Etiket arşivi: cep telefonu

Ergonomik Tasarımı İle Sony Ericsson Xperia Arc S Cep Telefonu Sizi Teknolojiye Bağlasın

Cep telefonlarının önemini hepimiz bilmekteyiz. Randevularımızdan tutun da iş görüşmelerine kadar yaptığımız tüm görüşmeleri cep telefonlarına borçluyuz. Özellik bakımında  yüzlerce çeşit cep telefonu olsa da her yaşa her zevke hitap eden modeller bulunmakta. Ergonomik Tasarımı İle Sony Ericsson Xperia Arc S Cep Telefonu Sizi Teknolojiye Bağlasın yazısına devam et

Türkiye’de En Çok Nokia Seviliyor

Belirli aralıklarla Ipsos KMG’nin gerçekleştirdiği araştırmalarda Türkiye’nin en çok sevilen cep telefonu markaları seçiliyor. Bu sene yapılan “Digital Lovemarks2012”isimli araştırmada ise bir kez daha Türkiye’nin en çok sevilen markası Nokia oldu.

2 ve 29 Ekim tarihleri arasında Türkiye’nin önde gelen araştırma şirketlerinden olan Ipsos KMG tarafından yapılan araştırmada bir kez daha Nokia galip geldi. Yapılan araştırmada toplamda 5 kategori bulunuyordu. Bu kategoriler hakkında 1150 tüketiciden görüşlerinin alındığı söylendi. Tüketicilerin görüşlerine bakıldığında Nokia %51 gibi büyük bir farklı en sevilen telefon seçildi. En sevilen akıllı telefonda ise o kadar başarılı olamayıp üçüncü sırada başarısını sabitledi.

Nokia Türkiye Pazarlama Direktörü Sertaç ŞENER ise yaptığı konuşmada mutluluğunu dile getirdi. Aslında Nokia’nın bu başarısı bir ilk değildi. Geçen sene ve ondan önceki birkaç sene de aynı kategoride birincilikleri bulunmakta. Ancak artan rekabet ortamında Nokia’nın 5 senedir en çok sevilen telefon markası seçilmesi şirket adına mutluluk verici bir durum.

 

Uçakta Cepten Görüşmek Mümkün Oluyor.

Kısa bir süre sonra Türk Hava Yolları yolcularına deneme amaçlı olarak sunulmaya başlanacak olan Uçakta cep telefonu ile görüşme ve internete bağlanma özellikleri yakın dönemde ülkemizdeki uçak firmaları için bir dönüm noktası olacak gibi görünüyor.

Uçuş sırasında güvenlik sorunları yarattığı için kapalı tutulması gereken Cep Telefonları için geliştirilen yeni bir sistem sayesinde kullanıcılar uçağa zarar vermeden telefon ile görüşme yapabilecek ve internete bağlanabilecekler.

THY’na bu hizmeti sunmayı amaçlayan AeroMobile isimli firma ve çözüm ortağı olan Panasonic firması bu noktada tüm güvenlik testlerinden geçirilmiş ve kesinlikle sistemsel sorunlara yol açmayacak bir çalışmayı devreye sokmuş durumdalar.

Şu aşamada Emirates, Virgin Anlantic ve Malezya hava yolları tarafından kullanılmakta olan bu sistem bu sayede Türk Hava Yolları tarafından da kullanılmaya başlanmış olacak.

Sistemi yakında kullanmaya başlayacak olan havayolları arasında THY dışında SAS, Cathay Pacific ve Etihad gibi büyük firmalarda var.

Kısacası bundan sonra uçakta sesli harflerle konuşan insanlara, durmadan çalan telefonlara, internetten görüntülü görüşme yapanlara kadar her türlü iletişim alanı uçak içerisinde açılmış olacak.

Bakalım ülkemizdeki havayolları ne kadar sürede bu sistemi kendi uçakları içinde aktif hale getirecekler. Ve Türk Hava Yolları hangi uçuşlarına bu özelliği koymaya başlayacak.

Bunlarda zamanla anlaşılacak ve kesinleşecek olan şeyler.

 

Android Telefonlarda Anti Virüs Markanıza Dikkat Edin

Günümüzde piyasada oldukça fazla sayıda marka ve isim altında anti virüs programı çeşitli fiyatlardan satılıyor. Ancak hangisinin ne kadar korunaklı olduğu konusunda ne yazık ki net bir ölçüm mevcut değil.

Bu konu üzerinde çalışmalar yapan bir web sayfası olan AV-Test sitesi tarafından yapılan bir araştırma ise %100 doğru olmasa da Android İşletim Sistemine sahip telefonları kullanan kullanıcılar için bir fikir üretecek bir sıralama yapmayı başardı.

Site tarafından 41 farklı virüs tarama sistemini çeşitli yollarla test etti. Test işlemleri sırasında hem reel makinelerde testler gerçekleştirildi hem de çeşitli analiz yazılımları ile.

Sonuç ise neredeyse bir hayal kırıklığına sebep oldu.

Android Market (Google Play Store) üzerinden telefona indirebileceğiniz, satın alabileceğiniz ya da kendi web sayfasından temin edebileceğiniz 41 anti virüs yazılımından sadece 7 tanesi %90 koruma barajını aşmayı başardı. Diğerleri ise baraj altında kaldı.

Firma tarafından yapılan analizlere göre %90 barajını aşmayı başaran anti virüs yazılımları ise şu şekilde sıralandı.

  • Avast Mobile Security
  • Dr. Web Anti-virus Light,
  • F-Secure Mobile Security
  • IKARUS Mobile Security Lite,
  • Lookout Mobile Security
  • Kaspersky Mobile Security Lite
  • Zone Antivirus Free

Listede yer alanlar arasında ise en başarılı iki anti virüs yazılımı Kaspersky ve F-Secure tarafından Mobil cihazlar için yapılan yazılımlar oldu.

Norton ve Trend Micro gibi birçok büyük anti virüs firması ise özellikle Android işletim sistemine sahip ürünlerde yeterli koruma başarısını sağlayamadılar ve sınıfta kaldılar.

Kısacası Akıllı Telefon pazarında birçok anti virüs yazılımı mevcut ama ne yazık ki birçoğu yapması gereken işi tam olarak yapamıyor. Bu sebeple satın alma gibi işlemlerden önce araştırmalara bakmanızda ve alacağınız ürünü iyice incelemenizde fayda var.