Etiket arşivi: btk

TTnet’e Fiber Optik de BTK Freni

Geçtiğimiz aylarda TTnet firması tarafından açıklanan Fiber Optik İnternet Bağlantı fiyatlarına BTK tarafından izin verilmediği gerekçesiyle İhtar verildi ve projenin durdurulması emri verildi.

Ülkemizde İnternet alanında yetkili olan en üst kurul olması sebebiyle son yıllarda artık kendisiyle ilgili sıkça haberler duymaya başladığımız Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) TTnet tarafından açıklanan fiyat listesinin kendi onayı alınmadan belirlenmesinden dolayı olaya el koyma gereksinimi hissetti.

İhtarname vererek durumu TTnet’e bildiren BTK gelecek haftalarda yeniden işlemlere izin verecektir. Ancak öncelikle TTnet firmasının fiyatlarını BTK’ya sunması ve onay alması gerekecek. Sonrasında ise Fiber Optik İnternet çalışmaları yeniden başlayacaktır.

 

Yurtdışından Getirilen Telefonlar İçin BTK’dan Uyarı Geldi

Yurtdışından bir şekilde telefon getiren ve bunu Türkiye sınırları içerisinde kullanmak isteyenlerin BTK üzerinden İMEİ Kaydı yaptırmaları gerekiyor. Ancak bu kayıt sadece Pasaport ile yapılabiliyor ve yasal süreci 2 sene.

Yani 2012 yılında bir cihaz getirip Pasaport ile işleme soktuktan sonra 2 sene içerisinde başka bir cihazı o pasaport ile işleme sokamıyorsunuz.

Bu ve buna benzer bazı şartlar sebebiyle son dönemde Yurtdışından Getirilen Cihazların İmei kayıtları için birçok yol türemeye başladı.

Bunların ilk sırasında özellikle Kutsal Topraklara Hac vazifesini yerine getirmek için gidip geri gelenlerin veya Yurtdışına gidip gelenlerin Pasaport’larını alarak internet ve çeşitli merkezlerden kendilerine ulaşan telefon sahiplerine İMEİ Kaydı için satmak geliyor.

Ayrıca birçok teknik servis İmei Klonlanma adı verilen sistem ile 20-30 TL lik telefonları pazardan toplayarak 1000-2000 TL lik telefonların içerisindeki İmei kodları ile yer değiştirmesi yaparak kaçak yollardan telefonların Türkiye içerisinde kullanılmasını sağlıyorlar.

Yakın dönemde bu tarz çok fazla şikâyet alan BTK ise bir bildiri yayınlayarak kullanıcıları uyarmakta buldu çareyi.

Aşağıdaki bildiri BTK tarafından yapılmıştır. Eğer sizde Yurtdışından telefon getirdiyseniz veya getirmeyi planlıyorsanız o zaman bu bildiriye bir göz atmanızda fayda vardır.

 

Son günlerde, yurtdışından getirdikleri kayıt dışı cihazlarını kaydettirmek isteyen vatandaşlarımıza yönelik, gerek internet üzerinden gerek farklı mecralardan ilana çıkarak Gümrük Mevzuatı’na ve Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazlara Dair Yönetmelik’e aykırı olarak ücreti karşılığında kayıt edilebileceği ifade edilen haberlere ve duyurulara rastlanılmaktadır. Yurtdışından getirilen elektronik kimlik bilgisini haiz cihazların ne şekilde kayıt altına alınacağı aşağıda belirtilmekte olup, her hangi bir mağduriyete uğramamak için vatandaşlarımızın bunun dışındaki hiçbir yönteme itibar etmemesi gerekmektedir. Hukuk dışı yollara tevessül ederek bu tarz ilana çıkan ve cihaz kaydı yapacağını iddia eden kişi ya da Kurumlar ve bu işlemi yaptıranlar hakkında Savcılığa Suç Duyurusunda bulunulmaktadır.

