Etiket arşivi: etiyopya

İnternet Sansürü Nereye Gidiyor ?

Bu yazıyı Etiyopya ülkesinde uygulanan sansür haberini gördükten sonra yazma gereği duydum. Bizim ülkemizde dahil olmak üzere bir çok ülkede artık internet sansürü uygulanmakta.

Ülkemizde daha önce YouTube, Blogger vb. sistemlerin engellenmesi sonucunda internet kullanıcıları olarak birçok mağduriyetimiz olmuştu. Tabi daha sonra tepkilerin artmasıyla bu sitelere erişim tekrardan sağlandı. Şimdiyse Etiyopya ülkesinin uyguladığı bir internet sansürü gündemde. Bu sansürün öyle böyle bir sansür olmadığını söylemek isterim öncelikle. Zira Etiyopya hükümeti 24 Mayıs tarihinde çıkardığı bir kanun ile internet üzerinden sesli konuşma sağlayan Skype ve Google Talk gibi sesli konuşma sistemlerini (VOIP) yasakladı. Etiyopya’ da uygulanan bu yasak diğer tüm sansürler ile neredeyse aynı gibi görünüyor. Ancak olay asıl buradan sonra ilginçleşiyor. Alınan karara göre bu sansürü görmezden gelen yani bu yasaklanan hizmetleri kullanmaya çalışan kişiler için 15 yıla kadar hapis cezası uygulanabilecek. Yani bu ülkede internet üzerinden sesli konuşma yapmaya kalkarsanız kendinizi hapiste bulabiliyorsunuz.

Ülkede bulunan tek internet servis sağlayıcısı olan Ethio Telecom zaten tamamen devlet kontrolü altında. Ayrıca ülkede sadece bu sansür değil bir çok teknoloji konusundan uygulanan yasaklar var. Durum böyle olunca 84 milyon nüfusu bulunan Etiyopya’ nın sadece 700 binlik kısmı internet kullanıyor.

Ayrıca Pakistan ülkesinde de dünyanın önde gelen sosyal medya sitesi Twitter yasaklanmış durumda. Yasaklamanın sebebi ise İslam dinine yapılan hakaretlere ve yanlış davranışların kaldırılması istendiği halde kaldırılmaması gösteriliyor.