Etiket arşivi: çıktı

Samsung Galaxy Note 2 Duyuruldu

Samsung firmasının bir telefondan çok tablet bilgisayar gibi görünen telefonu Galaxy Note’ un bir üst modeli internette yüzeysel olarak tanıtıldı. Samsung Galaxy Note 2 için detaylı bilgiler ise IFA’da verilecek.

Galaxy Note serisinin ilk modeli tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Gerek donanımsal olarak gerek estetik bakımından çok iyi olan telefonun bazı kişiler için avantaj bazıları içinse dezavantaj olan özelliği ise boyutuydu. İşte serinin ikinci telefonunda bu boyut daha çok arttırılarak artık cebe sığmayacak bir şekil almış.

Serinin ikinci telefonu işletim sistemi olarak Android 4.1 Jelly Bean kullanacak. Ekran ise 5.5 inç ve 1280×720 pixel çözünürlükte olacak. 1.4 GHz dört çekirdekli Exynos işlemciye sahip olan telefonda aynı zamanda 8 megapiksel kamerada bulunacak.

Depolama alanı olarak 16 ve 32 GB şeklinde iki formatta kullanıcılara sunulacak olan telefon 2 GB RAM kapasitesine sahip olacaktır. Telefon daha detaylı olarak Berlin’ de yapılacak olan IFA’da tanıtılacak.

 

iOS 5.1.1 Untethered JailBreak Sonunda Çıktı

Kullanıcıların uzun süredir beklediği iOS 5.1.1 JailBreak sonunda çıktı.

Chronic Dev Team tarafından duyurulan haberde şuan için iOS cihazlarda en son sürüm olan 5.1.1 için jailbreak özelliği sağlayan yazımlın çıktığı belirtildi.

JailBreak özelliğinin ne olduğunu bilmeyenler için bu konuya ufakça değinelim. JailBreak, Türkçe manası firar veya kaçış olarak söylenebilir.  jailBreak’ ın çıkış amacı Apple’ ın kendi yazılımın kendisinden başkasının bilmemesinden dolayıdır. Apple kendi yazılımı ve cihazı haricindeki hiçbir yazılım ve cihaz ile paylaşım yapmamakta. Başka cihazlar ile dosya paylaşımına gidilmek istendiğinde bu ancak mail ile oluyordu.

JailBreak yazılımı ile Apple cihazının garantisi sona ermiyor. Ancak yeni bir iOS sürümü çıktığında cihazınızı bu üst sürüme güncellerseniz bu sürüm için çıkartılacak olan JailBreak yazılımını beklemek zorunda kalırsınız.

JailBreak bu sefer bağımsız bir şekilde çalışıyor. Yani cihazınızı açıp kapattığınızda bilgisayara bağlamak zorunda kalmıyorsunuz. Yalnız cihazının iOS 5.1.1 sürümünü kullanıyor olmasına dikkat etmelisiniz.

JailBreak kurulum aşamalarını belirtmek gerekirse;

  1. iOS 5.1.1 sürümlü cihazınızı USB ile bilgisayarınıza bağlayın. Sağ tıklayıp cihazı seçerek yedeklemeye basın. Böylece iTunes yedekleme işlemini yapmış oluyorsunuz.
  2. Yaptığınız yedekleme işlemi tamamlanınca ayarlar->genel->reset->Tüm içerik ve Ayarları sil aşamalarını uygulayın.
  3. Absinthe 2.0 yazılımını kurun.
  4. JailBreak seçeneğine tıklayın ve bekleyin.
  5. JailkBreak tamamlanınca iTunes’ a dönün cihazlar menüsünden cihazının adına sağ tıklayıp yedeklemeyi geri yükle deyin.

Absinthe indirmek için;

Windows(XP, Vista, 7)

OS X(10.5 Leopard/10.06 Snow Leopard/10.07 Lion)

Linux(x86/x64)