Etiket arşivi: apple iphone

Apple Böbrek Sattırdı

Çin’de yaşayan 17 yaşındaki bir genç Apple firması tarafından üretilen iPad ve iPhone modellerine sahip olabilmek için böbreklerinden birisini sattı.

İsmi açıklanmayan 17 yaşındaki bir genç para bulamadığı için alamadığı Apple iPad Tablet Bilgisayar ve Apple iPhone Cep Telefonu için geçtiğimiz sene Nisan ayında böbreklerinden birisini satışa çıkardı.

Böbreğini satan gence 3.500 Dolar veren doktor ve aracılar ise 35.000 dolar gibi bir parayı cebe indirmişler. Genç ise aldığı para ile gidip iPad ve iPhone almayı başarmış.

Kişiler hakkında yargı süreci başlarken gencin ailesinden bu durumu sakladığı da ortaya çıkmış. Kısacası birkaç teknolojik alet için vücudunu satan genç şimdilerde durumdan oldukça pişman. Ancak yapacak bir şey kalmamış durumda.

 

Cama Çarpan Nine Apple’a Dava Açtı

Aldığı Apple iPhone marka cep telefonunu iade etmek üzere bir Apple bayisine giden 83 yaşındaki Evely PASWALL mağaza camını fark etmediği için cama toslayınca burnunu kırdı. Bu durumda şikayetçi olan 83 yaşındaki kadın Apple firmasına 1 Milyon Dolarlık maddi tazminat davası açmakta buldu çareyi.

Long Island’da bulunan Apple mağazasına geçtiğimiz günlerde satın aldığı Apple iPpone marka cep telefonunu iade etmek için giden 83 yaşındaki kadın tamamen camdan yapılmış olan mağaza girişini görmeyince direkt olarak cama kafayı çarptı.

Çarpmanın etkisi her ne kadar az olsa da özellikle yaşlanmanın getirdiği kırılganlık ile burun kemiğini kıran yaşlı kadın camlarda hiçbir uyarı bulunmadığını belirterek firmanın insan sağlığını hiçe saydığı düşüncesine kapıldı ve firmaya Hastane Masrafları için 75.000 dolar, İhmalkâr olduğunu düşündüğü mağaza için ise 1 Milyon Dolarlık 2 farklı tazminat davası açtı.

Olaydan sonra Apple firması birçok mağazasında bulunan bütün haldeki cam vitrinlerin daha kolay görülmesi için beyaz şeritler yapıştırmaya başladı.

Açılan dava yakında görüşülmeye başlanacaktır. Ancak şu aşamada Apple firması kadın hakkında hiçbir açıklama yapmadı. Açılan tazminat davası içinde bir bilgi sunmayan firma mahkemeden nasıl bir karar çıkacağı konusunda da sanırım oldukça meraklı bir bekleyiş içerisindedir.

 

 

Güven Konusunda Yine iPhone Birinci Sırada

Akıllı Telefon Pazarında kendisi için ayrı bir yer açmayı başaran Apple iPhone modelleri kullanıcılar tarafından da güven duyulan ürünlerin başında yer almayı sürdürüyor.

Özel bir araştırma şirketi olan J.D. Powers tarafından yapılan araştırmalar ve anketler sonucunda önceki 6 yılda olduğu gibi 2012 yılında da kullanıcılar tarafından en fazla güven duyulan telefon markası Apple iPhone olmayı başardı.

Apple bu araştırmada 839 puan alarak bu alanda daha uzun yıllar birinci sırada kalabileceğini de göstermiş oldu.

Apple firmasını takip eden firma ise sanıldığının aksine Samsung firması olmadı. HTC firması iPhone modellerinden sonra en fazla güven duyulan telefon markası olmayı başardı. Firma 798 puanla her ne kadar iPhone modellerini zorlamayı başarsa da ne yazık ki ilk sırada kendisine yer bulamadı. Ancak çıkacak olan modeller gelecek seneler için onu ilk sıraya taşıyabilir.

3. sırada ise Android ile birlikte bir yükselişe geçen Samsung firması yer aldı. 769 puan alan firmayı 758 puanla Motorola firması ve 733 puanla LG firması izledi.

Özellikle Motorola firmasının Google altında bir teknoloji firması altına dönüşmesinden sonra kullanıcı bazında güvenirliliği biraz daha üst düzeye çıkmaya başladı. Bu da aslında firmanın birkaç sene içerisinde üst sıraları yoklamaya başlayacağı anlamına da geliyor.