Etiket arşivi: Blackberry

RIM’den Karşı Hamle-BBM 7

Blackberry akıllı telefonlarının üreticisi, Research In Motion (RIM) şirketi akıllı telefon piyasasında yer edinmek için yeni ve yaratıcı çalışmalara başlamış gibi görünüyor.

RIM, BlackBerry telefon markası ile uzun süredir piyasa içerisinde iyi yer edinmişti. Ancak akıllı telefon piyasasında Apple ve Samsung gibi rakipleri ile fazla baş edemiyordu. Bu rakipleriyle baş edebilmek için yeni hamleler yapmaya başladı. Akıllı telefonlarında donanımsal ve yazılımsal değişiklikler yapan şirket, en son akıllı telefon piyasasında oldukça popüler iletişim uygulaması WhapsApps’a karşı BBM 7 yazılımını geliştirdi.

Geliştirilen yeni işletim sistemi ile birlikte güncellenen BlackBerry Messenger 7 (BBM 7) uygulaması BBM Voice özelliği ile sesli görüşme ayrıcalığı tanıyor. Kullanıcılar bu uygulama ile ücretsiz bir şekilde yazışırken aynı zamanda sesli görüşmede yapabilecekler.

Güncelleştirilen yazılımda BBM Voice özelliği sadece Wi-Fi bağlantısı ile kullanılabilecek. Bu şartı yerine getiren kullanıcılar BBM listelerindeki diğer kullanıcılar ile ücretsiz bir şekilde sesli görüşme sağlayabilecek.

Mobil internet bağlantısı ile kullanıcılar arası sesli ve görüşme sağlayan WhapsApps ve Viber gibi uygulamalara rakip olacak olan BBM 7 bu haliyle popüler bir uygulama olma potansiyelini taşıyor.

 

BlackBerry Ücretsiz Görüntülü Sohbet İmkanı Tanıyacak

Son zamanlarda piyasadan geri çekilmiş olarak görünen RIM, sessizliğini sürdürse de yeni özellikler çıkarmayı da ihmal etmiyor.

RIM firmasının kabuğuna çekilmesinin sebebinin yeni işletim sistemi BlackBerry 10 olduğunu biliyoruz. Ancak firmanın en büyük kozlarından olan Blackberry Messenger üzerinde çalışmaların olduğunu da görüyoruz.

RIM firmasının Blackberry Messenger’a yüklediği yeni özellik sayesinde kullanıcılar ücretsiz olarak birbirleriyle görüntülü sohbet edebilecekler. Ücretsiz mesaj göndermenin yanında bu özelliğinde eklenmesi firmanın piyasada tekrardan yer edinmesini sağlayabilir. Daha geliştirildiğini bildiğimiz bu özelliğin şuan için sadece Wi-Fi üzerinden kullanılabilmesi mümkün.

RIM’in bu şekilde yenilikleri ara ara duyurması yeni işletim sistemi üzerindeki merakı oldukça arttıyor. Bakalım yeni ve gelişmiş BlackBerry’ de bizleri daha ne özellikler bekliyor olacak.

BlackBerry 10 Ön Tanıtım

RIM şirketinin yeni dokunmatik akıllı telefonu BlackBerry 10′ un ön tanıtım videosu yayınlandı. Ön tanıtım videosunda cihazın görüntüsü hakkında ve bir kaç uygulama ekranı hakkında ön bilgi edinebiliyoruz.

Videoya bakılırsa cihazın tasarımı gerçekten güzel görünüyor. Sade bir tasarıma sahip olan cihazın belki de basit olmasından dolayı dikkat çekici olduğunu da söylemek gerek.

Cihazın uygulamalar arasında ki geçiş hızında herhangi bir sorun yaşanmayacak gibi görünüyor. Zira videoda uygulamalara arasında gezinmek oldukça basit ve hızlı görünüyor. Aynı zamanda menü olarak piyasada bulunan akıllı telefonlar neredeyse aynı tasarım kullanılmış. Uygulama menüsünün iPhone’ a benzer şekilde olduğu görülüyor.