Yurtdışından yolcu beraberinde getirilen elektronik kimlik bilgisini haiz cihazların kayıt altına alınma işlemleri, 27 Haziran 2009 tarihli ve 27271 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazlara Dair Yönetmelik” kapsamında yürütülmektedir. Bu işlemlerin müracaatı Kurum tarafından yetkilendirilmiş Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş., Vodafone Telekomünikasyon A.Ş.ya da Avea İletişim Hizmetleri A.Ş. şirketlerinin Abone Kayıt Merkezleri (AKM) tarafından, yönetmelikte zikredilen belgelerin cihazı getiren kişi tarafından asıllarının ibraz edilmesini müteakip birer nüshalarının AKM’ye teslim edilmesi suretiyle başlatılmaktadır. Sonrasında İşletmecilerin merkezlerinde toplanan belgeler bir sonraki ayın 20’sine kadar Kurum Merkezimize gönderilmekte ve belgelerin incelenip cihazın Gümrük Mevzuatına ve Yönetmeliğimize uygun olarak yurda sokulduğunun anlaşılmasını müteakip cihaz kayıt altına alınmaktadır. Gönderilen evraklar içerisinde sahte, eksik ya da hatalı evrakların bulunması durumunda kayıt işlemi iptal edilerek cihaz kullanıma kapatılmakta ve sahte kayıt işlemi yaptıranlar hakkında yasal işlemler başlatılabilmektedir.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının düzenlemesine göre yurt dışından bireysel yolla bir kişi iki takvim yılında sadece 1 tane cihaz getirebilir ve bu cihazı kayıt ettirebilir. Bu kayıtların da yurda giriş yaptıktan sonra 1 ay içerisinde yapılması gerekmektedir.

Vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için kendi pasaport bilgilerini ücret karşılığı ya da ücretsiz olarak başkalarına vermemeleri, yurda usulsüz şekilde getirilen cihazları satın almamaları ve bu tür işlemleri yaptıklarını beyan kişilere itibar etmemeleri gerekmektedir.

Ayrıca Kurumumuzun çağrı merkezi (0312 232 23 23 – 444 9 777) 7/24 olarak vatandaşlarımızın hizmetinde olup; tereddüt hasıl olan konularda vatandaşlarımızın bilgi almasında faydalı olacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 

444’lü Numaralar İçin BTK Düğmeye Bastı

Son dönemde Türk Telekom tarafından başına 0212 gibi alan kod koyularak yapılan 444’lü numaraların aranmasına yönelik yapılan yasak sonrasında tüketici mağdur olmuş ve özellikle cep telefonlarından yapılan 444’lü numara aramaları yüksek ücretlendirmelere tabi tutulmuştu.

Bu noktada tüketiciler tarafından yoğun şikayetlerin gelmesine bağlı olarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) düğmeye bastı ve 444’lü numaraların bundan sonra Sabit Hat gibi ücretlendirilmesi gerektiğine karar verdi.

1 Nisan 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek yeni çalışma ile bundan sonra 444 ile başlayan numaraları aradığınızda ekstra bir ücret yansımayacak ve sizin o an kullandığınız tarifenin Sabit Hatlara olan ücretlendirme sistemi devreye girecek.

Örnek olarak Sabit Hatlara sınırsız görüşme sağlayan bir hatta iseniz 444’lü numaraları aramak size tamamen bedava olacak. Sabit hatlar için özel kampanyalara dahil olduğunuz zamanda yine 444’lü numaralar bu kampanya dahilinde size sunulacak.

Bu sistemin devreye girmesi ile operatörler tarafından farklı ücretler ile yoğun bir şekilde alınan kazanımlara da bir anlamda darbe vurulmuş olacak. Çünkü dakika ücretinin fahiş rakamlara ulaştığı tarife yada operatörler vardı.

Birçok konuda eleştirdiğimiz BTK bazı durumlarda harbiden doğru zamanlarda doğru adımlar atabiliyor artık.