Etiket arşivi: Apple

Apple Hisseleri Değer Kaybediyor

Teknoloji piyasasında büyük bir payı olan Apple şirketinin hisseleri son zamanlar değer kaybediyor.

Teknoloji devi şirketin hisse düşüşüne sebep olarak Çin piyasası gösteriliyor. Çin’de operatörler ile anlaşan Nokia şirketi Windows Phone 8 işletim sistemli telefonlarını pazara koymak peşinde. Buda Apple firmasının endişelenmesine sebep oluyor. Özellikle Microsoft şirketinin yaptığı yatırımlar Apple firmasının hisse düşüşünde baş sebep olarak gösteriliyor.

 

Çocuklar Hediye Olarak Apple İstiyor

Yapılan bir araştırmaya göre 6-12 yaş arası çocuklar hediye olarak Apple ürünleri istiyor.

Nielsen isimli bir araştırma grubunun yaptığı araştırmada çocukların tatil arasında istedikleri hediyeler listesinde ilk 5 sırayı Apple kapmış durumda. Listenin birinci sırasında iPad yer alıyor. Listede ilk 5 sırada Apple olmayan tek ürün Nintendo Wii U oluyor. Listede Apple ürünlerinden sonra ise Kinect xBox 360’ın yer aldığını görüyoruz.

Bu araştırma sonraki 10 yıl için firmalara fikirler versede durumun aynı kalacağı konusunda tereddütlerim var. Zira Apple firması böyle giderse ilerleyen yıllarda bu kadar popüler olamayabilir.

Mahkeme, Apple’a Yüklenmeye Devam Ediyor

Apple ile sürekli olarak patent davaları yaşayan Samsung firması lehine bir karar alındı. ABD’ de bulunan bir mahkeme Apple ve HTC’ nin son günlerde duyurduğu anlaşmanın detaylarını Samsung firmasına bildirmesi kararını aldı.

Samsung firması geçtiğimiz aylarda Apple ile girdiği patent davası sonucunda 1 milyar dolar tazminat ödemek zorunda kalmıştı. Bunun üzerine mahkemeye başvuran Samsung firması, Apple ve HTC arasında imzalanan ve iki firma arasındaki tüm patent anlaşmazlıklarına son veren anlaşmanın detaylarının kendisine iletilmesini istedi. Bu anlaşmada geçen maddelerden bir kısmının Samsung firmasını da ilgilendirdiğini idda etmişti.

Apple firması HTC ile imzaladığı anlaşma sonrasında aralarında uzun süredir devam eden patent davalarına son verdi. Bu şekilde 10 civarı ülkede sürdürdüğü patent davalarından kurtulma şansı yakalayan Apple firması bu şekilde Samsung firması ile olan davalarına çok daha fazla yoğunlaşabilecek.

 

Apple ve Samsung Çekişmesi Yasal Olarak Devam Ediyor

 Teknoloji piyasasında sürekli olarak rekabet içerisinde bulunan Apple ve Samsung arasındaki çekişme yasal olarak da devam ediyor.

Yüksek mahkeme tarafından son olarak verilen kararda Apple’ın web sitesinde yayınladığı özür metnini düzeltmesi hükmünü vermişti. Son verilen hüküm ise Samsung’un mahkeme masraflarının karşılanması yönünde verildi.

İngiltere’ de devam eden bu yasal süreç Samsung Galaxy Tab’ın iPad’den kopya çektiği iddası ile başlamıştı. Mahkeme bu davaya red kararı vermiş ve davayı Samsung kazanmıştı. Bunun üzerine mahkeme Apple’ın konuyla ilgili bir özür metnini resmi web sitesinde yayınlamasını istemiş ancak Apple’ın yayınladığı özür metni mahkemenin pek hoşuna gitmemişti. Zira bu metin özür dilemekten çok karşı firmayı iğneleyeci içerikten oluşuyordu. Mahkemenin bu durumu düzeltmesini istemesinden sonra yeni karar olarak Apple’ın Samsung firmasının mahkeme masraflarını karşılamasını da istedi.

İngiltere de bulunan yüksek mahkemenin bu konuda hiç tolerans göstermeyeceği anlaşılmış oldu. Apple bu konuda ısrarcı davranırsa çok daha fazla zarar görebilir diye düşünüyorum.

