Etiket arşivi: apple ipad

Apple Böbrek Sattırdı

Çin’de yaşayan 17 yaşındaki bir genç Apple firması tarafından üretilen iPad ve iPhone modellerine sahip olabilmek için böbreklerinden birisini sattı.

İsmi açıklanmayan 17 yaşındaki bir genç para bulamadığı için alamadığı Apple iPad Tablet Bilgisayar ve Apple iPhone Cep Telefonu için geçtiğimiz sene Nisan ayında böbreklerinden birisini satışa çıkardı.

Böbreğini satan gence 3.500 Dolar veren doktor ve aracılar ise 35.000 dolar gibi bir parayı cebe indirmişler. Genç ise aldığı para ile gidip iPad ve iPhone almayı başarmış.

Kişiler hakkında yargı süreci başlarken gencin ailesinden bu durumu sakladığı da ortaya çıkmış. Kısacası birkaç teknolojik alet için vücudunu satan genç şimdilerde durumdan oldukça pişman. Ancak yapacak bir şey kalmamış durumda.

 

Apple Yeni iPad Modelini Tanıttı

Uzun süredir beklenilen ve hakkında birçok spekülasyon yapılan iPad 3 adı ile beklediğimiz yeni Apple iPad modeli bugün basın mensuplarına yönelik yapılan bir toplantı ile tanıtıldı.

Apple firmasının CEO’su Tim Cook cihazı tanıtmadan önce yaklaşık olarak 1 saat 30 dakika kadar Appole firmnasının yeni çalışmalarından birisi olan Apple TV hakkında konuşma yaptı ve yeni ürünleri olan Apple TV‘yi bir anlamda tanıtarak bir taşla iki kuş vurmak istedi.

Sonrasında ise Yeni İpad için sahne hazırdı. Ürünün tanıtımı yapılınca aslında tasarım olarak iPad 2 den farklı olmayan ancak özellik olarak onu katlayan bir ürüne daha kavuştuğumuzu anladık.

Firma tarafından yapılan açıklama ile özellik bakımından iPad 2 modelinden daha üst olacak Yeni İpad isimli cihazın tasarım olarak hemen hemen iPad 2 ile benzerlikler gösterdiğini gördük.

Cihazda A5X Çipe sahip Çift Çekirdekli bir işlemci kullanan Apple firması eski modeline göre 4 kat daha fazla piksel kullanarak görüntüye verdiği önemi de ortaya koymuş durumda.

Yeni iPad modelinde HDTV 1080p video kayıt özelliği bulunan 5 MP’lik kamera tercih edilirken 2048 * 1536 gibi bir çözünürlükte bulunan bir ekran kullanılmış durumda.

4G LTE teknolojisi ile 72 Mbps’e ulaşan veri indirme hızına sahip olan cihazda marka panel aydınlatma sistemi, ISP, Hibrit IR Filtre gibi özelliklerde es geçilmemiş.

4G hızı ile kullanımda bile ortalama 9 saat bataryası giden üründe özellikleri kısaltarak batarya süresini arttırmanız mümkündür.

Cihazda ayrıca Wi-Fi özelliği ve 3G özellikleri de standart olarak gelecek. Bu seride ise standart dışında sunulacak olan özellik 4G özelliği olacak.

Ortalama pazara çıkış fiyatları için Apple firması aşağıdaki tabloyu sunmuş durumda.

  • 16 GB WiFi + 4G: 629 dolar
  • 32 GB WiFi + 4G: 729 dolar
  • 64 GB WiFi + 4G: 829 dolar
  • 16 GB WiFi: 499 dolar
  • 32 GB WiFi: 599 dolar
  • 64 GB WiFi: 699 dolar

Firma tarafından 16 – 32 ve 64 GB’lık seçenekler ile gelecek olan cihazda 8 GB tercihi ise bulunmayacak.

Kısacası uzun süredir beklenen iPad 3 belki isim değişikliği olarak çıktı ama kullanıcı için piyasadaki yerini almayı başardı.

Apple iPad 2 satışlarına da devam edeceklerini belirterek isteyenlerin o cihazları isteyenlerin ise yeni cihazı almalarını önerdi.

Açıkçası işlemci hızları dışında bu cihazı ara ara internete girmek için kullanan bir kişinin ülkemizde 4G özelliklerini de kullanamayacağını düşündüğümüzde Apple iPad 2 ile Apple Yeni iPad modelleri arasında yapacağı tercihte çok fazla oynamanın olacağını düşünmüyorum.

Ayrıca cihazların Türkiye pazarına ne zaman geleceği, resmi olarak ne zaman ve ne kadarlık bir fiyata satışa sunulacağı da henüz belli değil. İlerleyen günlerde operatörler tarafından Yeni iPad için çalışmalar başlayacaktır büyük ihtimalle.