Etiket arşivi: bilgisayar

iPad’ e Rakip Tablet Surface

Yakın zamanda piyasaya çıkan Microsoft’ un tableti Surface, tablet piyasasında liderliği elinde bulunduran iPad’ e rakip olacak gibi görünüyor.

Surface’ bir tabletten beklenenleri karşılar nitelikte. Microsoft, Surface’ i iki tip olarak tasarlamış. Birinci tipte Windows RT kullanılırken ikinci tip ise Windows 8 Pro kullanılmış.

Birinci modelimiz yani Windows RT kullanılan tablet Tegra 3 ARM tabanlı hazırlanmış. Bu model sadece Windows 8 Metro uygulamalarını çalıştırabilir nitelikte. Ancak yinede işe yarar bir tablet olduğunu söylemem gerekiyor.

İkinci modelimiz yani Windows 8 Pro sistemini kullanan tablet neredeyse bir bilgisayardan farksız. Ancak bir fark aranması gerekiyorsa tek farkın tablet şeklinde tasarlanmış olması diyebiliriz. Surface Pro olarak adlandırılan bu model Intel Core i5 işlemci ile güçlendirilmiş. Bu modele bilgisayardan farksız dememizin bir sebebi var tabiki. Surface Pro geniş bir ekrana sahip ve bu tablete klavye ve fare bağlanabiliyor. Klavye ve fare bağlandığında ise normal bir dizüstü bilgisayardan hiçbir farkı kalmıyor.

Google, Tablet Piyasasına Giriyor

İnternet devi Google, rakiplerini devirmek için tablet piyasasına giriyor.

Google geçtiğimiz aylarda Android’ i satın alarak akıllı telefon piyasasında kendisinden oldukça söz ettirmişti. Şüphesiz bu piyasada Google’ a tek rakip olabilecek firma Apple olacaktır. Apple şu dönemde akıllı telefon ve tablet bilgisayar piyasasının lideri olarak görülmekte.

Google, Apple’ ın bu liderliği elinden almak için tablet bilgisayar piyasasına gireceği duyumlarını çok önceleri almıştık. Ancak bu duyumların doğru olup olmadığı hakkında herhangi bir bilgi alamıyorduk. Ancak geçtiğimiz günlerde Asus firmasının yaptığı bir açıklamada Google tabletlerinden bahsetmesi bu duyumların doğru olduğunu kanıtlar nitelikteydi.

Google çok yakında tablet bilgisayar piyasasına girecek. Tabletin Google servisleri ile etkileşimli olarak satılacağı konuşuluyor. Google’ ın kendi servisleri ile etkileşimli bir tablet bilgisayar çıkarması satışlarını olumlu yönde etkileyecektir.

Google tablet bilgisayarın satış fiyatınında oldukça düşük olacağı söylentileri var. Ayrıca tablet bilgisayarın çeşitli format ve özelliklerde çıkacağı konusu tartışılıyor. Ancak tablet bilgisayarın şu durumda 150-200$ arasında bir fiyat ile satışa çıkacağı düşünülüyor. Tabi kalitesinden emin olduğumuz bir ürünün bu kadar ucuz olması satışların patlama yapacağı dönemi akıllara getiriyor. 🙂 Daha şimdiden tablet bilgisayarın müşteri kitlesi hazır gibi görünüyor.

Android Telefonlarda Anti Virüs Markanıza Dikkat Edin

Günümüzde piyasada oldukça fazla sayıda marka ve isim altında anti virüs programı çeşitli fiyatlardan satılıyor. Ancak hangisinin ne kadar korunaklı olduğu konusunda ne yazık ki net bir ölçüm mevcut değil.

Bu konu üzerinde çalışmalar yapan bir web sayfası olan AV-Test sitesi tarafından yapılan bir araştırma ise %100 doğru olmasa da Android İşletim Sistemine sahip telefonları kullanan kullanıcılar için bir fikir üretecek bir sıralama yapmayı başardı.

Site tarafından 41 farklı virüs tarama sistemini çeşitli yollarla test etti. Test işlemleri sırasında hem reel makinelerde testler gerçekleştirildi hem de çeşitli analiz yazılımları ile.

Sonuç ise neredeyse bir hayal kırıklığına sebep oldu.

Android Market (Google Play Store) üzerinden telefona indirebileceğiniz, satın alabileceğiniz ya da kendi web sayfasından temin edebileceğiniz 41 anti virüs yazılımından sadece 7 tanesi %90 koruma barajını aşmayı başardı. Diğerleri ise baraj altında kaldı.

Firma tarafından yapılan analizlere göre %90 barajını aşmayı başaran anti virüs yazılımları ise şu şekilde sıralandı.

  • Avast Mobile Security
  • Dr. Web Anti-virus Light,
  • F-Secure Mobile Security
  • IKARUS Mobile Security Lite,
  • Lookout Mobile Security
  • Kaspersky Mobile Security Lite
  • Zone Antivirus Free

Listede yer alanlar arasında ise en başarılı iki anti virüs yazılımı Kaspersky ve F-Secure tarafından Mobil cihazlar için yapılan yazılımlar oldu.

Norton ve Trend Micro gibi birçok büyük anti virüs firması ise özellikle Android işletim sistemine sahip ürünlerde yeterli koruma başarısını sağlayamadılar ve sınıfta kaldılar.

Kısacası Akıllı Telefon pazarında birçok anti virüs yazılımı mevcut ama ne yazık ki birçoğu yapması gereken işi tam olarak yapamıyor. Bu sebeple satın alma gibi işlemlerden önce araştırmalara bakmanızda ve alacağınız ürünü iyice incelemenizde fayda var.