Merakla Beklenen WWDC Fuarını Canlı Takip Edin

Uzun süredir merakla beklenen Dünya Geliştiriciler Konferansı (Worldwide Devolopers Conferance) bugün başlıyor. İsteyenler bu etkinliği canlı olarak takip edebilecekler.

The Verge sitesi WWDC’ yi takip etmek isteyenler için canlı blog sayfası oluşturdu. Eğer WWDC’ yi merakla bekleyen biriyseniz bu sayfa üzerinden konferansı canlı olarak takip edebileceksiniz. Bu konferansı bekleyen çok büyük bir meraklı kitle oluşmasında ki sebep tabi ki Apple firması. Bu sene konferansta iPhone 5 hakkında tanıtım yapılıp yapılmayacağı bilinmiyor. Dolayısıyla Apple kullanıcıları bu konferansı sabırsızlıkla bekliyorlar. Ayrıca konferansta iOS 6 işletim sistemi ile ilgili bilgilerinde yer alacağı bekleniyor.

The Verge sitesinin WWDC’ yi canlı olarak takip etmeniz için oluşturduğu canlı bloga  buradan erişebilirsiniz. Canlı blogta yayın ise saat 20:00 itibariyle başlanacak.

 

iPhone’ dan Google Erişimi Yasak !

iOS ve Android çatısması hızını kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde aldığımız bir habere göre Çin’ de satılacak olan iPhone telefonlarda Google’ a erişim olmayacak.

Google’ ın Android işletim sistemini satın alması ile Apple ile rekabete girdiği aşikar. Bu rekabet ortamında bazen kızışmalar da oluyor tabi. Bu kızışmaları körükleyen en son hamle Apple firmasından geldi. Apple, Çin’ de satışa çıkarılacak olan yeni model iPhone telefonlarında arama motoru olarak Google’ a erişimi yasaklayacak ve yerine Çin’ in arama motoru Baidu kullanılacak.

Apple’ ın bu hamlesi şimdilik Çin’ de uygulanacak gibi görünüyor. Zaten dünya genelinde böyle bir hamle yapması beklenemezdi. Zira Google tüm dünyada en çok kullanılan ve artık alışkanlık yapmış olan bir arama motoru.

Apple Ürünlerinde Chrome Kullanılacak

 İnternet devi Google’ ın yakın zamanda çıkarmış olduğu web tarayıcısı Chrome, Apple ürünlerinde boy göstermeye başlıyor. Yakın zamanda piyasaya giriş yapan ve uzun süredir kullanıcıların alıştığı IE ve FireFox tarayıcılarının tahtını sarsan Google Chrome bu seferde iOS işletim sistemi kullanan cihazlar için geliyor.

Apple önümüzdeki haftalarda Google’ ın web tarayıcısı Chrome’ u iTunes üzerinden yayınlayacağını açıkladı. Buna bağlı olarak Apple akıllı telefon ve tablet kullanıcılarının genellikle kullandığı Safari tarayıcısının tahtı sarsılacak gibi görünüyor. Zira Chrome kısa sürede birçok tarayıcıyı saf bırakması ile biliniyor.

Gooogle Chrome’ un henüz iTunes üzerinden indirme sayfası mevcut değil. Ancak önümüzdeki haftalarda iOS işletim sistemi kullanıcıları bu tarayıcıyı indirip kullanabilecekler.

Apple iTV Projesi Kesinleşti

 

 

Uzun süredir birçok haber sitesinde teknoloji devi Apple firmasının iTV projesine yer verildi. Proje hakkında kesinleşmemiş bilgilere ve özelliklere yer verildi. Bugüne kadar güzel bir söylenti haberden fazlası olamayan bilgiler Foxconn tarafından doğrulandı.

China Daily’ nin bugün yaptığı haberde iTV hakkında bilgilere yer veriliyordu. Habere göre Apple iTV, siri sesli kontrol sistemine sahip olacak. Ayrıca FaceTime sesli ve videolu sohbet uygulamasını barındıracaktı. Foxconn Genel Müdürü Terry Gou yaptığı açıklamada haberde yer alan bilgileri doğruladı.

Terry Gou, iTV projesinin neredeyse tamamlanmış olduğunu ancak daha üretime geçmediklerini belirtti. İlk üretimlerin bu yılsonunda yapılacağını söyleyen Terry, ürünün piyasaya çıkma tarihini ise 2013 veya 2014 yılı olarak belirtti. Ayrıca iTV ürünlerinin Foxconn tarafından üretileceğine de açıklamasında yer verdi.