Videoda ayrıca mesaj ekranına ve arama ekranına da yer verilmiş. Herhangi bir uygulama ile uğraşırken ekranın üst kısmından bir sütun iniyor ve bu sütunda arayan kişinin ismi ve numarası yazıyor. Aynı zamanda ekranda arayan kişiye eklediğiniz fotoğrafıda görmek mümkün. Telefonda mesaj yazmak ise oldukça pratik görünüyor. Dokunmatik klavyede yazılanlar hızlı bir şekilde mesaj bölmesine giriliyor. Ayrıca mesajınızı yazarken sık kullanılan kelimeleri de görmeniz mümkün oluyor.

BlackBerry 10 cihazının tanıtım videosunu izlemek için tıklayın.

BlackBerry Curve 9220 Yüzünü Gösterdi

BlackBerry firması tarafından Giriş Seviyesi bir model olarak piyasaya sürülmeye hazırlanan Curve 9220 modeline ilişkin bazı bilgiler basına verilmeye başlandı.

RIM firması tarafından BlackBerry Curve 9220 ismi ile üretilmesi planlanan bu cihaz bir anlamda firmanın ayağa kalkması için bel bağlanılan ürünlerden birisi.

BlackBerry OS 7.1 işletim sistemi ile gelmesi planlanan cihazda 512 MB ram ve 512 MB lık Rom kullanılacak gibi görünüyor.

2.44 İnçlik bir ekrana sahip olacak cihazda Qwerty Klavye bulunacak ve özellikle hızlı mesaj yazanlar için bulunmaz bir nimet olarak yine kullanıcıya sunulacak.

EDGE desteğine sahip olacak cihazın 2 MP lik bir kemarası bulunması planlıyor. Ayrıca Wi-Fi ve Bluetooth 2.1 gibi kablosuz bağlantı seçenekleri de donanımsal olarak cihazla birlikte gelecek özellikler arasında.

Tasarım olarak 8520 modeline benzeyen cihazın özellik olarak birçok farkı bulunuyor ve biraz daha üstte bir seviyede yer alması bekleniyor.

Bakalım RIM firması uzunca bir süredir devam eden kötü gidişe bir dur demek için başlattığı yeni cihaz üretiminde ne kadar başarılı bir satış grafiğine ulaşarak kullanıcılarını geri kazanmaya başlayacak.

Aksi bir durumda Android ve İOS’dan sonra Windows Mobile karşısında da yenilgisini ilan ederek bu pazardan ayrılmayı bile düşünebilir.

 

BlackBerry Kalesi Kanada’yı da Teslim Etti

Sıkıntılı dönemler yaşayan ve satışlarında büyük bir düşüş gören BlackBerry firması en son kendi anavatanı olan Kanada Kalesini de iPhone modellerine teslim etti.

Research in Motion (RIM) firması tarafından Akıllı Telefon pazarında bir dönemler büyük bir fırtına estiren ancak sonrasında hızla büyüyen sektörde geride kalan BlackBerry markası son olarak liderliği kimseye bırakmadığı kendi ülkesinde de 2. Sıraya düşmeyi başardı.

Firma geçtiğimiz aylarda kötü gidişe dur demek için yönetimde sil baştan düzenlemeler yapmış bazı modellerin piyasaya çıkışını iptal etmişlerdi. Sebep ise az modeller fazla tüketiciye ulaşmak idi.

Ancak peş peşe yaşanan yönetim krizleri, Android ve Apple tarafından devamlı geliştirilen işletim sistemleri sonrasında BlackBerry yola biraz zorlanarak devam etmeye başladı.

Şu sıralar sadece belki bir kesim tarafından bazı internet ayrıcalıkları için tercih edilen firma bir dönem özellikle iş dünyasına sunduğu telefonlarını artık çok fazla pazarlayamıyor. Çünkü yeni telefonlar BlackBerry ihtiyaçlarını ortadan kaldırmış oluyor.

Kanada satış rakamlarına göre bu sene ülke sınırları içerisinde 2,85 Milyon adet iPhone satılırken BlackBerry 2,08 Milyon adette kalmış durumda. Böylelikle RIM uzun bir süreden sonra kendi evinde, kendi kalesinde satış birinciliğini başkasına devretmek zorunda kalmış oldu.

BlackBerry bu durum sonrasında dünya pazarında da kaybettiği güç sebebiyle oldukça zor günlere girecek gibi görünüyor. Bu da firmanın ilerleyen dönemlerde sıkıntılar yaşaması ve kapanma gibi bir durum ile karşı karşıya kalması anlamına gelebilir.