Etiket arşivi: chrome

Chrome For iOS Şimdiden İlk Sırada

 

 

 

 

 

 

Google’ ın işlevsel tarayıcısı Chrome’ un iOS cihazlar için geliştirdiği Chrome For iOS, App Store da ilk sırayı aldı.

Chrome for iOS, çıktıktan sadece iki gün sonra App Store’ da ilk sırayı yer aldı. Yayınlanmasıyla böyle bir başarıyı elde edeceği zaten beklenen Chrome for iOS kullanıcıları şaşırtmadı ve mükemmel bir performans sergileyerek ilk sıraya ulaştı. Chrome for iOS’ un aldığı oylara bakılırsa, iOS kullanıcıları da bu durumdan memnun.

iOS cihazlarda en çok kullanılan tarayıcı olan Safari’ yi tahtından indirebilecek yapıya sahip olan Chrome bakalım beklentileri yerine getirebilecek mi? Bu rekabet ortamında Safari’nin en büyük avantajı iOS cihazlarda varsayılan ta

rayıcı olarak görünmesi.

 

Chrome 19 Güncellemesi

Google’ ın yakın zamanda yayınladığı güncelleme ile piyasada bulunan lider tarayıcısına yeni özellikler ekledi.

Yayınlanan güncelleme ile Chrome 19 sürümü bilgisayarınıza yükleniyor. Güncelleme ile birkaç açık kapatılmış ve tarayıcıya birkaç özellik eklenmiş. Bu güncelleme ile gelen en büyük özellik ise “Sekme eşitliği” özelliği. Bu özellik daha önce Google tarafından açıklanmıştı ancak ne zaman uygulanacağı hakkında herhangi bir bilgi verilmemişti. İşte Chrome 19 güncellemesi ile bu özelliği aktif olarak kullanmak mümkün oluyor.

Bu özellik ile tarayıcı geçmişiniz ve sekmeleriniz başka bir cihazda oturum açtığınızda da kaybolmuyor. Tabi bunun için Google hesabınızın açık olması gerekiyor. Google hesabınızın açık olduğu ev bilgisayarınızda açtığınız sekmeler ve geçmişinizi başka bir PC, tablet bilgisayar veya akıllı telefonunuzda erişebiliyorsunuz. Akıllı telefon kısmında bazı şartlar mevcut. Akıllı telefonunuzda bu özelliği aktif olarak kullanabilmeniz için telefonunuzun Ice Cream Sandwich Android işletim sistemine sahip olması gerekiyor. Aksi halde uygulamayı aktif olarak kullanamıyorsunuz.

Google  bu özelliği ile özellikle yoğun ve acelesi olan kişilere yardımcı oluyor. İlerleyen zamanlarda bu özelliğin daha aktif olarak kullanılması için bazı geliştirmelerin yapılacağı bekleniyor.

 

IE 9 Yükseliyor

Eskiden fazla değil sadece tek bir tarayıcı seçeneğimiz bulunuyordu. Evet bahsettiğim tarayıcı Internet Explorer. 😉

 Günümüzde ise Firefox ve Chrome gibi çok kullanılan tarayıcılar haricinde Opera, Safari gibi daha az kullanıcı kitlesine sahip tarayıcılar Internet Explorer’ ı tahtından indirmişti.
 Bu durumdan rahatsız olan Microsoft Internet Explorer’ ı  tekrar eski popülerliğine getirmek için “Nefret Etmekten Zevk Aldığınız Tarayıcı” başlıklı esprili yaklaşım ile kullanıcılara yönelik bir proje başlatmıştı.
 Internet Explorer’ ın son sürümü olan IE 10 beta sürecinde olduğundan şuan için aktif olarak sorunsuz kullanılabilen sürüm IE 9 olarak görünüyor. Microsoft’ un geçtiğimiz Mart ayına yönelik yaptığı çalışmada IE 9 tahtı tekrar almış durumda. Microsoft’ un sadece Windows 7 kullanıcıları üzerinde yaptığı istatiksel sonuca göre, Google Chrome ve Mozilla Firefox tarayıcılarının toplam kullanıcı sayısı bile Internet Explorer 9 kullanıcılarını geçemiyor.
 Kullanıcıların gönlünü tekrar kazanan Internet Explorer beta sürecinde bulunan sonra versiyonunda iyilik çalışmaları sonucunda tekrardan rekabet ortamı yaratabilir.

Chrome’un60 Gün Cezası Sona Erdi

Google tarafından 2 ay önce cezaya çarptırılan Chrome Tarayıcısının cezası nihayet sona erdi.

Geçtiğimiz aylarda yapılan bir hata neticesinde kendisine ait olan tarayıcıya PR düşürme cezası vermiş ve bu 60 günlük cezanın Chrome tarafından çekileceğini duyurmuştu.

Tabi ki sistemi etkileyen bir ceza olmasa da firmanın kendi iç dinamiklerinde de bu şekilde müdahalelerde bulunması oldukça ilgi çekmiş ve Chrome tarafına verilen cezanın takibi yapılmaya başlanmıştı.

60 gün önce PR 0 değerine indirilen Chrome dün itibariyle cezasını tamamladı ve gerçek seviyesi olan PR7 seviyesine yeniden yükselmeyi başardı.

Google geçtiğimiz ay içerisinde Chrome mühendislerinin Google dinamiklerini etkileyen bir sistem ile yükseklere çıktıklarını fark etmiş bu sebeple de tarayıcıya ceza vererek düzenlemeler yapmasını istemişti.

Bu ne kadar gerçekçi bir durumdur, verilen ceza nasıl bir bağlayıcılığa sahiptir ne yazık ki bu konuda bir şey diyemiyoruz.

 

Google Chrome “Beni İzleme” Seçeneği

İnternet devi Google, her geçen gün yaptığı yenilikler ve projeler ile hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Google’ ın sunduğu Gmail, Youtube, Plus, Blogger vb. projeler ile internet ortamını elinde tutuyor fakat bazı kullanıcıları bu durumdan biraz şikayetçi gibi görünüyor. Milyonlarca kullanacıya hitap eden Google kullanıcıları izlendikleri şüphesi altındalar. Kullanıcılar özellikle internet tarayıcısı olan Google Chrome ile her adımlarının izlendiğini öne sürüyor.

 Google tabi böyle bir durumun olmadığını söylüyor fakat bir grup kullanıcıyı ikna etmek olduğundan daha zor görünüyor.
 Bu yüzden şirket çözüm olarak Chrome tarayıcısına “Keep my opt-outs” seçeneğini ekleyeceğini duyurdu. Konu üzerine açıklamalarda bulunan Google’ ın reklam departmanından Susan Wojcicki, “Beni izleme seçeneği sayesinde kullanıcılar, bu seçenek sayesinde Google’ un kendileri hakkında bilgi toplamasının önüne geçebilecek. Bu seçenek sayesinden isteyen istediği ölçüde takip edilebilecek.” sözleriye durumu izah etti.