sayfasında görmesi için ücret ödeyeceksiniz.

Facebook bu uygulamanın şuan için test edildiği yönünde bilgiler verdi. Eğer testler başarılı olursa  kullanıcılar paylaşım başına 2$ gibi bir ücret ödeyerek uygulamadan yararlanabilecek.

 

Facebook Oyun Kalitesi ve Çeşidi Artıyor

Facebook üzerinden Konsol Kalitesinde oyun oynamak isteyenler için iyi haber Gaikai isimli bir firmadan geldi. Firma Facebook Oyunlarını bir adım öteye taşıyarak oldukça performanslı oyunlar ortaya koymak için çalışmalarına başladı.

Gaikai isimli firma üst düzey oyunların Facebook üzerinden satın alınabilmesi ve indirilmeden oynanabilmesi için girişimlere başladı. Eğer girişimleri yeterli bir başarı sağlarsa birçok büyük konsol oyununu Facebook üzerinden satın alarak indirmeden oynama imkânına kavuşmuş olacağız.

Şu aşamada birçok oyunu bu şekilde Facebook dünyasına kazandıran firmanın listesinde şu oyunlar bulunuyor.

 

  • Saints Row: The Third
  • Dead Rising 2: Off the Record
  • Magicka
  • Sniper: Ghost Warrior
  • The Witcher 2: Assassins of Kings
  • Orcs Must Die!
  • Farming Simulator 2011

İnternet üzerinden Bulut sayesinde hızlı ve kolay bir şekilde çalıştırılması ile oyunun daha kaliteli ve iyi oynanabilmesini amaçlayan sistem zaman içerisinde birçok firma tarafından da tercih edilecektir.

Ancak kullanıcıların sadece Online olarak oynayabilecekleri, internet kesilince kaybedecekleri bir oyun sistemi içerisinde ne kadar ödeme yapacakları ve sistemi ne kadar yoğun kullanacakları henüz bilinmez bir durum.