Apple & Samsung Savaşı Bitiyor mu?

Apple ile Samsung firmaları son 2-3 sene içerisinde özellikle çeşitli patentlerinin ihlalleri ile ilgili olarak birçok noktada karşı karşıya gelmiş, birbirlerini bazı ülkelerdeki satışlarını durdurma ya da kısıtlama gibi kararlar aldırmışlardı.

Öyle ki artık iki firmanın peş peşe açılan davalarından bunalan Adalet Sistemi için Yargıç Lucy KOH bir uzlaşma önerisinde bulundu ve iki firmanın CEO bazında bir görüşme yaparak bu davalara bir son vermesini önerdi.

Amerika’da açılan bu tarz mahkemelerin çoğalması ve birçoğunun içerisinde Apple ve Samsung firmalarının bulunması sistem üzerinde aşırı bir yoğunluğa sebep olmaya başladı. Bu durum elbette ki birçok konuda sistemin yavaşlamasına ve bazı davaların oldukça uzun süre başlanamamasına sebep oluyor.

Artık bu durumdan sıkılan Yargıçlarda çareyi bu şekilde bir uzlaşma çağrısında yapmakta buldular.

Yargıç tarafından yapılan bu çağrıya APPLE CEO’su Tim COOK ve Samsung CEO’su Gree-Sung CHOİ tarafından olumlu cevap verilmiş durumda. İki CEO San Francisco Eyaletinde bulunan Amerika Sulh Mahkemesinde Yargıç Joseph S. SPERO tarafından yönetilecek bir duruşmada karşı karşıya gelecekler.

Bu görüşmeye iki tarafından üst düzey yöneticileri de katılacak ve aralarında devam eden davaların düşmesi, iki firmanın bir ortak nokta bulması için görüşmeler yapılacak.

İki firma ne kadar anlaşabilirler, hangi davalar geri çekilir bilemiyoruz ancak pazarda Samsung & Apple çekişmesi olmazsa biraz da ortamdaki haber zenginliği azalacaktır diye düşünüyorum.

Tabi ki bu görüşmeden olumlu bir yanıt çıkması ve firmaların aylarca birbirlerine dava açmaması ihtimali çok az olsa da var.

Bakalım 90 gün içerisinde kararlaştırılan bir tarihte buluşacak olan iki firma nasıl bir kararla ayrılacaklar Mahkeme Salonundan.

 

Apple Mobil Cihazlarını Oyun Üssüne Çevirecek

Apple tarafından yapılan yenilikler giderek kullanıcıları kendisine daha fazla bağlamaya başlayacak gibi görünüyor. Çünkü AnandTech firması tarafından yapılan açıklamaya göre yeni dönemde Apple firması çıkaracağı donanımlar ile iPad ve iPhone gibi cihazlarını bir oyun üssüne çevirmeyi hedefleyecek.

Android 3.0 sürümü ile mobil ürünlerde kablolu ve kablosuz ürünlere destek sağlamaya başlayan Google firmasının bir anlamda karşısına dikilmeye hazırlanan Apple firması çıkaracağı yazılım ve donanımlar sayesinde kullanıcılarına istedikleri an bir oyun canavarına dönüştürebilecekleri cihazları sunmaya başlamış olacaklar.

Mobil firmaların oyun sektörüne yönlenmesi bazı firmaları ise oldukça derinden etkiledi. Örnek olarak oyun dünyasının devlerinden birisi olan Nintendo firması satışlarını yarı yarıya kaybetti. Aynı şekilde birçok felaket atlatan Sony firması da bir miktar satış kaybı yaşamaya başladı.

Birçok oyunun taşınabilir platformlara gelmesi ile oyun dünyasında bir durgunluk başlamadı değil. Özellikle oyun konsolları artık satışta biraz da doymanın verdiği yavaşlama dönemine girmeye başladılar.

Aynı süreç içerisinde Android ve İOS İşletim Sistemleri tarafından atılan oyun sistemlerine yönelik atakların oyun üreticisi firmalar tarafından da değerlendirilmesi bir anlamda telefon ve tablet bilgisayarlarında bir oyun alanına dönmesine sebep oldu.

Belki bir PES 2012 oynamak henüz mümkün olmasa da birçok yarın oyunu ve başka tarzdaki oyunlar günümüzde taşınabilir ürünlerden de rahatlıkla oynanabilir hale geldi.