Etiket arşivi: Anonymous

31 Mart’ta Anonymous İnterneti Çökertecek mi?

Amerika Birleşik Devletleri senatosu tarafından görüşülmekte olan SOPA yasasına en başından beri karşı olan ve yasanın görüşülmeye başladığı günden bugüne birçok aktivite ile sesini duyurmayı başaran Anonymous 31 Mart tarihinde interneti 1 günlüğüne kapatmayı planlıyor.

SOPA (Stop Online Picacy Act) ismi ile görüşmelerine devam edilen ve internet üzerindeki birçok özgürlük adımını kısıtlayan yasa tasarısı geçtiği zaman sadece ABD için bağlayıcı olacak. Ancak sonrasındaki dönemde birçok ülke bu yasa tasarısını örnek alarak kendileri içinde bir tasarı hazırlama imkânına kavuşmuş olacak.

İlk dönemler basında oldukça fazla yer olan bu durum zaman içerisinde unutulmuş ve Senato görüşmelere devam ederek işin kapanmasına sebep olmuştu. Ancak SOPA yasa tasarısını unutmadığını belirten ünlü Hacktivist grup Anonymous 31 Mart tarihinde Operation Blackout ismini verdikleri bir eylem hazırlığına giriştiler.

Anonymous grubunun DNS dizinlerine yaptığı küçük saldırılar ile bazı sitelerin birkaç saat ya da birkaç gün erişilemez hale geldiği doğru ancak böylesine büyük bir internet dünyasında bunu nasıl başaracakları biraz merak konusu aslında.

Ancak eğer grup 1 gün içerisinde birkaç saatliğine bile Tüm Dünyanın internet bağlantısını kesmeyi başarabilirse bugüne kadar yapılmış en büyük ve en geniş Hacker çalışması olacağına kesin gözüyle bakabilirsiniz.

Bu durum dünya üzerinde birçok işin durması ya da aksaması anlamına geliyor. DNS sunucularına yapılması planlanan bir saldırı olmasından dolayı IP adreslerini bilmediğiniz sitelere erişim sizin için durmuş olacaktır.

Bu eylemin gerçekleşmesi durumunda internet dünyası yada Amerika Birleşik Devletleri Senatosu ne düşünür, SOPA yasa tasarısı nasıl bir yere gider, devletler ve kurumlar nasıl bir durumun içerisinde kalır bilinmiyor.

Bilinen tek bir şey var Anonymous grubu oldukça iddialı bir eylemin eşiğinde ve başarılı olurlarsa oldukça ses getirecek bir eylem olacaktır.

 

Anonymous Panda’ya Saldırdı

İnternet dünyasında son dönemde yaptığı saldırılar ile adını sıkça duymaya başladığımız Anonymous isimli grup şimdi de bir baskından sorumlu tuttuğu Panda Anti Virüs sisteminin bazı yan sitelerine saldırarak onların devre dışı kalmasına sebep oldu.

LulzSec isimli bir gruba mensup üyelerden bazılarının Amerika ve Avrupa ülkelerinde tutuklanmasından sonra Anonymous bunun sorumlusu olarak Panda firmasını görmeye başladı ve yaptığı saldırılan sonucunda 36 farklı sayfasını hacklemeyi başardı.

Panda firması konu hakkında saldırıları doğrularken grubun sadece yan sitelere erişebildiklerini, ana serverlara erişemediklerini, bu sebeple kullanıcı bilgilerinin güvende olduklarını açıkladı.

Ayrıca firma yetkilileri kendilerine yönelik yapılan bu siber saldırının kim veya kimler tarafından yapıldığı konusunda da araştırmalarının devam ettiğini, kısa sürede yeterli verilere ulaşacaklarını da sözlerine eklediler.

Son dönemde birçok Uluslararası firma ya da kurumun sitelerini hackleyen grup ülkemizde de “Güvenlik İnternet” çalışmaları sırasında varlığını göstermiş ve çeşitli sitelerin geçici olarak kullanım dışı kalmasına sebebiyet vermişti.